Uwaga! Nowa wartościowa strona internetowa!

opublikowano: 2010-06-22 20:35
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej uruchomiła stronę internetową poświęconą wydawanej przez nią serii „Monografie”. Obecnie znajdują się tam streszczenia, biogramy autorów i dodatkowe materiały, jak np. fragmenty audycji poświęconych poszczególnym pracom. W przyszłości mają się tam znaleźć nawet całe książki wydawane w ramach serii.
REKLAMA

„Poprzez tak skonstruowany portal chcemy pokazać nowe możliwości, z jakich może skorzystać polska humanistyka, łącząc tradycyjną metodologię z nowatorskimi rozwiązaniami, jakie niosą ze sobą współczesne media” – informuje na swojej stronie internetowej FNP.

Internet stał się przydatnym narzędziem także w pracy polskich historyków. Niestety, korzystając z globalnej sieci trudno (jeszcze) być na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami polskiej historiografii. Widać to choćby po braku obecności polskich naukowych czasopism historycznych w sieci (rzecz jasna, są wyjątki). Dlatego inicjatywa FNP jest tym bardziej cenna.

Zresztą „Monografie” to – mówiąc bez szczególnego zadęcia – jedna z najlepszych polskich serii wydawniczych poświęconych naukom humanistycznym i społecznym. Od 1994 roku wydano w jej ramach 132 książki. Środowisko autorów jest różnorodne: obok badaczy o ugruntowanej już reputacji pojawiają się też młodzi naukowcy. Spośród prac historycznych, które ukazały się w „Monografiach”, można wymienić takie jak „Polskie dzieje bajeczne mistrza Wincentego Kadłubka” Jacka Banaszkiewicza, „Źródła narodowości” Nikodema Bończy-Tomaszewskiego czy „Trudne początki Polski” Przemysława Urbańczyka.

Źródło: fnp.org.pl.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michael Morys-Twarowski
Doktorant w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Współautor monografii Dzieje Cieszyna (2010). Publikował artykuły m.in. w „Polskim Słowniku Biograficznym”, „Studiach Historycznych” i „Pamiętniku Cieszyńskim”.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone