Ucieczka z Auschwitz samochodem i w mundurach?

opublikowano: 2011-06-20 19:32— aktualizowano: 2020-06-20 08:34
wolna licencja
poleć artykuł:
20 czerwca 1942 r. czwórka polskich więźniów wydostała się z obozu Auschwitz w iście hollywoodzkim stylu, kradnąc mundury SS-manów, broń i samochód. Jedyną ofiarą akcji stał się niesłusznie obwiniony o pomoc uciekinierom niemiecki kapo. Jak przebiegała owa ucieczka z Auschwitz?
REKLAMA

Ucieczka z Auschwitz – zobacz też: II wojna światowa w Histmag.org! – wybór artykułów

Autorami planu ucieczki było dwóch więźniów zatrudnionych przez Niemców w obsłudze oddziałów SS – Kazimierz Piechowski i Eugeniusz Bendera. Dołączyli do nich Józef Lempart i Stanisław Jaster. Dzięki pomysłowi Piechowskiego o podszyciu się pod fikcyjne Rollwagenkomando udało się uniknąć odwetu Niemców na pozostałych w obozie więźniach. Trzech uczestników akcji przeżyło wojnę. Stanisław Jaster, zaangażowany dalej w konspirację, zginął w 1943 r. prawdopodobnie na mocy wyroku sądu podziemnego oskarżającego go o kontakty z okupantem.

Historię tej brawurowej ucieczki opowiedział w filmie dokumentalnym Marka Pawłowskiego pt. Uciekinier jego główny bohater, Kazimierz Piechowski, autor wspomnień Byłem Numerem: świadectwa Z Auschwitz.

POLECAMY

Polecamy e-booka „Z Miodowej na Bracką”:

Maciej Bernhardt
„Z Miodowej na Bracką. Opowieść powstańca warszawskiego”
cena:
Wydawca:
Histmag.org
Okładka:
miękka
Liczba stron:
334
Format:
140x195 mm
ISBN:
978-83-925052-9-7
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone