W Chorwacji powstało muzeum Neandertalczyków

opublikowano: 2010-02-16 21:31
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Pod koniec miesiąca w chorwackiej miejscowości Krapina (region Hrvatsko Zagorje na północy kraju) zostanie otwarte podziemne muzeum Neandertalczyków. To właśnie w pobliżu Krapiny ponad wiek temu dokonano jednego z najważniejszych odkryć archeologicznych związanych z tym gatunkiem hominidów.
REKLAMA

Muzeum jest ulokowane pod ziemią i ma spiralny kształt, na wzór skorupy żółwia. Główną atrakcją jest wierna rekonstrukcja rodziny Neandertalczyków złożonej z 17 osób. Specjalne figury wykonano we Francji, a najdroższa kosztowała 33 000 euro (ok. 130 000 zł). Muzeum pełnymi garściami czerpie ze zdobyczy techniki – czasy prehistoryczne będzie można poznać dzięki filmom, projekcjom trójwymiarowym, a także muzyce, rzekomo odzwierciedlającej tą neandertalską.

Fotografia udostępniona przez muzeum

Muzeum powstawało przez ponad 10 lat, kosztem 60 mln kun (ok. 33 mln złotych). Budowę sfinansowało chorwackie Ministerstwo Kultury.

Miejsce, w którym ulokowano muzeum nie jest w żadnym razie przypadkowe. Nieopodal Krapiny w 1899 roku dokonano przełomowego odkrycia archeologicznego. Archeolog i paleontolog Dragutin Gorjanovic-Kramberger odnalazł tu szczątki 75 Neandertalczyków, a także liczne należące do nich narzędzia i broń.

Źródło: Croatian Times

Zobacz też

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone