Autor: Tomasz Leszkowicz
Tagi: Wydarzenia, Rekonstruktorzy, I wojna światowa i dwudziestolecie międzywojenne, Polska, Mazowsze
Opublikowany: 2009-08-11 14:08
Licencja: wolna licencja

W niedzielę znów rozgorzeje bój pod Ossowem

W dniach 14-16 sierpnia na terenie powiatu wołomińskiego trwać będą obchody 89 rocznicy bitwy warszawskiej 1920 r. (powszechnie znanej jako „Cud nad Wisłą”). To właśnie w rejonie Ossowa i Radzymina walki z bolszewikami były najbardziej zacięte. Organizatorzy przygotowują liczne i niezwykle różnorodne atrakcje...
REKLAMA

Najważniejszym wydarzeniem obchodów będzie rekonstrukcja starcia pod Ossowem z 14 sierpnia 1920 r., kiedy to wycofujące się oddziały polskie próbowały powstrzymać napór Armii Czerwonej, by następnie w udanym kontrataku odzyskać utracone pozycje. W czasie tych walk poległ, pełniąc służbę na pierwszej linii, ks. Ignacy Skorupka. Potyczka pod Ossowem i śmierć kapelana jest jednym z symboli bohaterskiej obrony Warszawy przed naporem bolszewików. Inscenizacja przedstawiająca te wydarzenia rozpocznie się w niedzielę 16 sierpnia o godz. 13:00 w rejonie cmentarza wojennego. Inscenizacje poprzedzi szarża ułańska (godz. 12:30).

Nie zabraknie też tradycyjnych form uczczenia pamięci walczących. W sobotę o godz. 11:00 uroczystą mszę św. na cmentarzu wojennym w Ossowie odprawi ks. abp Henryk Hoser. Tego samego dnia o godz. 17:00 msza św. połączona z apelem poległych odbędzie się na cmentarzu wojennym w Radzyminie. Uroczyste apele odbędą się także przy pomniku Strzelców Kaniowskich w Wólce Radzymińskiej (piątek, godz. 19:00), przy pomniku Wincentego Witosa w Radzyminie (sobota, godz. 15:00) oraz przy Krzyżu Pamięci ks. Ignacego Skorupki w Ossowie (piątek, 21:30).

Przy okazji obchodów rocznicy bitwy warszawskiej na błoniach pod Ossowem odbywają się Otwarte Mistrzostwa Polskich Formacji Kawaleryjskich o puchar MON. Gromadzą one zwykle kilkanaście grup i kilkudziesięciu jeźdźców, biorących udział w tradycyjnych konkurencjach: przeglądzie mundurowym, strzelaniu, rzucie granatem, musztrze kawaleryjskiej, jeździe terenowej czy władaniu lancą i szablą. Uczestnicy zawodów występują w historycznych strojach oddziałów kawalerii polskiej. Mistrzostwa rozgrywać będą się w sobotę i niedzielę, w piątek odbędą się natomiast zawody indywidualne, w sobotę zaś konkurs skoków przez przeszkody.

Więcej informacji na stronie organizatorów

Polscy żołnierze podczas wojny polsko-bolszewickiej

Święto na całego?

Przy okazji rocznicy historycznego wydarzenia odbywać będą się liczne imprezy towarzyszące. W Radzyminie w sobotę odbędą się zawody gołębiarskie, międzynarodowy półmaraton uliczny i turniej brydżowy – wszystkie zatytułowane „Cud nad Wisłą” (w ostatni weekend w Ossowie miały miejsce zawody wędkarskie pod tą samą nazwą), a także rajd rowerowy dla dzieci oraz VIII Zlot Motocyklowy „MotoCud” (sic!). Nie zabraknie też programu artystycznego dla dzieci pt. „Legiony to...”. W sobotę w Ossowie odbędzie się recital pieśni niepodległościowych.

Oprócz imprez promujących wysiłek fizyczny, ducha rywalizacji, różne formy rekreacji oraz tych o charakterze edukacyjno-wychowawczym nie zabraknie też innych wydarzeń kulturalnych. W piątek w Radzyminie wystartuje VI Festiwal Operetkowo-Operowy na Mazowszu „Gala operetkowo-operowa”. Natomiast gwiazdami wieczoru w Radzyminie i Wołominie będą m.in. Kabaret Skeczów Męczących, zespół góralski Turnioki i Andrzej „Piasek” Piaseczny.

15 sierpnia, Święto Wojska Polskiego i rocznica jednego z największych triumfów polskiego wojska jest jednym z najbardziej radosnych świąt państwowych w naszym kraju. Szkoda tylko, że w tym roku nici z „długiego weekendu” – ustawowy dzień wolny od pracy wypada w sobotę...

Zobacz też:

Źródła: http://www.bitwawarszawska.pl, Urząd Miejski w Wołominie, Życie Powiatu Wołomińskiego (1, 2).

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy