Walter Kempowski – „Wszystko na darmo” – recenzja i ocena

opublikowano: 2023-10-24 07:08
wolna licencja
poleć artykuł:
Prusy Wschodnie w początkach 1945 r., wydaje się, że w miasteczku Mitkau i dworku Georgenhof mimo wojny życie płynie spokojnie. Senna rzeczywistość mieszkańców zmienia się jednak w miarę postępu Armii Czerwonej na zachód, a koniec ich świata ukazuje Walter Kempowski w powieści „Wszystko na darmo”.
REKLAMA

Walter Kempowski – „Wszystko na darmo” – recenzja i ocena

Walter Kempowski
„Wszystko na darmo”
nasza ocena:
10/10
cena:
Wydawca:
ArtRage
Tłumaczenie:
Małgorzata Gralińska
Rok wydania:
2023
Okładka:
twarda z obwolutą
Liczba stron:
376
Seria:
Cymelia
ISBN:
978-83-67-51539-9
EAN:
9788367515399

Walter Kempowski był niemieckim pisarzem, w którego dorobku znajduje się ponad trzydzieści książek. W swoich dziełach poruszał tematy związane z II wojną światową i jej wpływem na życie zwykłych ludzi. W młodości należał do Hitlerjugend, choć podobno nie przejawiał przesadnego oddania organizacji. Po wojnie został aresztowany przez NKWD i oskarżony o szpiegostwo, osiem lat spędził w zakładzie karnym w Budziszynie, po wcześniejszym zwolnieniu wyjechał na zachód i opisał swoje doświadczenia w książce „Na bloku. Raport z więzienia”. Większą sławę i uznanie krytyki przyniosła mu powieść „Tadellöser und Wolf”, w której znowu podnosił wątki autobiograficzne i opisywał dorastanie w Niemczech pod rządami nazistów. Ostatnia powieść autora „Alles umsonst” wydana została w 2006 r., rok przed jego śmiercią. Teraz zapoznać mogą się z nią także polscy czytelnicy, dzięki wydawnictwu ArtRage, którego nakładem ukazało się „Wszystko na darmo” po polsku, w tłumaczeniu Małgorzaty Gralińskiej.

Recenzowana powieść opowiada o małym miasteczku Mitkau w Prusach Wschodnich. Akcja powieści rozpoczyna się w styczniu 1945 r., niedługo przed ewakuacją niemieckiej ludności cywilnej z tych terenów. Głównymi bohaterami są mieszkańcy Georgenhofu, dworku należącego do rodziny von Globig. Służący jako oficer w Wehrmachcie Eberhard zmuszony był pozostawić w domu swoją żonę Katharinę i dwunastoletniego syna Petera. Podupadłym nieco majątkiem z pomocą służby zarządza ciocia, podczas gdy słynąca z urody Katharina spędza dnie w swoim pokoju, izolując się od świata zewnętrznego i nie poświęcając mu wiele uwagi. Pomimo wojny życie w dworku toczy się nadzwyczaj spokojnie, do czasu, gdy zaczynają się w nim pojawiać niespodziewani goście, uciekający z terenów okupowanych przez Armię Czerwoną. Mający niewielkie pojęcie o przebiegu wojny mieszkańcy Georgenhofu przyjmują kolejno pod swój dach malarza-dysydenta, nazistowską skrzypaczkę i bałtyckiego barona z żoną.

Na prośbę pastora Katharina zgadza się ukryć w domu żydowskiego uchodźcę, ten niecodzienny dla niej przejaw działania okaże się przynieść fatalne konsekwencje. W toku powieści poznajemy również innych mieszkańców Mitkau, wspomnianego pastora, doktora Wagnera uczącego Petera, burmistrza, z którym łączy Katharinę enigmatycznie wspominana przeszłość, czy starszego nadzorcę osiedla Drygalskiego, służbistę wiernego partii. Spokojne życie w miasteczku i Georgenhofie dobiega jednak końca, mieszkańcy zmuszeni są do pospiesznej i chaotycznej ewakuacji. Aresztowanie Kathariny pozostawia Petera z ciocią i resztą służby, z którymi pod osłoną nocy opuszcza rodzinny dom, dołączając do pozostałych uchodźców ratujących życie i dobytek przed nadchodzącą Armią Czerwoną.

REKLAMA

„Wszystko na darmo” przedstawia historię wysiedlenia niemieckiej ludności z Prus Wschodnich w kompleksowy sposób, z pespektywy cywilów, którzy pozbawieni informacji o prawdziwym przebiegu wojny, zostali zaskoczeni koniecznością ewakuacji i porzucenia rodzinnych stron. Upadek pewnego świata i klęska Niemiec ukazana jest z pespektywy kilkorga bohaterów, dzięki czemu otrzymujemy pełniejszy obraz ówczesnej rzeczywistości i tego, w jak zróżnicowany sposób zwykli ludzie podchodzili do wojny i jaki był ich poziom zaangażowania w narodowy socjalizm, przy czym autor nie ocenia bohaterów, ani nie wartościuje ich zachowań.

Walter Kempowski pisze w specyficznym stylu, pozbawionym emocjonalności i górnolotności, często ironicznym i humorystycznym. Przedstawia czytelnikowi migawki z życia bohaterów, którym nadał oryginalne i charakterystyczny rysy, przejawiające się również w słownictwie i używanych przez nich powiedzeniach. Często stosowane powtórzenia czy pytajniki również składają się na nietypowy i ciekawy sposób prowadzenia opowieści. Autor wzbogaca narrację cytatami z wierszy, popularnych piosenek i przyśpiewek, filmów i tekstów kultury, oddając atmosferę opisywanych czasów. W tym miejscu należy wspomnieć o doskonałej pracy tłumaczki. Małgorzata Gralińska świetnie oddała osobliwy styl oryginału oraz wzbogaciła książkę o przypisy objaśniające polskiemu czytelnikowi konteksty ważne dla pełniejszego zrozumienia powieści.

„Wszystko na darmo” Waltera Kempowskiego w nieszablonowy sposób ukazuje zmierzch niemieckiego świata w Prusach Wschodnich. Stroniąc od podniosłości i uciekania się do sentymentalizmu przedstawia los zwykłych ludzi, z których każdy prezentuje czytelnikowi inne spojrzenie na wydarzenia. Niepozbawiona humoru, zmusza równocześnie do refleksji, przedstawiając wnikliwy i wszechstronny obraz rzeczywistości końca wojny. Zdecydowanie polecam!

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Waltera Kempowskiego „Wszystko na darmo” bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Iwona Szymichowska
Absolwentka historii sztuki i studentka filologii germańskiej. Interesuje się sztuką dawną oraz popkulturą.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone