Tzadik Poznań Festiwal

opublikowano: 2007-08-03 08:09
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
W dniach 9–11 sierpnia odbędzie się w Poznaniu festiwal muzyki żydowskiej, Tzadik Poznań Festiwal. Jest to próba prezentacji nie tylko muzyki oraz kultury klezmerskiej w ogóle, ale przede wszystkim dialogu międzykulturowego.
REKLAMA

Całość rozpocznie się w szczególnym miejscu, bo w poznańskiej synagodze. To święte miejsce zostało w roku 1941 przemienione przez hitlerowców w basen i stan ten trwa do dziś. Organizatorzy nie wyobrażali sobie jednak Tzadik Poznań Festiwal bez włączenia do obchodów budynku przy ul. Wronieckiej.

Z tego też powodu pierwszy dzień festiwalu otworzą 2 koncerty w synagodze. Wystąpią Zakarya oraz Masada. Zakarya to współczesny jazz, inspirowany tradycją żydowską z silnymi wpływami improwizacji. Z kolei Masada to najbardziej znany zespół Johna Zorna założony w roku 1994.

Sam John Zorn to wielka legenda. Jest założycielem wytwórni płytowej Tzadik, która skupia wokół siebie artystów jazzowych, improwizujących, eksperymentujących. Wytwórnia stara się także promować muzykę folkową, a zwłaszcza żydowską.

Drugi dzień festiwalu to występ Jamie Saft Trio oraz Bester Quartet. Pierwszy zespół to przede wszystkim akustyczna muzyka neoklezmerska i improwizowana. Drugi — to głos polskiej klezmerskiej sceny muzycznej.

Trzeciego dnia na Dziedzińcu Urzędu Miasta usłyszymy Koby Israelite Band oraz artystów grających w ramach koncertu finałowego: muzyków z Koby Israelite Band, Zakarya, Bester Quartet, Maciej Filipczuk Lautari.

Każdego dnia festiwalu w kinie Muza odbywać się będą pokazy filmowe. Zobaczymy filmy dokumentalne z muzyką Johna Zorna.

Dla organizatorów, Tzadik Poznań Festiwal nie jest po prostu festiwalem, jest trudnym i bolesnym stanem pamięci. Jest opowieścią o mieście, w którym to się wydarzyło i trwa. Jest próbą tolerancji i dialogu międzykulturowego. Jest próbą przełamania resentymentów. Jest znakiem pojednania.

źródło: Tzadik Poznań Festiwal

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Renata Pernak
Studentka IV roku kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Poznańskiego Stowarzyszenia Studentów i Absolwentów Kulturoznawstwa. Współpracowała z Wielkopolskim Towarzystwem Kulturalnym zajmującym się wspieraniem inicjatyw mających na celu utrzymanie tożsamości regionalnej. Z magazynem historyczno-społeczno-kulturalnym „Histmag.org” ściśle związana od sierpnia 2006 do końca 2007 roku. Obecnie zgłębia tajniki muzealnictwa, wystawiennictwa i historii sztuki, od lat utrzymując, że muzeum to jej drugi dom.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone