Warszawa oczyma niemieckich propagandzistów

opublikowano: 2008-09-08 22:57
wolna licencja
poleć artykuł:
Bogaty zbiór zdjęć wykonany przez niemieckich fotografów oglądać można od kilku dni w warszawskim Domu Spotkań z Historią.
REKLAMA

Wystawa W obiektywie wroga. Niemieccy fotoreporterzy w okupowanej Warszawie (1939-1945) prezentuje 250 zdjęć wykonanych przez Kompanie Propagandowe Wehrmachtu i Waffen SS od września 1939 roku do stycznia 1945 roku. Znaleźć można tam zdjęcia przedstawiające zarówno życie codzienne okupowanego miasta, zniszczenia wojenne jak i okres Powstania Warszawskiego i zagłady miasta. Zdjęcia opatrzone są komentarzem historycznym, wzbogacono je także o fragmenty dokumentów, relacji i plakatów propagandowych z czasów wojny.

Jeden z autorów wystawy, prof. Eugeniusz Cezary Król mówi: Intencją autorów było udostępnienie w większości nieznanych w Polsce zdjęć PK celem wzbogacenia ciągle jeszcze skromnego przekazu ikonograficznego na temat dziejów Warszawy w latach wojny i okupacji. Na wystawie można odnaleźć zarówno wiarygodne świadectwa ukazujące zniszczenia stolicy i życie codzienne jej mieszkańców (udokumentowane m.in. przez Joe J. Heydeckera, laboranta jednej z KP, który w chwilach wolnych od służby fotografował w getcie. Po upadku Powstania Warszawskiego wykonał serię unikalnych zdjęć centrum miasta tuż przed totalnym wyburzeniem), jak i zdjęcia zmanipulowane, świadczące o zamiarze przedstawienia polskiej i żydowskiej ludności w niekorzystnym świetle. Rzecz oczywista, fotografie wykonane przez członków PK nie uwzględniały przejawów oporu społeczeństwa pod okupacją. Można natomiast odnaleźć w nich wizualne świadectwa represji i terroru, przedstawianych jako zaprowadzanie ładu i porządku. Wiele spośród zaprezentowanych fotografii pokażemy po raz pierwszy. Autorzy postawili sobie za cel zidentyfikowanie i lokalizację miejsc i sytuacji pokazywanych na zdjęciach. Nie było to zadanie łatwe, gdyż dużo ujęć dotyczy obiektów, które zniknęły bezpowrotnie z mapy miasta.

Żydzi w okupowanej Warszawie

Wystawa powstała przy wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, patronat sprawują Prezydent m. St. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i Urzędujący Burmistrz Berlina Klaus Wowereit. Zobaczyć ją można do 16 listopada w Domu Spotkań z Historią, ul. Karowa 20 w Warszawa. DSH czynny jest od wtorku do piątku w godz. 10.00–18.00, w sobotę i niedzielę od 11.00–17.00. Wstęp wolny.

Zdjęcie z wystawy udostępnione zostały przez organizatorów

Zobacz także:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone