Upamiętnienie ważnej postaci, czy niszczenie bezcennego zabytku?

opublikowano: 2008-08-08 00:54
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
W tajemnicy i bez konsultacji z kimkolwiek, krakowska kuria arcybiskupia przygotowuje trzymetrowy pomnik Jana Pawła II, który ma stanąć na dziedzińcu przed katedrą na Wawelu.
REKLAMA

Jak donosi Gazeta Wyborcza, w pracowni w Bielsku-Białej kończą się pracę nad odlewaniem potężnej rzeźby papieża. 30 października ma ona zostać odsłonięta przed katedrą na Wawelu.

Kontrowersje wzbudza wielka tajemnica, w jakiej odbywają się prace. Nie ogłoszono żadnego konkursu, nie wiadomo też kto jest pomysłodawcą i sponsorem pomnika. Wiadomo natomiast, że autorem monumentu będzie Gustaw Zemła, rzeźbiarz związany z warszawską Akademią Sztuk Pięknych. Jest on znany głównie z podobizn papieża, w wielu przypadkach kontrowersyjnych (jedną z nich zamówił Jan Kobylański do stolicy Urugwaju). Liczne pytania budzi kunszt artysty, oceniany raczej nisko...

Pomnik autorstwa Gustawa Zemły w Katowicach.

Prof. Stanisław Waltoś, dyrektor Muzeum Collegium Maius i członek Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa w rozmowie z Gazetą apelował - Żadnych nowych pomników nie powinno być na Wawelu. Zostawmy to miejsce w spokoju.

Kontrowersje są tym większe, że w Krakowie postawiono już kilka pomników papieża. Ten odsłonięty rok temu przed klasztorem oo. Paulinów na Skałce zdaniem wielu historyków i architektów zaburzył historyczny charakter miejsca. Czy podobna sytuacja nie powtórzy się na Wawelu?

Z perspektywy historyka plany kurii wydają się szczególnie niepokojące. Monumentalny postument zaburzy spójność stylistyczną wzgórza wawelskiego, a ze względu na swoją wysokość (3 metry!) może zdominować tutejszą architekturę. Wprawdzie Wawel łączy w sobie style kilku epok, dotąd jednak nie próbowano wzbogacać jego otoczenia „sztuką” XXI wieku...

Nasuwa się pytanie, czy w tak ważnym historycznie miejscu powinny powstawać współczesne pomniki? I czy powinno się to odbywać bez żadnych konsultacji z historykami i dyrekcją zamku?

Źródło: Gazeta Wyborcza

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone