Autor: Magdalena Mikrut-Majeranek
Tagi: Newsy, I wojna światowa i dwudziestolecie międzywojenne, Polska, Śląsk
Opublikowany: 2020-02-23 22:34
Licencja: wolna licencja

W Katowicach powstanie Panteon Górnośląski

Niebawem w Katowicach powstanie Panteon Górnośląski. Będzie on instytucją kultury współprowadzoną przez cztery podmioty: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Archidiecezję Katowicką, województwo śląskie i prezydenta Katowic. Umowę w tej sprawie podpisano pod koniec ubiegłego tygodnia.

Archikatedra Chrystusa Króla w Katowicach(fot. PetrusSilesius, CC BY-SA 3.0 )

Zgodnie z założeniami, w ciągu trzech lat powstanie on w podziemiach katedry Chrystusa Króla w Katowicach. To tam, na ponad 2 tys. metrów kwadratowych za pomocą multimediów zostaną upamiętnione osoby ważne dla regionu – bohaterowie związani ze Śląskiem. Wśród nich znajdą się uczestnicy Powstań Śląskich oraz wybitne postaci związane z kulturą, nauką, sztuką i polityką. Realizacja przedsięwzięcia będzie możliwa dzięki rządowemu wsparciu finansowemu, bowiem na ten cel przekazano 40 mln złotych. Dodatkowo, miasto, województwo i Archidiecezja przekażą na ten cel w formie dotacji podmiotowej 9 000 000 zł (każdy podmiot po 3 000 000 zł). Zostaną one przekierowane na wydatki bieżące.

Inwestycja ma się zakończyć w 2022 roku. Jak podkreślił Jarosław Sellin, nastąpi to zatem „w setną rocznicę powrotu części Górnego Śląska do Macierzy”.

  • Nowa instytucja kultury będzie prowadzić działalność o charakterze kulturalnym, naukowym i edukacyjnym w zakresie historii Górnego Śląska po zakończeniu I Wojny Światowej. Jednym z głównych celów utworzenia Panteonu jest uczczenie pamięci osób zasłużonych dla polskości ziem Górnego Śląska ze szczególnym uwzględnieniem twórców, artystów, naukowców, polityków, żołnierzy i ludzi Kościoła – czytamy w komunikacie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jednakże równie ważnym celem powstania instytucji będzie upamiętnienie istotnych dla Śląska rocznic, takich jak: trzy Powstania Śląskie, stulecie przyłączenia części Górnego Śląska do odradzającej się Polski po ponad sześciuset latach jurysdykcji czeskiej i niemieckiej czy stulecie polskiej administracji kościelnej na Górnym Śląsku.

Ile docelowo postaci znajdzie się w Górnośląskim Panteonie? Tego jeszcze nie wiadomo. Arcybiskup Wiktor Skworc poinformował, że Uniwersytet Śląski przygotował już biografie pierwszych 160 postaci.

Polecamy książkę Marka Telera – „Zapomniani artyści II Rzeczypospolitej”

Marek Teler
„Zapomniani artyści II Rzeczypospolitej”
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org] i Wydawnictwo CM
Okładka: miękka
Liczba stron: 264
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-30-3 e-book / 978-83-66371-35-4 papier

Książkę można też kupić jako e-book, w cenie 14,90 zł. Przejdź do możliwości zakupu e-booka!

Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy