Warszawa końca lat 40. od wtorku w DSH

opublikowano: 2008-12-14 21:42
wolna licencja
poleć artykuł:
_60 lat temu w Warszawie. Fotografie PAP 1947–48_ to nowa wystawa zorganizowana przez warszawski Dom Spotkań z Historią, prezentująca zdjęcia stolicy w kilka lat po wojnie, w przededniu totalitarnego stalinizmu.
REKLAMA

Autorkami wystawy są Anna Brzezińska-Skarżyńska (PAP) i Katarzyna Madoń-Mitzner (DSH). Wystawa powstała dzięki udostępnieniu zbiorów archiwum PAP. Fotografie wykonane przez profesjonalnych fotoreporterów były do tej pory przechowywane wyłącznie w formie negatywów. Zdjęcia prezentują różnorakie obrazy: odbudowę Warszawy, życie codzienne jej mieszkańców, ważne wydarzenia polityczne (zjazd zjednoczeniowy PPS i PPR, zjazd założycielski ZMP, procesy polityczne i zbrodniarzy wojennych) czy znane postacie tamtych dni — polityków (Bolesław Bierut, Jakub Berman, Józef Cyrankiewicz), artystów (Julian Tuwim, Władysław Broniewski, Jarosław Iwaszkiewicz, Alicja Janowska, Tadeusz Fijewski) oraz osoby duchowne (prymas kardynał August Hlond).

Warszawa, 1 marca 1948. Milicjantka Leokadia Kubanowska zwana Lodzią pomaga pchać samochód Chevrolet. Fot PAP

Anna Brzezińska-Skarżyńska opowiada: Większość fotografii to albo znakomite dokumenty ważnych wydarzeń, niezwykłych sytuacji, albo wspaniałe ujęcia artystyczne. Nieznani autorzy opowiedzieli nam poprzez fotografię historię tamtych czasów i tamtych ludzi. Uczynili to z wielką wrażliwością, ale i niejednokrotnie z ironią, drwiną, humorem. Mamy nadzieję, że historia przedstawiona w taki sposób poruszy nie tylko publiczność pamiętającą tamten czas, ale i młodych, którym negatyw, odbitka i aparat analogowy mówią tyle samo, co rok 1947 i 1948.

Warszawa, czerwiec 1948. Widok ulicy Marszałkowskiej w stronę placu Zbawiciela. Widoczne wieże kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela. Fot PAP

Wystawę tworzy 200 fotografii komentowanych przez wycinki z ówczesnej prasy i prywatnych dzienników. Całość uzupełniają kroniki filmowe, nagrania dźwiękowe oraz relacje świadków.

Warszawa, lipiec 1948. Budowa osiedla mieszkaniowego Mariensztat na Powiślu dla przodowników pracy, według projektu Zygmunta Stępińskiego i Józefa Sigalina. Fot PAP

Otwarcie wystawy nastąpi 16 grudnia o godz. 18:00 w Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20 w Warszawie. Wystawę oglądać będzie można do 15 lutego 2009 r.

Zdjęcia opublikowano za zgodą twórców wystawy

Zobacz także:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone