„Unleashed Memory”. Międzynarodowa konferencja w rocznicę wybuchu II wojny światowej

opublikowano: 2009-08-04 01:30
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Fundacje “Pamięć, odpowiedzialność, przyszłość” (EVZ) oraz Pomnika Pomordowanych Żydów Europy zapraszają na konferencję, która odbędzie się w Berlinie w pierwszych dniach września. Wystąpią na niej m.in. Jan T. Gross, Christopher R. Browning i György Konrád, a z Polski – Anna Wolff-Powęska.
REKLAMA

Konferencja ma stanowić uzupełnienie dla wielu uroczystości i spotkań naukowych dotyczących końca II wojny światowej. Na Zachodzie znacznie rzadziej podejmowany jest temat początku II wojny światowej i to właśnie wydarzeniom jesieni 1939 roku ma być poświęcona konferencja „Unleashed Memory: Debates on Genocide, Forced Labour and World War II after 1989” (Uwolniona pamięć: debaty o ludobójstwie, pracy przymusowej i drugiej wojnie światowej po roku 1989). Organizatorzy zaprosili 10 wybitnych znawców tematu z różnych krajów. Obrady otworzy 3 września Przewodniczący Bundestagu Norbert Lammert. Konferencja potrwa 2 dni.

Konferencja ma w założeniu otworzyć debatę naukową na doświadczenia mieszkańców Europy wschodniej, którzy do 1989 roku nie mieli możliwości swobodnego wyrażania opinii o drugiej wojnie światowej. Zarazem ich wspomnienia i wnioski, co wciąż często nie jest dostrzegane, diametralnie różnią się od refleksji ludzi zachodniej Europy.

Na konferencji wystąpią: György Konrád, Jan T. Gross, Brigitte Mihok, Steven Tötösy de Zepetnek, Christopher R. Browning, Siarhei Novikau, Erika Thurner, Jochen Böhler, Louise O. Vasvári i Anna Wolff-Powęska. Tematy wystąpień i plan konferencji można znaleźć w materiale prasowym przygotowanym przez organizatorów (format pdf, jęz. ang.).

  • Czas: 3-4 września 2009
  • Miejsce Vertretung des Landes Rheinland-Pfalz beim Bund und der Europäischen Union, In den Ministergärten 6, 10117 Berlin

Zobacz też

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone