Autor: Nauka w Polsce
Tagi: Newsy, Archeologia, Naukowcy, Polska
Opublikowany: 2021-10-13 12:08
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Uniwersytet Warszawski powołał stację badawczą na Cyprze

Prowadzenie badań naukowych - głównie archeologicznych - na terenie Cypru, zacieśnianie współpracy z innymi naukowcami i ekspedycjami archeologicznymi pracującymi na tej wyspie - to tylko niektóre cele nowo powołanej na Cyprze stacji badawczej Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej (CAŚ) UW.

Pafos (fot. rene boulay, [CC BY-SA 3.0](https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/))
Pafos (fot. rene boulay, CC BY-SA 3.0)

Ekspedycja CAŚ UW pracuje w jednej ze starożytnych stolic Cypru w Nea Pafos od 1965 r. Pafos znajdowało się najpierw, w okresie hellenistycznym, w obrębie egipskiego królestwa Ptolemeuszy, a potem pod kuratelą rzymską. Od ok. 200 p.n.e. do ok. 350 n.e. pełniło rolę stolicy wyspy. Ze względu na rangę stanowisko wpisano je na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Historia polskich badań na Cyprze jest bardzo długa i owocna. Po rozmowach ze stroną cypryjską doszliśmy do wniosku, że i perspektywy na przyszłość są równie dalekosiężne. Dlatego warto zinstytucjonalizować tę współpracę zakładając stałą placówkę CAŚ UW w Nea Pafos. Jej obecność i wsparcie usprawni pracę przyjeżdżających tam badaczy, podobnie jak to się od wielu lat dzieje w naszej Stacji Badawczej w Kairze - powiedział cytowany w komunikacie dyrektor CAŚ UW dr hab. Artur Obłuski.

Wyraził nadzieję, że dzięki stacji badawczej będzie łatwiej inicjować wspólne cypryjsko-polskie projekty i efektywniej je wdrażać.

W komunikacie podkreślono, że odkrycia Polaków nie tylko wniosły wiele do wiedzy na temat antycznej kultury, sztuki i historii Cypru oraz całego świata śródziemnomorskiego, ale także przyczyniły się do rozwoju miasta, jako jednej z największych atrakcji turystycznych Cypru.

Jak przekazała Nauce w Polsce Agnieszka Szymczak z CAŚ, stacja ma zacząć działać na wiosnę, bo wcześniej należy wyremontować budynek, w którym będzie się znajdować. Dodała, że stacja ma funkcjonować podobnie jak stacja w Kairze, tzn. ma mieć małą stałą obsadę i księgozbiór podręczny.

Będzie też mogła w trakcie sezonu służyć dla części ekspedycji jako dom wykopaliskowy i (niekoniecznie podczas sezonu wykopaliskowego) jako miejsce pracy dla specjalistów. Głównym jej zadaniem będzie ułatwienie prowadzenia wspólnych przedsięwzięć z Cypryjczykami - programów stypendialnych, projektów badawczych i innych działań ukierunkowanych na archeologię i zarządzanie dziedzictwem - dodała Szymczak.

UW informuje, że trwająca od ponad 55 lat ekspedycja CAŚ jest najdłużej pracującym zagranicznym projektem badań archeologicznych na Cyprze. Od ponad dekady w Nea Pafos działa też ekspedycja Uniwersytetu Jagiellońskiego prowadząca badania na Agorze, w centralnym miejscu miasta. Obecnie obie ekspedycje połączono. Teraz działają w ramach wspólnego projektu Uniwersytetu Jagiellońskiego, CAŚ UW i Politechniki Warszawskiej. Trwają także indywidualne projekty grantowe kilku polskich badaczek.

Nowo powołana placówka będzie dysponować bazą lokalową udostępnianą polskim badaczom, a do jej zadań będzie należało m.in. prowadzenie badań naukowych na terenie Cypru, w szczególności w zakresie badań archeologicznych, współpraca z Departamentem Starożytności Cypru i władzami Cypru, obsługa logistyczna polskich ekspedycji naukowych na Cyprze, współpraca z Ambasadą RP na Cyprze, popularyzacja polskiej działalności archeologicznej na Cyprze, promocja i edukacja archeologiczna mieszkańców Cypru oraz turystów odwiedzających wyspę, zwłaszcza Pafos.

Nowo powołaną placówką kierować będzie szefowa połączonej ekspedycji archeologicznej w Nea Pafos, prof. Ewdoksia Papuci-Władyka.

Źródło:

naukawpolsce.pap.pl, PAP, szz/ agt/

Polecamy e-book Tomasza Leszkowicza „Ludowe Wojsko Polskie w cieniu zimnej wojny”

Tomasz Leszkowicz
„Ludowe Wojsko Polskie w cieniu zimnej wojny”
12,90 zł
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 181
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-47-1

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Nauka w Polsce
Powyższy materiał jest przedrukiem z serwisu internetowego „Nauka w Polsce” współtworzonego przez Polską Agencję Prasową i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Publikacji dokonano na zasadach określonych przez PAP S.A.

Wszystkie teksty autora

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy