W Kartagenie wydobyto rzymski statek

opublikowano: 2007-09-07 08:19
wolna licencja
poleć artykuł:
Statek, na którym przewożono towary dla mieszkańców Republiki Rzymskiej, został wydobyty na powierzchnię z dna zatoki w pobliżu Kartageny. Znalezisko pochodzi z I w. p.n.e, ale nie widać po nim niszczycielskiego działania czasu.
REKLAMA

Zespół kartageńskich archeologów z miejscowego muzeum przy pomocy nurków odkrył na głębokości stu metrów antyczny statek. Nieco wcześniej, na dnie zatoki, badacze natknęli się na pozostałości po dwóch łodziach i sporej liczbie kotwic. O ile pierwsze znalezisko nie wzbudziło u poszukiwaczy szybszego bicia serca (łodzie liczą sobie niewiele ponad wiek), to rzymski statek okazał się sporą sensacją.

Archeolodzy mówią, że w najbliższym czasie warto nadstawić ucha na doniesienia z Hiszpanii, bo dzięki sponsorom historycy zorganizują co najmniej kilka akcji badania dna zatoki. Wszystko po to, aby Kartagena, miasto z historycznymi tradycjami, doczekało się odpowiedniego muzeum o tematyce marynistycznej.

Na razie jednak wydobyto tylko wspomniany statek. Archeolodzy uważają, że mógł służyć do transportu wina, oliwy i innych towarów. W okresie, w którym po wodach Morza Śródziemnego pływał ten okręt, w Rzymie pito wprost niewyobrażalne ilości wina – szacuje się, że rodacy Cycerona i Katona wlewali sobie w gardła rocznie ponad 1,5 miliona hektolitrów tego trunku.

Odnaleziony statek jest typową jednostką towarową o ładowności 1500 amfor. Jego konstrukcja bardzo przypomina okręt wydobyty rok temu w pobliżu brzegów La Vila Joiosa.

Wiadomość za ThinkSpain

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Paweł Rodak
Absolwent politologii i student prawa na Uniwersytecie Warszawskim, współpracował z redakcją „Życia Warszawy” i branżowego miesięcznika poświęconego samorządowi terytorialnemu „Forum Samorządowe”. Obecnie pracuje w administracji rządowej, czym, jak mówi, zdradził swoją miłość do samorządu terytorialnego. Jest fanatycznym kibicem snookera i włoskiego futbolu. Do końca 2007 roku blisko współpracował z redakcją „Histmaga”.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone