Opublikowano
2018-11-17 16:17
Licencja
Wolna licencja

Unikatowa mapa Polski z XVII wieku odnaleziona w paryskim archiwum

W paryskim archiwum odnaleziono unikatową mapę Polski z połowy XVII wieku autorstwa Nicolasa Sansona. Odkrycia dokonali białostoccy historycy.


Unikatowa rękopiśmienna mapa o wymiarach 198 × 183 centymetrów została odnaleziona przez białostocckich historyków wśród których znalazł się doktor Wojciech Walczak.

Nicolas Sanson (domena publiczna)

Przy poszukiwaniach współpracowali także dr. hab. Karol Łopatecki z Uniwersytetu w Białymstoku oraz prof. Andrew Pernala z University of Calgary w Kanadzie.

Mapa, o której istnieniu świadczyły jedynie źródła pisane była obiektem poszukiwań historyków od lat. Zachowały się również jej oryginalne drzewce, fragmenty ramy oraz złocenia.

Przygotował ją Nicolas Sanson (1600-1667) francuski kartograf i geograf Ludwika XIV. Uważany jest za twórcę francuskiej szkoły kartograficznej. Wśród jego dokonań znajdują się również siatka kartograficzna dla całej kuli ziemskiej oraz mapa Pomorza z 1654 roku.

Źródło: poranny.pl

Kartografia propagandowa. Cyfrowa kolekcja niezwykłych map

Biblioteka Uniwersytetu Cornella (USA) udostępniła na swojej stronie internetowej kolekcję niezwykle barwnych, propagandowych map. Zbiory obejmują dzieła od średniowiecza do współczesności.Czytaj dalej...

Dziękujemy, że z nami jesteś! Chcesz, aby Histmag rozwijał się, wyglądał lepiej i dostarczał więcej ciekawych treści? Możesz nam w tym pomóc! Kliknij tu i dowiedz się, jak to zrobić!

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: KristofOSer |

Ale mi sensacja! Chodzi o tę mapę? Jest też w Portugalii - w internecie od 2013 roku! http://purl.pt/4052/3/Odpowiedz

Jerzy Klimczak Redaktor Histmaga |

@ Gość: KristofOSer Mapa, którą Pan wskazał w linku nie jest tą samą, co odkryta przez historyków z UwB. Klikając w źródło informacji zostanie Pan przeniesiony do galerii, gdzie będzie mógł Pan je porównać.Odpowiedz
Jerzy Klimczak

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytetu Gdańskiego na kierunku socjologia. Obecnie doktorant Socjologicznych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu Gdańskiego, w ramach których przygotowuje dysertację związaną z transformacją ustrojową w Polsce. W swych badaniach łączy perspektywy socjologii i historii. Autor artykułów naukowych dotyczących społecznych wymiarów sportu, doświadczeń granicznych, zjawiska marginalizacji społecznej oraz transformacji ustrojowej. Pola zainteresowań: antropologia społeczna, teorie postkolonialne, marginalizacja społeczna, historia społeczna.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org