Uliczka Tradycji 2023 w Radomiu pod patronatem Histmag.org

opublikowano: 2023-09-04 05:00
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Zielarki, alchemik, a nawet kat – to zaledwie kilka z barwnych postaci, które 9 i 10 września będą spacerować wokół budynku Resursy Obywatelskiej w Radomiu (ul. Malczewskiego 16). Wydarzenie, które każdego roku gromadzi tysiące gości, tym razem odkryje przed nimi plebejską stronę średniowiecza.
REKLAMA
Takiej Uliczki Tradycji jeszcze nie było! W drugi weekend września przeniesiemy się w czasy średniowiecza - plakat Karol Łukasiewicz

To będzie już szesnasta edycja radomskiego festynu, który jest swoistym wehikułem czasu. Po okresach międzywojnia, PRL-u oraz I wojny światowej, tym razem Resursa Obywatelska zaproponuje wielki krok w przeszłość, w najdłuższą epokę w historii. Hasłem przewodnim wydarzenia będzie „Recepta na średniowieczność”.

Uliczka Tradycji w Radomiu odkryje przed uczestnikami epokę przełomowych odkryć, które na zawsze zmieniły dzieje świata. Średniowiecze to bowiem z jednej strony wynalazki: proch strzelniczy, nowoczesne rolnictwo, okulary, mechaniczny zegar czy prasa drukarska, a z drugiej: gusła, przesądy, epidemie, znachorzy, czary i magia. To wszystko znajdzie się w bogatym programie festynu.

Poświęcimy wiele uwagi tym sytuacjom, w których życie ludzkie dosłownie wisiało na włosku. Aby je zachować i utrzymać przez długie lata w dobrej kondycji, nasi przodkowie posiłkowali się... po prostu naturą, medycyną ludową, ziołolecznictwem - opowiadają inicjatorzy festynu.

Fot. materiały prasowe

Podczas Uliczki Tradycji nie zabraknie także wielu innych atrakcji, które sprawią, że wkraczając w festynową przestrzeń Resursy, ulicy Struga i placu Jagiellońskiego, będzie można poczuć się jak w „medium aevum”, czasach odległych, ale wciąż inspirujących. Wśród nich będą te muzyczne – na przykład niepowtarzalna okazja, by posłuchać brzmienia replik instrumentów z epoki późnego średniowiecza. Zapewni to Zespół Muzyki Dawnej „Vocantus”, który specjalnie na tę okazję przyjedzie do Radomia z województwa pomorskiego. Pozytywne wibracje zagwarantuje grupa bębniarzy reprezentująca Studium Instrumentów Etnicznych i Otwarty Teatr Perkusyjny z Piotrem „Stiffem” Stefańskim na czele. Pojawią się także pasjonaci bębniarstwa ćwiczący na co dzień pod jego wodzą w radomskim „Amfiteatrze”. Gwiazdą niedzielnego wieczoru będzie natomiast Kapela ze Wsi Warszawa, zespół, który od ponad 20 lat przyciąga słuchaczy awangardowymi interpretacjami muzyki tradycyjnej szeroko pojętego terenu Mazowsza. Pełne inwencji wykonania dawnych utworów brzmią w jego wykonaniu zaskakująco awangardowo i są w pełni zrozumiałe dla współczesnego odbiorcy. Siłą Kapeli ze Wsi Warszawa są koncerty, których zagrała setki, głównie poza Polską - w ponad 30 krajach, na 4 kontynentach.

Odwiedźcie stronę internetową Resursy Obywatelskiej pod tym linkiem!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone