Opublikowano
2017-08-27 14:02
Licencja
Wolna licencja

Udało się rozwiązać tajemnicę sprzed 3700 lat. To zmieni postrzeganie historii i matematyki!

Po ponad stu latach od odnalezienia w południowym Iraku glinianej tablicy zwanej „Plimpton 322” naukowcom udało się odszyfrować przekaz na niej zawarty. To niezwykłe odkrycie dowodzi, że to nie Grecy wynaleźli trygonometrię, a co więcej może ono zrewolucjonizować dzisiejszą matematykę.


Prawdziwe znaczenie treści naniesionych na tabliczkę zostało odkryte dzięki ostatnim badaniom, które przeprowadzili naukowcy z australijskiego uniwersytetu w Sydney. Wykazały one, że „Plimpton 322” to najstarsza i najdokładniejsza tabela trygonometryczna świata. Była prawdopodobnie wykorzystywana przez babilońskich architektów do budowy takich obiektów jak świątynie czy pałace.

To, co w tym niezwykłe to fakt, że Babilończycy mieli wykorzystać tu system sześćdziesiątkowy, a nie jak przyjęło się w dzisiejszych czasach, dziesiętny. Miało to pomagać w wykonywaniu dużo dokładniejszych obliczeń. Tablica zawiera 15 rzędów przedstawiających ciąg 15 trójkątów prostokątnych, których nachylenie stale maleje. Jej część uległa zniszczeniu, ale badacze sądzą, że w tym miejscu znajdowało się sześć kolejnych kolumn, a zapis oryginalnie opiewał na 38 rzędów.

Plimpton 322 Babilońska tablica trygonometryczna znana jako „Plimpton 322” (domena publiczna)

Mariusz Urbanek: Polacy niewiele wiedzą o genialnych matematykach ze Lwowa

Czytaj dalej...
Sprawa jest o tyle ciekawa, że dotychczas za twórców trygonometrii uważano Greków, a za „ojca” rozwoju tej dziedziny matematyka i astronoma Hipparcha (Hipparchosa z Nikei). Jednakże opisywane wyżej znalezisko datowane jest na okres między 1822 i 1726 r. p.n.e., co ma je czynić najstarszym dowodem na rozumienie przez starożytnych zasad trygonometrii.

Jak twierdzi dr Daniel Mansfield z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w Sydney, rozszyfrowanie tablicy może mieć w dzisiejszych czasach ogromne znaczenie. Według badacza odkrycie może zostać wykorzystane w takich dziedzinach jak geodezja, grafika komputerowa czy też po prostu edukacja. „To rzadki przykład tego, jak świat starożytny może nas nauczyć czegoś nowego.” – dodaje dr Mansfield.

„Plimpton 322” swoją nazwę zawdzięcza George'owi Arthurowi Plimptonowi, który był wydawcą i filantropem z Nowego Jorku. Tablica została jednak odkryta na początku XX wieku przez Edgara Jamesa Banksa, amerykańskiego archeologa i dyplomatę, który miał być pierwowzorem dla postaci Indiany Jonesa.

Babilończycy znani byli ze znajomości takich dziedzin jak matematyka czy astronomia. Niektóre rozwiązania czerpali z doświadczeń Sumerów i Akadyjczyków.

Źródło: telegraph.co.uk

Jak wyglądał starożytny Babilon? [video]

Pokazuje to niezwykła rekonstrukcja 3D wykonana przez autora kanału na Youtube Byzantium1200. Rekonstrukcja została wykonana na potrzeby wystawy o Mezopotamii w Royal Ontario Museum w Toronto. Zobaczcie sami jak wyglądał starożytny Babilon!Czytaj dalej...

Dziękujemy, że z nami jesteś! Chcesz, aby Histmag rozwijał się, wyglądał lepiej i dostarczał więcej ciekawych treści? Możesz nam w tym pomóc! Kliknij tu i dowiedz się, jak to zrobić!

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Mat. pras.

Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Paweł Czechowski

Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org