Autor: Magdalena Mikrut-Majeranek
Tagi: Newsy, Historia wojskowości, Historia współczesna, Polska
Opublikowany: 2019-05-01 09:00
Licencja: wolna licencja

Ułan, dragon, rotmistrz i wachmistrz w Siłach Zbrojnych RP

Szeregi polskiej armii zasilą… ułani! To nie żart, a kolejny pomysł Ministerstwa Obrony Narodowej. Ułan, rotmistrz, ogniomistrz, wachmistrz i dragon zastąpią dawne stopnie wojskowe takie jak starszy sierżant czy starszy szeregowy.

łani_Księstwa_Warszawskiego.jpg Ułani armii Księstwa Warszawskiego na obrazie Januarego Suchodolskiego (domena publiczna)

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw, resort obrony chce przywrócić przedwojenne stopnie wojskowe. Mają one obowiązywać jedynie w jednostkach nawiązujących do tradycji kawaleryjskich oraz jednostkach rakietowych i artylerii. W związku z tym niebawem rotmistrz, wachmistrz i ogniomistrz zastąpią znane nam dziś stopnie wojskowe.

(Nie) udany powrót do przeszłości

O tym, że dawne stopnie wrócą do łask, a zmiany będą wprowadzane stopniowo, mówiło się już w 2017 roku. Wyjaśniano wówczas, że powrót do tradycji nastąpi z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednakże rok jubileuszowy już dawno za nami, a pomimo hucznych zapowiedzi, sytuacja nie uległa zmianie.

Projekt jest już gotowy, jednakże nie wiadomo kiedy trafi on do Sejmu

Obecnie trwają konsultacje nad projektem złożonym przez MON. Zakłada on przywrócenie w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej tradycyjnych nazw stopni wojskowych, które będą używane w oddziałach i pododdziałach wojsk rakietowych i artylerii oraz oddziałach i pododdziałach dziedziczących tradycje jednostek kawaleryjskich.

Jak czytamy w dokumencie : zaproponowane w projekcie nazwy stopni wojskowych, które będą używane przez żołnierzy pełniących służbę w oddziałach i pododdziałach wojsk rakietowych i artylerii oraz oddziałach i pododdziałach dziedziczących tradycje jednostek kawaleryjskich, nawiązują bezpośrednio do nazw stopni wojskowych obowiązujących w Wojsku Polskim II Rzeczypospolitej Polskiej, w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie oraz formacjach Żołnierzy Niezłomnych.

Na czym będą polegać zmiany?

W oddziałach i pododdziałach wojsk rakietowych i artylerii zamiast szeregowego będziemy mieli kanoniera, starszego szeregowego zastąpi bombardier, sierżanta – ogniomistrz, a starszego sierżanta - starszy ogniomistrz.

Natomiast w oddziałach i pododdziałach dziedziczących tradycje kawaleryjskie zamiast stopnia wojskowego szeregowego (marynarza) pojawi się ułan, szwoleżer, strzelec konny, huzar lub dragon. Starszego szeregowego (starszego marynarza) – zastąpi starszy ułan, starszy szwoleżer, starszy strzelec konny, starszy huzar lub starszy dragon. Tymczasem zamiast sierżanta (bosmana) będziemy używać nazwy wachmistrz, a w miejsce stopnia starszego sierżanta (starszego bosmana) – pojawi się starszy wachmistrz. Z kolei kapitana (kapitana marynarki) zastąpi rotmistrz.

To nie jedyne pomysły MON na zmiany w wojsku. Jak poinformowała Rzeczpospolita, kilka lat temu resort obrony rozważał powrót do trzygwiazdkowego kapitana (obecnie ma on cztery gwiazdki), a także dwugwiazdkowego porucznika i jednogwiazdkowego podporucznika. Warto zaznaczyć, że czterogwiazdkowy kapitan został wprowadzony na wzór Armii Czerwonej.

Źrodła:

www.legislacja.rcl.gov.pl, www.mon.gov.pl, www.rp.pl, www.wprost.pl, www.defence24.pl

Kup koszulkę z hetmanem Stanisławem Żółkiewskim:

Cena koszulki wynosi 34,99 zł.

Kup koszulkę, wesprzyj nasz portal!

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy