Opublikowano
2010-10-12 22:07
Autor
Reklama
Licencja
Prawa zastrzeżone

W. Julian Korab-Karpowicz - „Historia filozofii politycznej. Od Tukidydesa do Locke’a” (informacja)

„Historia filozofii politycznej. Od Tukidydesa do Locke'a”, której autorem jest prof. Korab-Karpowicz, to pierwsza książka przedstawiająca historię filozofii politycznej napisana przez polskiego autora. Adresowana do szerokiego kręgu odbiorców, nie jest suchym podręcznikiem lecz pasjonującą lekturą.


Publikacja ta jest próbą pokazania, że rozważania o polityce Tukidydesa, Platona, Arystotelesa, Cycerona, św. Tomasza z Akwinu i innych wpływowych myślicieli, aż do Hobbesa i Locke’a, są nadal myślą żywą, która może nas pobudzić do własnych przemyśleń. Składa się z szeregu indywidualnie ujętych esejów, prezentujących ich poglądy oraz wprowadzających do głównych zagadnień filozofii politycznej. Jest także próbą filozoficznego ujęcia przedmiotu. Przedstawia historię myśli politycznej Zachodu jako wielką debatę na temat relacji między polityką a etyką. Ukazuje ewolucję myślenia o polityce i rozdarcie wewnętrzne cywilizacji zachodniej, jakie jest wynikiem zderzenia się dwóch formacji kulturowych — klasyczności z modernością.  

Książka wprowadza do najważniejszych zagadnień filozofii politycznej. Zawiera zarówno szerokie tło historyczne, jak i głębokie rozważania teoretyczne. Autor stara się odnieść problemy poruszane przez indywidualnych myślicieli do tematów ważnych dla nas nadal dzisiaj. Napisana językiem zrozumiałym i przejrzystym, książka uczy myślenia politycznego. Jest obowiązkową pozycją dla każdego czytelnika pragnącego w sposób dogłębny zrozumieć zawiłości filozofii i polityki.
Seweryn Bladzi, IFIS PAN

Informacja o autorze:

W. Julian Korab-Karpowicz, filozof, historyk myśli politycznej, politolog, profesor stosunków międzynarodowych i filozofii Anglo-Amerykańskiego Uniwersytetu w Pradze. Studiował filozofię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a następnie kontynuował studia za granicą. Absolwent Katolickiego Uniwersytetu Ameryki w Waszyngtonie, doktor Uniwersytetu Oksfordzkiego. Wykładał na uniwersytetach Kyung Hee w Seulu i Bilkent w Ankarze. Autor wielu prac naukowych z zakresu filozofii i myśli politycznej.

Kup na stronie wydawcy w promocyjnej cenie 36 zł!

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Prawa zastrzeżone – ten materiał jest chroniony przez przepisy prawa autorskiego.

Kopiowanie, przedrukowywanie (poza dozwolonymi prawnie wyjątkami) wyłącznie za zgodą redakcji: redakcja@histmag.org