Ulicami Warszawy przeszedł XII Katyński Marsz Cieni

opublikowano: 2019-04-09 11:39
wolna licencja
poleć artykuł:
W niedzielę 7 kwietnia w stolicy odbył się XII Katyński Marsz Cieni. 400 rekonstruktorów uczciło w ciszy pamięć polskich oficerów pomordowanych przez Sowietów w trakcie II wojny światowej.
REKLAMA

Zorganizowany przez Instytut Pamięci Narodowej i Grupę Historyczną „Zgrupowanie Radosław” marsz poprzedzony został mszą świętą, którą odprawiono w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej. Punktualnie o 15:00 spod Muzeum Wojska Polskiego wyruszyła w milczeniu grupa rekonstruktorów wcielających się w poszczególnych oficerów, którzy padli ofiarą zbrodni katyńskiej. Towarzyszyli im także „cywile” w strojach z epoki, symbolizujący rodziny zamordowanych. Na czele marszu jechał tzw. „czornyj woron”, owiany złą sławą pojazd wykorzystywany przez Sowietów do transportowania więźniów na miejsce kaźni.

Pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie (fot. Adrian Grycuk, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska).

Trasa pochodu wiodła przez place: Zamkowy i Krasińskich, a kończyła się pod pomnikiem poświęconym Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. Poniżej kilka zdjęć z XII Katyńskiego Marszu Cieni, opublikowanych na facebookowym profilu Grupy Historycznej „Zgrupowanie Radosław”:

A tu z kolei materiał video przygotowany przez Telewizję Republika:

Pierwszy Katyński Marsz Cieni odbył się w 2008 roku. Wydarzenie organizowane jest w stolicy co roku w kwietniu.

Źródła: warszawa.naszemiasto.pl, ipn.gov.pl, kanał Telewizji Republika w serwisie YouTube, profil Grupy Historycznej „Zgrupowanie Radosław” na Facebooku

Polecamy e-book Mateusza Kuryły – „Powaby totalitaryzmu. Zarys historii intelektualnej komunizmu i faszyzmu”

Mateusz Kuryła
„Powaby totalitaryzmu. Zarys historii intelektualnej komunizmu i faszyzmu”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
116
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-23-5
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Paweł Czechowski
Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone