Autor: Redakcja
Tagi: Multimedia, Polska, Ciekawostki i rocznice, XVI-XVII wiek
Opublikowany: 2023-03-11 12:00
Licencja: wolna licencja

Uprowadzeni przez Tatarów – ilu ich było na ziemiach Rzeczypospolitej? [Video]

W wyniku jednorazowej wyprawy tatarskiej organizowanej przez chana do niewoli mogło trafić nawet kilkadziesiąt tysięcy osób! O tym, jak wyglądała taktyka takich najazdów w XVI i XVII w., posłuchacie na kanale Darka Rybackiego - Encyklopedya Staropolska.
REKLAMA
Fot. screenshot z kanału Darek Rybacki - Encyklopedya Staropolska

Głównym celem jasyru były korzyści ekonomiczne. Niewolnicy, tak jak złoto czy inne drogocenne przedmioty byli dla Tatarów po prostu towarem. Jak wspomina w swojej pracy pt. „Uprowadzanie mieszkańców Rzeczypospolitej do niewoli przez Tatarów i Turków… w oczach siedemnastowiecznych pamiętnikarzy” Renata Ryba: „Szkody demograficzne, jakie poczynili Tatarzy na ziemiach Rzeczypospolitej, nie są obecnie możliwe do dokładnego obliczenia. Historycy szacują różne wielkości, które jednak świadczą o masowej skali zjawiska. Bohdan Baranowski podaje, że tatarscy najeźdźcy mogli ogółem zagarnąć do niewoli nawet około miliona ludzi, z kolei Maurycy Horn obliczył wielkość jasyru tylko w pierwszej połowie XVII wieku na 300 tysięcy”.

Czy możliwe było stawienie oporu tatarskim najeźdźcom? Tak i to właśnie Polacy mają na tym polu największe osiągnięcia. Przykładem jest choćby wspomniana przez Darka Rybackiego bitwa pod Martynowem, która miała miejsce 20 czerwca 1624 r. Polską armią dowodził wtedy hetman polny koronny Stanisław Koniecpolski, a Tatarami Kantymir Murza, zwany Krwawym Mieczem. Koniecpolski zastawił na Tatarów pułapkę i zaatakował, kiedy wracali z jednej ze swoich łupieżczych wypraw. Zostali zmuszeni do pozostawienia jasyru i odwrotu. W bitwie pod Martynowem został też ranny Kantymir Murza.

Losy tatarskich niewolników były przesycone strachem i cierpieniem. Osoby w podeszłym wieku czy niezdolne do długiego marszu mordowano od razu. Inni ginęli w czasie podróży do Chanatu Krymskiego. O najazdach tatarskich, ich skali i okrucieństwie pisali m. in. Jan Kochanowski, Andrzej Frycz Modrzewski czy Jan Chryzostom Pasek. Jak traktowano ludzi wziętych do niewoli, którym udało się dotrzeć do Chanatu Krymskiego? Tego dowiecie się z video poniżej!

Nagranie dostępne poniżej:

Zobacz też:

Polecamy e-booka Michała Beczka „Wojskowość średniowiecznej Rusi”

Michał Beczek
„Wojskowość średniowiecznej Rusi”
14,90 zł
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 140
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-50-1
REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy