Warszawskie Targi Książki 2018: 16 książek o historii, na które warto zwrócić uwagę!

opublikowano: 2018-05-15 14:19
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
W czwartek na Stadionie Narodowym w Warszawie rozpocznie się dziewiąta edycja Warszawskich Targów Książki – jednej z największych imprez wydawniczych w Polsce. Jak co roku zapytaliśmy zaprzyjaźnionych wydawców biorących udział w targach o to, jakie książki poleciliby czytelnikom naszego portalu. Oto 16 interesujących publikacji, które możecie znaleźć na Targach!
REKLAMA

Zobacz też: 9. Warszawskie Targi Książki 2018 – data, atrakcje, wystawcy

Ludmiła Pawliczenko, Pani śmierć. Najsłynniejsza snajperka frontu wschodniego (Wydawnictwo RM, Stoisko 5/H)

Wspomnienia chyba najsłynniejszej i najskuteczniejszej snajperki frontu wschodniego - Rosjanki Ludmiły Pawliczenko. Są w niej karty tragiczne - zaraz po wstąpieniu na ochotnika w szeregi Armii Czerwonej przebyła ciężką drogę odwrotu od zachodnich granic kraju, są i stronice heroiczne z czasów obrony Sewastopola, a także bardzo osobiste wspomnienia.

Przesilenie. Nowa kultura polityczna red. Jacek Kołtan (Europejskie Centrum Solidarności, Stoisko 17/D2)

Zbiór esejów opisujących wpływ nowych mobilizacji społecznych na proces przekształcania współczesnej sytuacji politycznej w kraju i na świecie. Autorami tekstów są między innymi: Ulrich Beck, Alain Touraine, Jadwiga Staniszkis, David Ost, Ryszard Bugaj, Elżbieta Matynia, Marek Cichocki oraz Ireneusz Krzemiński. Monografia podsumowuje cykl Gdańskich Wykładów Solidarności z lat 2011–2016, które Europejskie Centrum Solidarności organizowało we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim.

Marek Latasiewicz, Jerzy Cierpiatka i Mirosław Nowak, Mundial. Historia. Od Urugwaju do Rosji (Wydawnictwo Arena, Stoisko 19/H)

Album „Mundial. Historia. Od Urugwaju do Rosji" poprowadzi Czytelników przez pierwszy turniej w 1930 roku, który został rozegrany bez eliminacji i w jednym mieście, opowiemy o mundialu w Szwecji, który być może nigdy się nie odbył, przedstawimy narodziny gwiazdy młodego Brazylijczyka Pele, prześledzimy drogę do geniuszu Argentyńczyka Maradony, dowiemy się jak to się stało, że reprezentacji Polski bały się najsilniejsze ekipy świata i jak Polak zostawał królem strzelców tej imprezy, odsłonimy przed Czytelnikami kulisy wielkich finałów z udziałem Squadra Azzurra, Canarinhos i Tricolores. Fakty, ciekawostki, opowieści, historie, zdjęcia - to wszystko zebraliśmy w jednym miejscu i zabierzemy Was w podróż wehikułem czasu. Wspólną wyprawę rozpoczniemy w odległych czasach w Urugwaju, a zakończymy w Rosji, gdzie lada moment rozpoczną się XXI. Mistrzostwa świata w piłce nożnej.

Tomasz Bielecki, Krótka historia mafii sycylijskiej (Editio Historia, Stoisko 27/D4)

W publikacji tej historyk i politolog odpowiada m.in. na pytania: Jaka była geneza powstania słynnej cosa nostry? Jakie powiązania z biznesem, polityką i kościołem mieli wielcy gangsterzy? Czy były premier Włoch, Silvio Berlusconi był związany z mafią tajnym paktem?

Najlepiej poznać historię tej przestępczej organizacji studiując biografie mafiosów, np. jednego z najważniejszych jej bossów (capo di tutti capi) Luciano Leggio albo Tommaso Buscetty, który jako pierwszy złamał zmowę milczenia omerta, czy zmarłego niedawno, brutalnego Salvatore Riiny, który własnoręcznie miał zabić prawie 40 osób. Ich życiorysy Bielecki rzetelnie opisał.

REKLAMA

Jože Pirjevec, Tito (Wydawnictwo Akademickie SEDNO, Stoisko 36/D6)

Czytałem tę biografię – fascynującą, rzetelną i kompetentną – polskim okiem. Porównywałem Titę z Gomułką. Widziałem podobieństwa i różnice. Z pewnością łączyło ich jedno: obaj byli prosowieccy, ale żaden z nich nie był sowieckim agentem. Jednocześnie obaj byli więźniami doktryny komunistycznej, która godziła w ludzką wolność i godność. I również obaj rozpoczęli swój sprzeciw wobec świata, w którym żyli, od gigantycznej wiary w wolność i sprawiedliwość. – Adam Michnik, z Przedmowy.

POLECAMY

Kupuj świetne e-booki historyczne i wspieraj ulubiony portal!

Regularnie do sklepu Histmaga trafiają nowe, ciekawe e-booki. Dochód z ich sprzedaży wspiera działalność pierwszego polskiego portalu historycznego. Po to, by zawsze był ktoś, kto mówi, jak było!

Sprawdź dostępne tytuły pod adresem: https://sklep.histmag.org/

Douglas Smith, Rasputin (Wydawnictwo Literackie, Stoisko 46/D8)

Prawdziwa historia Rasputina — ciekawsza niż legendy. Mnich cudotwórca, antychryst, kochanek carycy i całej rzeszy dworzanek, hipnotyzer, święty, członek lubieżnej sekty, niemiecki agent, najpotężniejszy człowiek w Rosji? O Rasputinie napisano już wiele tomów, ale jego postać nigdy nie przestaje interesować. Pisząc tę książkę, Douglas Smith dotarł do wielu nowych źródeł, dzięki czemu zdołał zrekonstruować historię Rasputina o wiele dokładniej od poprzedników.

Vladimir Tismăneanu, Diabeł w historii. Komunizm, faszyzm i inne lekcje wieku dwudziestego (Państwowy Instytut Wydawniczy, Stoisko 48/D8)

Pierwsze polskie wydanie książki wybitnego politologa rumuńskiego pochodzenia. Specjalnie na potrzeby polskiej edycji wstępem opatrzyła je Chantal Delsol. Kres XX wieku nie oznacza, wbrew częstemu przekonaniu, końca nazizmu i komunizmu, dlatego "Diabeł w historii" to antidotum na kolejne eksperymenty z utopijnym radykalizmem i inżynierią społeczną. Tismăneanu uchwycił istotę systemów totalitarnych, które wyrosły z przekonania, że człowieka można dowolnie kształtować. Autor doskonale rozumie też przemiany 1989 roku w krajach komunistycznych, kiedy to społeczeństwa zorganizowały anty-utopijną rewolucję, która postawiła sobie za cel „powrót do historii”.

Przecież ich nie zostawię. O żydowskich opiekunkach w czasie wojny red. Magdalena Kicińska, Monika Sznajderman (Wydawnictwo Czarne, Stoisko 57/D8)

Lekarki, pielęgniarki, nauczycielki, wychowawczynie, zwykłe panie od prania i przytulania. Były różne, jak to ludzie, i wcale nie święte. Niektóre wsiadły do bydlęcych wagonów, zginęły razem z dziećmi w Treblince, Sobiborze, Bełżcu. Inne przeżyły. Nigdy się nie dowiemy, co nimi kierowało, gdy z pełnym poświęceniem walczyły o jedzenie dla głodnych dzieci i leki dla chorych. Zapytane, powiedziałyby pewnie tylko: „Przecież ich nie zostawię".

REKLAMA

Edward Pałłasz, Na własną nutę (Wydawnictwo Iskry, Stoisko 59/D9)

Autor – ceniony kompozytor, były szef radiowej Dwójki, wicedyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej oraz prezes ZAiKS-u – z wirtuozerskim wyczuciem i przewrotnym humorem przywołuje obrazy z rodzinnych Kaszub i Kociewia, opowiada o drodze twórczej od teatru Bim-Bom i STS-u do sal koncertowych i Związku Kompozytorów Polskich. Wspomina takie postaci jak Agnieszka Osiecka, Kalina Jędrusik, Witold Lutosławski, Władysław Szpilman, Władysław Bartoszewski. Ale to muzyka gra tutaj pierwsze skrzypce…

Marek Rezler, Polska niepodległość 1918 (Wydawnictwo Poznańskie, Stoisko 100/D17)

Polska niepodległość – wysiłek narodu czy… szczęśliwy przypadek? Marek Rezler, ceniony historyk i publicysta, rozprawia się z szeregiem mitów, które na stałe weszły do kanonu narodowej megalomanii: o dokonaniach powstań narodowych i męczeństwie narodu pod zaborami, o rzekomej mocarstwowości młodego państwa i późniejszej tzw. zdradzie zachodnich sojuszników, o nieliczeniu się z twardą realpolitik na przestrzeni całego XX wieku.

Szymon Jędrusiak, Zawisza Czarny. Wielka Wojna (Wydawnictwo Bukowy Las, Stoisko 65/D10)

Skojarzenia z „Krzyżakami" nasuwają się same i choć obie powieści mocno osadzone są w historii, Zawisza Jędrusiaka nie ma wiele wspólnego z pomnikowymi sienkiewiczowskimi postaciami, lecz raczej z bohaterami współczesnych szpiegowskich thrillerów, którzy sami proszą się o kłopoty – Mariusz Nowik, Newsweek.

POLECAMY

Kupuj świetne e-booki historyczne i wspieraj ulubiony portal!

Regularnie do sklepu Histmaga trafiają nowe, ciekawe e-booki. Dochód z ich sprzedaży wspiera działalność pierwszego polskiego portalu historycznego. Po to, by zawsze był ktoś, kto mówi, jak było!

Sprawdź dostępne tytuły pod adresem: https://sklep.histmag.org/

Bruse Ware Allen, Wielkie oblężenie Malty (Dom Wydawniczy REBIS, Stoisko 86/D13)

Wiosną 1565 roku olbrzymia flota Sulejmana Wspaniałego wysadziła na Malcie 40 tysięcy żołnierzy. Kawalerowie maltańscy uczynili z tej wyspy ostatni bastion broniący podbrzusza Italii – i Europy – przed muzułmańską nawałą.

W Wielkim Oblężeniu Malty Bruce Ware Allen przedstawia polityczny kontekst osmańskiego najazdu i objaśnia szczegóły strategii oraz taktyki obu stron. Ukazuje wpływ na bieg wydarzeń osobowości ich przywódców, ale także poświęcenie i przemyślność zwykłych żołnierzy i marynarzy. Oparte na nowych materiałach źródłowych Wielkie Oblężenie Malty stanowi żywą opowieść o jednej z najsłynniejszych bitew z początków historii nowożytnej – której reperkusje odczuwamy do dziś.

Albin Głowacki, Na pomoc zesłańczej edukacji. Działalność wydawnicza Komitetu do spraw Dzieci Polskich w ZSRR (1943-1946) (Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Stoisko 114/D19)

![] (https://histmag.org/grafika/thumbsold/napomoczeslanczej_450x635_thb_310549.jpg(Na pomoc zesłańczej edukacji. Działalność wydawnicza Komitetu do spraw Dzieci Polskich w ZSRR (1943-1946)))
REKLAMA

Książka jest pierwszym na rynku wydawniczym pełnym opracowaniem, które prezentuje polskojęzyczne wydawnictwa książkowe w ZSRR wydawane z inicjatywy Komitetu do spraw Dzieci Polskich w ZSRR w latach 1943-1946. Na podstawie archiwaliów posowieckich autor omówił polityczne uwarunkowania i konteksty pracy wydawniczej tzw. Kompoldietu, która miała służyć kształtowaniu świadomości ucznia, pożądanej z punktu widzenia polskich komunistów. Jest to nie tylko doskonała monografia, na którą przez wiele lat czekało pokolenie Sybiraków, ale też znakomity materiał naukowy. Posłuży on nie tylko uczniom, studentom, nauczycielom, historykom, ale też pedagogom i znawcom tematu.

Jan Wojciech Piekarski, Łukasz Walewski, Polski Most Szpiegów (Wydawnictwo SQN, Stoisko 121/D15)

Do Laosu trafił w samym środku wojny domowej. W Iranie zastała go rewolucja, podczas której ukrywał się wraz z rodziną w budynku ambasady, gdy tłum na zewnątrz skandował: „Śmierć obcym!”. Po zerwaniu stosunków dyplomatycznych między USA a Irakiem to właśnie on – do niedawna urzędnik „zza żelaznej kurtyny” – przeprowadził spektakularne negocjacje zmierzające do uwolnienia amerykańskiego obywatela z irackiego więzienia Abu-Ghraib. Oto pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji historia polskiego ambasadora Jana Wojciecha Piekarskiego. Opowieść o negocjacjach, szpiegach, współpracy z wywiadem PRL, a także szlifowaniu wizerunku polskich prezydentów, premierów i ministrów podczas szefowania Protokołowi Dyplomatycznemu.

Maciej Klósak, Dariusz Skonieczko, Stefan Szolc Rogoziński. Zapomniany odkrywca Czarnego Lądu (Wydawnictwo Szara Godzina, Stoisko 143/D18)

Stefan Szolc-Rogoziński to postać ze wszech miar nietuzinkowa. Pochodzący z Kalisza orędownik niepodległej Polski, patriota i niespokojna dusza, łowca przygód – nie tylko podróżniczych – przez całe życie poszukiwał swego miejsca na ziemi. Jego wielkim marzeniem było zostać obieżyświatem i odkrywcą. Mimo licznych przeciwności losu i nieustannie borykając się z problemami finansowymi, dopiął swego. W 1881 roku został członkiem Towarzystwa Geografii w Paryżu, co otworzyło przed nim drogę ku Czarnemu Lądowi. Wraz z Klemensem Tomczekiem i Leopoldem Janikowskim wyruszyli na podbój Afryki.

Losy całej trójki, pełne niespodzianek i nagłych, czasem wręcz niesamowitych zwrotów akcji, znajdzie Czytelnik na kartach niniejszej książki. Intencją autorów jest przedstawienie szerzej nieznanego i przez lata pozostającego w zapomnieniu podróżnika, który swym uporem i determinacją pokazał, że jeśli tylko czegoś się bardzo pragnie, można to osiągnąć.

Hanna Świda-Ziemba, Uchwycić życie. Wspomnienia, dzienniki i listy 1930-1989 (Ośrodek KARTA, Stoisko 312/G)

Świadectwo wyjątkowego zmysłu obserwacji i niezależności Autorki – profesor socjologii, osoby zaangażowanej i znaczącej w życiu publicznym. Barwny zapis dzieciństwa w Wilnie lat 30., sowieckiej i niemieckiej okupacji miasta, narodzin rzeczywistości powojennej, narastania stalinizmu, obraz lat 90. Niełatwych i często tragicznych wyborów jej pokolenia.

Zobacz też:

POLECAMY

Kupuj świetne e-booki historyczne i wspieraj ulubiony portal!

Regularnie do sklepu Histmaga trafiają nowe, ciekawe e-booki. Dochód z ich sprzedaży wspiera działalność pierwszego polskiego portalu historycznego. Po to, by zawsze był ktoś, kto mówi, jak było!

Sprawdź dostępne tytuły pod adresem: https://sklep.histmag.org/

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone