Warner Bros świętuje swoje 100-lecie. Wytwórnia została założona przez polskich imigrantów żydowskiego pochodzenia

opublikowano: 2023-04-06 08:43
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Warner Bros to wytwórnia filmów, która jest jednym z największych na świecie producentów i dystrybutorów produkcji filmowych i telewizyjnych. Jej siedziba mieści się w Burbank w Kalifornii, a została założona przez imigrantów żydowskiego pochodzenia – braci Warnerów: Alberta, Sama, Harry’ego (Aaron, Szmul i Hirsz Wonsal urodzonych w Polsce, w mazowieckim Krasnosielcu) oraz Jacka, który przyszedł na świat już w USA.
REKLAMA
Czterej bracia Warner (zgodnie z ruchem wskazówek zegara od góry po lewej): Harry, Albert, Jack i Samuel.

Studio Warner Bros działa od 4 kwietnia 1923 roku. Wśród kultowych produkcji, które sygnowane są marką Warner Bros, można wymienić m.in.: „Casablankę”, „Bullita” czy „Chłopców z ferajny”. Pochodzący z polskiego Krasnosielca filmowcy wprowadzili do kin pierwszy film dźwiękowy, za który otrzymali Oscara. Dokładnie sto lat temu założyli wytwórnię filmową, która obecnie jest jedną z największych i najbardziej rozpoznawalnych na świecie.

Filmowa historia braci Warner

Ich inspirująca historia to jak spełnienie amerykańskiego snu. Albert, Sam, Harry oraz Jack to polscy imigranci żydowskiego pochodzenia, którzy już jako dzieci wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych. Bracia – zastawiając rodzinny majątek: konia i zegarek ojca – zyskali kapitał, który przeznaczyli na zakup pierwszego projektora. Dwadzieścia lat później, 4 kwietnia 1923 r., zarejestrowali nowo powstałe studio filmowe Warner Bros. Zasłynęli z tego, że jako pierwsi wyprodukowali film dźwiękowy – „Śpiewaka z Jazzbandu”, za którego zdobyli specjalną nagrodę Akademii za osiągnięcia techniczne. To pionierskie (jak na 1927 r.) wydarzenie już na zawsze zrewolucjonizowało branżę filmową.

Studio Warner Bros. w ciągu ostatnich 100 lat stworzyło jedne z najbardziej rozpoznawalnych i uwielbianych filmów, jakie kiedykolwiek powstały. Wykreowało tak niezapomniane postacie, jak: Harry Potter, Królik Bugs i Brudny Harry, czy słynną trylogię „Władcy Pierścieni" z hobbitem Frodo na czele.

Filmy, które zapisały się na dobre w historii kinematografii to m.in.:

 • „Casablanca”,
 • „Sokół Maltański",
 • „Deszczowa piosenka",
 • „Buntownik bez powodu",
 • „Ben Hur",
 • „Doktor Żywago",
 • „Kto się boi Virginii Woolf",
 • „Parszywa Dwunastka",
 • „Bullitt",
 • „Brudny Harry",
 • „Mechaniczna pomarańcza",
 • „Egzorcysta",
 • „Lot nad kukułczym gniazdem",
 • „Wszyscy ludzie prezydenta",
 • „Bez przebaczenia",
 • uniwersa filmowe spod znaku „Władcy Pierścieni”, „Harry’ego Pottera”, DC Comics („Batman”, „Joker”, „Superman” itd.), kultowy „Matrix”, „Incepcja", „Elvis” czy „Diuna”, jak również rozpoznawalne na całym świecie kreskówki.

Warner Bros wyprodukował ponad 12,5 tys. filmów fabularnych i 2,4 tys. programów telewizyjnych

Firma wyprodukowała do tej pory ponad 12,5 tys. filmów fabularnych i 2,4 tys. programów telewizyjnych. W swoim portfolio posiada wszystkie gatunki filmowe, począwszy od komedii, przez dramat, przygodę, fantasy, musical, sci-fi, horror, thriller, skończywszy na animacji. Z wytwórnią związanych było i nadal jest wielu wybitnych przedstawicieli przemysłu filmowego, m.in. Clint Estwood, Mel Gibson, Stanley Kubrick, Peter Jackson, Martin Scorsese, David Yates, Tim Burton, Christopher Nolan, Ridley Scott, Ben Affleck, Denis Villeneuve i wielu innych – wliczając w to również całą plejadę największych gwiazd światowego kina.

REKLAMA

Polskie biuro Warner Bros zostało otwarte niemalże 30 lat temu. Obecnie razem z TVN jest częścią jednej grupy medialnej – Warner Bros. Discovery. W tym czasie firma wprowadziła na ekrany kinowe prawie 400 tytułów. Wszystkie części Harry’ego Pottera obejrzało ponad 12,5 mln Polaków. Ogromnym powodzeniem wśród naszych widzów cieszyły się filmy z serii „Matrix" (3 mln widzów) czy „Joker" (ponad 2 mln widzów). Obecnie jeden z najbardziej wyczekiwanych tytułów to kolejna część „Diuny" (premiera planowana na listopad 2023 r.).

W ramach świętowania jubileuszu 100-lecia Warner Bros, w polskich kinach będzie można zobaczyć w tym roku wiele kultowych klasyków spod znaku Warner Bros, które specjalnie na tę okazję zostały zrekonstruowane cyfrowo dzięki nowoczesnej technologii. Obecnie niektóre z nich można już oglądać w kinie KinoGram w Warszawie. Natomiast w drugiej połowie kwietnia Stowarzyszenie Kin Studyjnych zaprasza naszych widzów do ponad 50 kin studyjnych w całej Polsce, gdzie na dużych ekranach zostaną wyświetlone kultowe tytuły, niesamowite historie i ekranizacje bestsellerowych powieści. Z dzisiejszej perspektywy możemy śmiało powiedzieć, że większość z nich wcale się nie zestarzała i wciąż działają na naszą wyobraźnię.

Kalendarium – filmy Warner Bros. w kinach studyjnych w 2023 r.

PRZEMINĘŁO Z WIATREM (GONE WITH THE WIND)

kwiecień (II połowa)

Reżyseria: Victor Fleming 

Czas trwania: 238 minut

Rok produkcji: 1939 Gatunek: romans

W 1939 r. arcydzieło Davida O. Selznicka, zdobywca Nagrody Akademii, olśniło publiczność i zdefiniowało czym powinien wyróżniać się hollywoodzki hit: odważnym filmowaniem, pełnym rozmachu, pasji, dramatu i ponadczasowego romansu. Film zdobył 14 nominacji do Oscara i aż 9 statuetek: w tym dla najlepszego filmu, za role aktorskie dla Vivien Leigh i Hattie McDaniel (pierwsza Afroamerykanka), reżyserię, scenariusz, scenografię, montaż, zdjęcia i twórcze wykorzystanie taśmy barwnej.

REKLAMA

SOKÓŁ MALTAŃSKI (MALTESE FALCON)

maj (I połowa)

Reżyseria: John Huston

Czas trwania: 100 minut

Rok produkcji: 1941

Gatunek: akcja 

Grupa podejrzanych osobników nie cofnie się przed niczym, aby zdobyć drogocenny skarb – wysadzoną klejnotami statuetkę sokoła. Detektyw Sam Spade (Humphrey Bogart) za wszelką cenę pragnie dowiedzieć się, dlaczego tak bardzo zależy im na jej zdobyciu – i kto stoi za zamordowaniem jego partnera. Obsada pełna gwiazd (w tym Sydney Greenstreet, Mary Astor, Peter Lorre i Elisha Cook Jr.) towarzyszy Bogartowi w tym doskonałym, ponadczasowym kryminale, który wprost z kart powieści Dashiella Hummetta został przeniesiony na ekran przez reżysera Johna Hustona. Film nominowany do trzech Nagród Akademii (1941) – najlepszy film, aktor drugoplanowy (Greenstreet), scenariusz (Huston) – wyniósł Bogarta na aktorski firmament, a Hustonowi otworzył drzwi do kariery reżysera.

POWIĘKSZENIE (BLOW-UP)

maj (II połowa)

Reżyseria: Michelangelo Antonioni

Czas trwania: 111 minut

Rok produkcji: 1966

Gatunek: thriller 

Znakomicie nakręcony, kipiący niepokojem film Antonioniego jest zagadką, która zaprasza widzów do rozkoszowania się zmysłową atmosferą londyńskiego szyku lat 60. Niezadowolony ze swego stylu życia, rozgoryczony i rozczarowany fotograf bezmyślnie włóczy się po Londynie, utrwalając na kliszy momenty z codziennego życia. Po wywołaniu filmu okazuje się, że nieświadomie uchwycił scenę morderstwa.

BONNIE I CLYDE (BONNIE AND CLYDE)

czerwiec (I połowa)

Reżyseria: Arthur Penn

Czas trwania: 111 minut

Rok produkcji: 1967

Gatunek: akcja, komedia kryminalna, kryminalny 

Zmieniający paradygmaty klasyk amerykańskiego kina, którego siła rażenia nadal odbija się w filmach sensacyjnych, dziesiątki lat po premierze. W czasach Wielkiego Kryzysu, podróżując przez południowy zachód Ameryki, Clyde Barrow i Bonnie Parker rozpoczynają wspólną, przestępczą drogę. Nikomu nie chcą wyrządzić żadnej krzywdy. Pragną jedynie przygody – i siebie nawzajem. Oboje wzbudzają sympatię, z czasem zaczynamy lubić ich coraz bardziej. Jednak nikt z nas nie był przygotowany na taką dawkę przemocy.

REKLAMA

BULLITT (BULLITT)

czerwiec (II połowa)

Reżyseria: Peter Yates

Czas trwania: 114 minut

Rok produkcji: 1968

Gatunek: akcja 

Jest to po prostu jeden z najbardziej ekscytujących i inteligentnych filmów akcji i prawdopodobnie najlepszy film o dobrym gliniarzu, jakiego możemy się spodziewać, który zawiera również prawdopodobnie najwspanialszy filmowy pościg samochodowy w historii kina. Detektyw Frank Bullit otrzymuje rozkaz ochrony człowieka, który ma zeznawać przeciwko mafii. Niestety informator ginie, a wszystko wskazuje na to, że zabójstwo zlecił ktoś z policji. Bullit postanawia go odnaleźć.

WEJŚCIE SMOKA (ENTER THE DRAGON)

lipiec (I połowa)

Reżyseria: Robert Clouse

Czas trwania: 102 minut

Rok produkcji: 1973 (50. rocznica premiery)

Gatunek: akcja 

Od ponad trzech dekad minionych od czasu swojej przedwczesnej śmierci, Bruce Lee pozostaje wciąż niekwestionowanym mistrzem ekranowych sztuk walki. Jego ostatni film – mistrzowskie „Wejście smoka” – zwycięsko oparł się próbie czasu i dziś uznawany jest za najlepszy film o wschodnich sztukach walki w historii kina. Ten hit kasowy przenosi Lee na prywatną wyspę wojskowego gubernatora Hana, którego Akademia Wschodnich Sztuk Walk jest przykrywką dla przemytu opium i nielegalnej prostytucji. Aby pomścić śmierć siostry, Lee infiltruje siedzibę i uczestników brutalnego turnieju Hana - zapierających dech w piersiach zawodów, które łączą umiejętności różnych sztuk walki: karate, judo, taekwondo, tai chi chuan i hapkido, przygotowanych przez samego Lee. Co za uderzenie!

WSZYSCY LUDZIE PREZYDENTA (ALL THE PRESIDENT'S MEN)

 lipiec (II połowa)

Reżyseria: Alan J. Pakula

Czas trwania: 138 minut

Rok produkcji: 1976 

Gatunek: dramat 

To kwintesencja amerykańskiego filmu, klasyk zarówno dla Nowego Hollywood, jak i gatunku dziennikarskiego śledztwa, a przy tym ponadczasowa historia oparta na autentycznych wydarzeniach dotyczących afery Watergate. Robert Redford i Dustin Hoffman łączą w sobie precyzyjnie odpowiednie ilości grozy i zapału jako reporterzy Washington Post. 8 nominacji do Oscara. 

REKLAMA

CHŁOPCY Z FERAJNY (GOODFELLAS)

sierpień (I połowa)

Reżyseria: Martin Scorsese

Czas trwania: 145 minut

Rok produkcji: 1990 

Gatunek: kryminalny 

Martin Scorsese zekranizował bestseller Nicholasa Pileggi i stworzył klasykę, która zmieniła oblicze filmów gangsterskich. Nominowany do Oscara w sześciu kategoriach film (zdobywca Oscara Joe Pesci), trafił na listę 100 najlepszych amerykańskich filmów AFI. Mocny, uderzający i stylowy – gangsterski klasyk, który wciąga nas w powab mafijnego glamouru – a potem każe sobie słono płacić za wstęp. Bez wątpienia jeden z najlepszych filmów Scorsese!

BEZ PRZEBACZENIA (UNFORGIVEN)

sierpień (II połowa)

Reżyseria: Clint Eastwood

Czas trwania: 145 minut

Rok produkcji: 1990 

Gatunek: western 

Klasyk współczesnego kina, uznany za jedno ze stu arcydzieł w historii amerykańskiego kina, uhonorowany czteroma nagrodami Oscara. Eastwood i Freeman grają emerytowanych rewolwerowców, którzy po raz ostatni chwycą za broń, by ująć przestępcę i zdobyć nagrodę. Zadanie wydaje się proste, jednak muszą się zmierzyć z twardym szeryfem (Gene Hackman).

URODZENI MORDERCY (NATURAL BORN KILLERS)

wrzesień (I połowa)

Reżyseria: Oliver Stone

Czas trwania: 119 minut

Rok produkcji: 1994 

Gatunek: akcja, thriller 

Mickey i Mallony są parą kochanków i psychopatycznych morderców. Terroryzują całą Amerykę dopuszczając się serii brutalnych zabójstw. Dzięki mediom, które na bieżąco relacjonują ich krwawe wyczyny, stają się bohaterami i unikają kary. Legendarny thriller w reżyserii Oliver Stone’a, który poprzez synergię obrazów i rytmów sprawia, że odczuwamy świat w nowy sposób.

SKAZANI NA SHAWSHANK (SHAWSHANK REDEMPTION)

wrzesień (II połowa)

Reżyseria: Frank Darabont

Czas trwania: 142 minut

Rok produkcji: 1994 

Gatunek: dramat 

Wybitna adaptacja opowiadania Stephena Kinga, nominowana do siedmiu nagród Akademii Filmowej. Skazany na dożywocie Red (Morgan Freeman) doskonale zna więzienie Shawshank. Nowy więzień Andy (Tim Robbins) przynosi nadzieję i odmianę wszystkim więźniom.

SOK Z ŻUKA (BEETLEJUICE)

październik (I połowa)

Reżyseria: Tim Burton

Czas trwania: 92 minut

Rok produkcji: 1988

Gatunek: komedia 

REKLAMA

Młode szczęśliwe małżeństwo, Adam i Barbara Maitland, mieszka w wielkim domu, w którym bez trudu zmieściłoby się parę rodzin z dziećmi na karku. Niestety, ich radosne życie kończy się, kiedy to wracając autem ze sklepu w mieście, bojąc się o życie pieska stojącego na drodze, Adam ostro skręca i... wpadają do rzeki topiąc się. Wróciwszy do domu, odkrywają, że nie odbijają się w lustrze, a ich dom otacza nie ogródek, lecz wielka, ogromna pustynia, w której grasuje olbrzymi wąż. Będąc duchami, dowiadują się, że przed pójściem do nieba muszą spędzić w domu 125 lat.

DUCH (POLTERGEIST) – październik (II połowa) Reżyseria: Tobe Hopper Czas trwania: 114 minut Rok produkcji: 1982 Gatunek: thriller 

Pełen grozy thriller, gdzie świat zła z całą siłą wkrada się w życie zwykłych ludzi. Mrożąca krew w żyłach opowieść oraz niezwykłe efekty specjalne to początek niebezpiecznej wojny dobra ze złem.

OCZY SZEROKO ZAMKNIĘTE (EYES WIDE SHUT)

listopad (I połowa)

Reżyseria: Stanley Kubrick

Czas trwania: 159 minut

Rok produkcji: 1999

Gatunek: thriller 

Wyjątkowe dzieło w dorobku Stanleya Kubricka to kulminacja kariery reżysera, który opowiadał różne historie, jest jednocześnie przerażający, seksowny i porywający, a także odkrywa przed nami świat, który nie przypomina niczego, co mogłoby istnieć poza umysłem twórcy. Jest tak bogate, dziwne i porywające, a jednocześnie też znajome w niepokojący sposób. William (Tom Cruise) wyrusza na nocną eskapadę, po tym, jak żona (Nicole Kidman) opowiada mu o swoich fantazjach erotycznych z innym mężczyzną. Eskapada ta może zagrozić jego małżeństwu, a jego samego uwikłać w zagadkowe morderstwo o podłożu seksualnym.

WIELKI GATSBY (GREAT GATSBY)

listopad (II połowa)

Reżyseria: Baz Luhrmann

Czas trwania: 143 minut

Rok produkcji: 2013 (10. rocznica premiery)

Gatunek: romans, obyczajowy 

Nowy Jork, lata 20. XX wieku. Gatsby (Leonardo DiCaprio) – milioner wywodzący się z niższych sfer – po 11 latach spotyka swoją wielką miłość, Daisy (Carey Mulligan), z którą wcześniej rozdzieliły go różnice społeczne. Romans wszech czasów, prohibicja, huczne przyjęcia, kostiumy największych kreatorów mody i pogoń za marzeniami w filmie wizjonera kina – Buza Luhrmana („Moulin Rouge!", „Romeo i Julia"). „Wielki Gatsby" w rytmie nowoczesnej muzyki (Beyonce, Lana Del Rey, Jay-Z, Bryan Ferry), zrealizowany w oparciu o klasykę amerykańskiej literatury, to prawdziwa filmowa uczta.

Świętowanie 100-lecie studia Warner Bros będzie odbywało się przez cały rok – zarówno w kinie, jak i na antenach oraz platformach TVN Warner Bros. Discovery.

Polecamy e-book: „Czerwone mundury. Armia Brytyjska w czasach wojny o niepodległość USA”

Michał Rastaszański
„Czerwone mundury. Armia Brytyjska w czasach wojny o niepodległość USA”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
89
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-59-4
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone