W cieniu własnej legendy - Piłsudski znany i nieznany - debata w Warszawie

opublikowano: 2019-04-19, 09:00
wszelkie prawa zastrzeżone
Józef Piłsudski – znają go wszyscy Polacy, uczymy się o nim od małego, tak samo jak uczyli się o nim nasi rodzice i dziadkowie. Niewątpliwie odcisnął on piętno na historii Polski, niejednokrotnie historię tą kształtując. Debata odbędzie się w środę, 24 kwietnia, o godz. 18.00 w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, w sali A.
reklama

Przede wszystkim kojarzymy go jako człowieka czynu, jednego z ojców niepodległego państwa polskiego w 1918 r. i de facto „władcę Polski” w latach 1926-1935. I są to słuszne skojarzenia. Nie jest to jednak jedyny Piłsudski.

Wiele jest takich aspektów jego aktywności, które nadal pozostają niezbyt dobrze uchwytne, czy też zupełnie nieznane. Znamy Marszałka, a jednak często nie znamy go w ogóle. I właśnie o tym chcemy sobie porozmawiać. Szczególnie, że doskonałego pretekstu dają ku temu świeża książka Pawła Rzewuskiego pt. „Filozofia Piłsudskiego” i najnowsze dzieło Muzeum Historii Polski poświęcone Marszałkowi - „Piłsudski (Nie)Znany”.

Zapytajmy więc wspólnie - Kim był rzeczywiście Józef Piłsudski? Jaka była jego polityka i myśl? Kim jest dla nas, a kim był dla współczesnych? Czy rozumiemy Piłsudskiego? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będziemy poszukiwać w środę 24 kwietnia o godz. 18:00.

Miejsce:

Debata odbędzie się w środę, 24 kwietnia, o godz. 18.00 w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, w sali A.

Goście:

  • prof. Dariusz Gawin – pracownik Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, filozof, historyk idei, jeden z założycieli „Teologii Politycznej”,
  • dr Mikołaj Mirowski – historyk związany z Muzeum Historii Polski, publicysta. Zajmuje się zagadnieniem relacji polsko-żydowskich oraz historii ZSRR,
  • Paweł Rzewuski – filozof, historyk, publicysta, doktorant w Instytucie Filozofii UW. Głównie interesuje się polską filozofią polityki,
  • prof. Paweł Skibiński – historyk, pracownik Instytut Historycznego UW, specjalizujący się w historii Kościoła, Hiszpanii oraz Polski międzywojennej.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/389736328292631/

reklama
Komentarze
o autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone