W poszukiwaniu niewidocznych granic. Ruszył nabór do szkoły letniej „InBetween?”

opublikowano: 2024-04-11 05:00— aktualizowano: 2024-04-22 05:00
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Pogranicza współczesnej Europy to tereny o specyficznej kulturze pamięci, ukształtowanej przez działania wojenne, zmiany geopolityczne i masowe migracje rozgrywające się na przestrzeni XX wieku. W takich właśnie regionach Europejska Sieć Pamięć i Solidarność (ESPS) organizuje szkołę letnią „In Between?". Do udziału w projekcie zaproszeni są studenci kierunków humanistycznych i artystycznych z całej Europy. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 5 maja 2024.
REKLAMA

„In Between? W poszukiwaniu lokalnych historii na pograniczach Europy” to projekt edukacyjny dla studentów, absolwentów i młodych naukowców zainteresowanych historią mówioną. Dziewiąta edycja programu odbędzie się 2–13 września 2024 r. i rozpoczną ją trzydniowe warsztaty w Warszawie. Program obejmie zajęcia z historii mówionej, nagrywania dźwięku i tworzenia audiodokumentów. Następnie uczestnicy zostaną podzieleni na dwie grupy i wyruszą na wizyty studyjne do Tallina i Helsinek (Estonia/Finlandia) lub na Mazury. Podczas tygodniowego pobytu zespoły zapoznają się z historią i specyfiką odwiedzanych terenów, biorąc udział w wycieczkach, spotkaniach z lokalnymi ekspertami oraz przeprowadzając wywiady z członkami miejscowych społeczności.

Na Mazurach uczestnicy zajmą się badaniem pamięci o polsko-niemieckim sąsiedztwie sprzed ponad osiemdziesięciu lat. Zespół przyjrzy się temu, jak tworzyła się tożsamość mieszkańców regionu przed 1945 r., kiedy Mazury były częścią Niemiec, oraz po 1945 r., gdy tereny te zostały przekazane Polsce, a większość ich dotychczasowych mieszkańców wyjechała. Druga grupa odwiedzi Tallin i Helsinki, aby zbadać fenomen estońsko-fińskiej granicy morskiej, od okresu, gdy żelazna kurtyna podzieliła Morze Bałtyckie, ograniczając bezpośrednią interakcję między obiema stolicami, poprzez przywrócenie połączeń promowych pomiędzy miastami w 1965 r., aż po współczesne migracje ekonomiczne po 1991 r.

Studenci zaprezentują wyniki swoich badań w formie krótkiego podcastu artystycznego, który zostanie udostępniony na platformach streamingowych Spotify i Simplecast po zakończeniu projektu. Nagrania z edycji 2022 są dostępne na stronie ENRS: In Between? 2022 | ENRS.

Zapraszamy do udziału w programie studentów kierunków humanistycznych i artystycznych, takich jak antropologia, dziennikarstwo i medioznawstwo, historia, kulturoznawstwo, socjologia, inżynieria dźwięku itp. Kandydaci proszeni są o wypełnienie formularza zgłoszeniowego na stronie https://enrs.eu/edition/inbetween2024. Konieczna jest dobra znajomość języka angielskiego, a znajomość jednego z języków wybranych regionów wizyty studyjnej będzie dodatkowym atutem. Warsztaty, zakwaterowanie i transport do miejsc docelowych wizyt studyjnych są bezpłatne; uczestnicy mogą również ubiegać się o częściowy zwrot kosztów podróży. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 5 maja 2024 r.

Od 2016 r. uczestnicy programu odwiedzili już 26 regionów w Europie Środkowej, Wschodniej i Południowej. W 2018 r. „In Between” otrzymał specjalne wyróżnienie podczas Europa Nostra Awards. Więcej informacji o poprzednich edycjach można znaleźć na stronie enrs.eu/inbetween. Pełne informacje o tegorocznej edycji programu można znaleźć na stronie enrs.eu/edition/inbetween2024.

Europejska Sieć Pamięć i Solidarność jest międzynarodowym przedsięwzięciem, które ma na celu kształtowanie dyskursu o historii Europy XX wieku i sposobu jej upamiętniania ze szczególnym uwzględnieniem okresu dyktatur, wojen i społecznego sprzeciwu wobec zniewolenia.

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone