Autor: Mateusz Balcerkiewicz
Tagi: Reportaże/relacje, Wydarzenia, Przeglądy nowości, Książki, Warszawa
Opublikowany: 2021-09-09 13:30
Licencja: wolna licencja

Warszawskie Targi Książki 2021: najciekawsze książkowe nowości, na które warto zwrócić uwagę

Rozpoczynające się właśnie Warszawskie Targi Książki 2021 to prawdziwe święto miłośników literatury. Ale jak znaleźć coś dla siebie w takim ogromie propozycji? Zwiedziliśmy stoiska wystawców i wybraliśmy pozycje, które z pewnością Was zainteresują!
REKLAMA

Warszawskie Targi Książki 2021 – sprawdź program i atrakcje

Warszawskie Targi Książki 2021 w obiektywie Histmaga [Galeria]

„Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia”, Wydawnictwo Agora, stanowisko 1/A

„Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia” Magdaleny Grzebałtowskiej to historia II wojny światowej widzianej oczami ówczesnych dzieci, a dziś ostatnich już żyjący świadków tamtych wydarzeń. W dodatku mamy tu do czynienia z prawdziwym geograficznym przekrojem perspektyw – autorka odwiedziła m.in. Hiszpanię, Niemcy czy Stany Zjednoczone. „Bez grama sentymentalizmu, bez fałszywego patosu autorka opowiada o losach dzieci zaplątanych w wojnę. Widoczny w poprzednich jej książkach talent, by oświetlając konkret, szczegół, detal, pokazać uniwersalną prawdę o epoce, człowieku, kosztach zetknięcia z historyczną maszynką do mielenia ludzkich istnień, błyszczy w tej skromnej książce z wielką emocjonalną siłą” – chwali publikację Agnieszka Holland.

„Plan londyński Niezrealizowana wizja odbudowy Warszawy 1945-1946”, Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego, stanowisko 6/B

„Plan londyński” powstał na przełomie lat 1945 i 1946, jako efekt współpracy emigracyjnego Stowarzyszenia Architektów Rzeczypospolitej Polskiej z londyńskim Komitetem Obywatelskim Odbudowy m.st. Warszawy. Nie został jednak zrealizowany ani wydany, a w ręce czytelnika trafia książka, która powstała na podstawie jedynego znanego egzemplarza tekstowej części projektu. „Świetnie się to czyta. Dla mnie niesamowite jest to, że plan pisany w latach czterdziestych uwzględnia rzeczy, które dopiero dzisiaj są dla nas oczywiste, jak na przykład odległość osiedli mieszkaniowych od miejsc rozrywki – jak bardzo mogą być oddalone, aby mieszkańcy mogli z nich korzystać, albo jak daleko mogą być osiedle robotnicze od miejsca pracy. Fantastyczne, że kiedyś też o tym myślano” – opowiadała nam przedstawicielka wydawnictwa.

„Piłsudski między Stalinem a Hitlerem”, Wydawnictwo Bellona, stanowisko 1/D

Piłsudski między Stalinem a Hitlerem” Krzysztofa Raka to monografia poświęcona międzywojennej dyplomacji Józefa Piłsudskiego. Książka rozkłada na czynniki pierwsze niuanse ówczesnych relacji Polski z jej najniebezpieczniejszymi sąsiadami — Niemcami oraz Rosją, a do jej zalet należy bogata kwerenda źródłowa, opierająca się nie tylko na Polskich, ale również Niemieckich i Rosyjskich materiałach z epoki. „Książka dr. Krzysztofa Raka o misternej grze Józefa Piłsudskiego między Niemcami a Sowietami z lat 1926-1935 stanowi przełom w polskiej historiografii poświęconej dyplomacji II RP. Jest to bowiem pierwsza książka nie tylko o założeniach naszej dyplomacji, ale przede wszystkim o praktyce politycznej, w której istotne znaczenie odgrywają służby specjalne, prowokacje, komprmateriały i dezinformacja. Ale jest to też pierwsza książka, w której na taką skalę polska polityka zagraniczna analizowana jest nie tylko przez pryzmat polskich, ale przede wszystkim niemieckich i sowieckich archiwaliów. Jest to wreszcie książka, która ostatecznie przekonała mnie do wielkiego kunsztu Piłsudskiego jako kreatora polityki zagranicznej, która każe mi go zestawiać z Talleyrandem, Metternichem czy Bismarckiem. Pozostaje we mnie tym większy smutek, że zabrakło Marszałka w roku 1939” – pisał o książce Sławomir Cenckiewicz.

REKLAMA

„Sekrety Bieszczadów Część 1”, Księży Młyn, stanowisko 45

Na historię można spojrzeć również przez pryzmat geografii! „SekretyBieszczadów Część 1” Waldemara Bałdy to propozycja wydawnictwa Księży Młyn. „Książka jest częścią naszej serii „Sekrety”, liczącej już ponad siedemdziesiąt tytułów. „Sekrety Bieszczadów” opowiadają głównie o czasach PRL-u, czyli czasie, kiedy Bieszczady były zupełnie niepoznane, bezdroża, bezludzie, miejsce magiczne – nawet do tej pory – dla wielu pasjonatów naszego kraju” – opowiadał przedstawiciel wydawnictwa.

„Kaputt”, Wydawnictwo W.A.B., stanowisko 28

„Kaputt” autorstwa żyjącego w latach 1898-1957 Curzio Malaparte – włoskiego pisarza, dziennikarza i dyplomaty, pracującego jako korespondent wojenny dziennika „Corriere della sera”, jest wstrząsającym reportażem oraz naocznym świadectwem realiów i okrucieństw II wojny światowej. Maleparte trafił m.in. na Bałkany, do Polski, ZSRR oraz Finlandii. Jadł kolację z Hansem Frankiem, oglądał warszawskie getto... „Kaputt to książka smutna, zadziwiająca, przerażająca i liryczna. Pokazuje skutki ideologicznego fanatyzmu, rasizmu, wypaczonych wartości udających duchową czystość i nienawiść do życia w ich najbardziej osobistych i haniebnych aspektach. Jest to absolutnie niezbędne do zrozumienia tego, co działo się podczas drugiej wojny światowej” – czytamy w podsumowaniu Margaret Artwood na odwrocie książki.

REKLAMA

„Mieczysław F. Rakowski. Biografia polityczna”, Instytut Pamięci Narodowej, stanowisko 16

„Mieczysław F. Rakowski. Biografia polityczna” Michała Przeperskiego to napisany z wielką uwagą i dokładnością życiorys ostatniego I Sekretarza KCPZPR, którego życie to opowieść o potomku chłopów z wielkopolski, któremu udało się dotrzeć na sam szczyt kariery politycznej. „Jest to pierwsza biografia Rakowskiego – postaci niezwykle ważnej dla polskiej historii, mimo iż jest postacią niejako z drugiej strony, ze strony obozu władzy. Ale biografii właśnie tych postaci tak naprawdę brakuje. Wielu z nich nie doczekało się jeszcze solidnych biografii, część napisała oczywiście swoje autobiografie, które niestety nie mają kontry w postaci napisanej przez historyka książki opartej o bazę naukową” – wyjaśniał nam przedstawiciel IPN.

„Księga gości Hitlera. Dyplomaci w sercu III Rzeszy”, Wydawnictwo Sonia Draga, stanowisko 37

„Księga gości Hitlera. Dyplomaci w sercu III Rzeszy” Jean-Christophe Brisarda jest nową propozycją Wydawnictwa Sonia Draga. „Autor dokopał się w archiwach do bardzo ciekawej księgi wejść, czyli listy osób, które odwiedzały Adolfa Hitlera. Prowadził badania nad tym kto, kiedy, na jakie przyjęcia do Adolfa Hitlera chodził. Są tutaj odkryte informacje wręcz wstydliwe dla niektórych krajów” – opowiadała nam przedstawicielka wydawnictwa. „Od stycznia 1939 roku do 20 kwietnia 1945 roku podczas wielkich ceremonii urządzanych przez reżim zaproszeni goście, głównie dyplomaci, składali w księdze podpisy, poświadczając tym samym swoje niebezpieczne powiązania z III Rzeszą. W maju 1945 roku wszyscy, którzy nie wyjechali z Berlina, zostali pojmani przez Sowietów i wysłani do Moskwy na przesłuchania. Zestawiając ten wyjątkowy dokument z raportami radzieckich tajnych służb i międzynarodowymi źródłami dyplomatycznymi, Jean-Christophe Brisard odtwarza w tej pasjonującej opowieści losy mężczyzn, którzy w większym niż inni stopniu zostali skonfrontowani z własnym sumieniem. Podczas gdy jedni dali dowód kompromitacji, tchórzostwa i oportunizmu, inni zachowali się niczym prawdziwi bohaterowie” – czytamy na odwrocie.

„Ja, Drakula i John Lennon”, Amaltea, stanowisko 17

Kolejna propozycja, czyli „Ja, Drakula i John Lennon” z pewnością zadowoli szukających lżejszej lektury, nie pozbawionej jednak historycznej wartości poznawczej. „To jest seria felietonów człowieka, który jak sam mówi osobie „nigdzie nie przynależy”, bo jest to rumuński Niemiec, z mniejszości niemieckiej z Rumunii, któremu udało się wyjechać z Rumunii Ceausescu do Niemiec i w tej książce opisuje w bardzo zabawny sposób swoje spostrzeżenia, to zderzenie kultur, jak wyglądał tamten świat, co go spotkało w tym nowym świecie, jakiego szoku doznał” – opowiadała nam o książce przedstawicielka wydawnictwa Amaltea.

REKLAMA
POLECAMY

Kupuj świetne e-booki historyczne i wspieraj ulubiony portal!

Regularnie do sklepu Histmaga trafiają nowe, ciekawe e-booki. Dochód z ich sprzedaży wspiera działalność pierwszego polskiego portalu historycznego. Po to, by zawsze był ktoś, kto mówi, jak było!

Sprawdź dostępne tytuły pod adresem: https://sklep.histmag.org/

„Bestia z Buchenwaldu”, Wydawnictwo Filia, stanowisko 13

Max Czornyj w książce „Bestia z Buchenwaldu” przedstawia beletryzowaną opowieść o Ilsie Koch, nazywanej też „Wiedźmą” albo „Bestią” z Buchenwaldu. Koch w obozie stała się wyrafinowaną, odrażającą sadystką, która znęcała się nad ludźmi w szczególnie okrutny sposób. Jak przeczytamy na odwrocie „Prawda bywa bardziej przerażająca od najwymyślniejszej fikcji. Człowiek jest zdolny do wszystkiego”. „Max Czornyj, wcielając się w postać Ilse Koch, opisuje jej wszystkie okrucieństwa pierwszej osoby. Bardzo mocna rzecz” – wyjaśniał nam przedstawiciel wydawnictwa Filia.

„Igrzec. Opowieści mocno osobiste”, Wydawnictwo Iskry, stanowisko 11

Wśród ciekawych nowych pozycji znalazło się również miejsce dla autobiografii. „Lechosław Herz jest aktorem związanym z Teatrem Dramatycznym, był również aktorem dubbingowym, miał jednak również bardzo ciekawą część życia turystyczno-krajoznawczą. W tej chwili ma 87 lat i do tej pory prowadzi wycieczki turystyczne, zwłaszcza po Mazowszu i okolicach Warszawy. Jest również osobą, która wyznaczała szlaki turystyczne, na przykład w Parku Kampinoskim. Bardzo ciekawa osoba, również z talentem literackim, bo książkę bardzo dobrze się czyta” – opowiadała nam przedstawicielka wydawnictwa Iskry.

„Jagiełło pod prysznicem”, Wydawnictwo Literatura, stanowisko 27

Kolejna pozycja, czyli „Jagiełło pod prysznicem” Pawła Wakuły, to propozycja skierowana przede wszystkim dla młodszych czytelników. „Książka opowiada po kolei o historycznych władcach Polski w bardzo lekki, komiczny i przystępny sposób” – chwalił propozycję przedstawiciel wydawnictwa Literatura. "Książkę należy uznać za wielce udaną próbę spopularyzowania historii (zwłaszcza historii Polski) wśród młodych czytelników. Spójny i interesujący, dobrze skonstruowany scenariusz przekazuje treści dydaktyczne w sposób dowcipny, ale i zgodny z faktami oraz wiedzą historyczną, łączy żart i przedstawiane wydarzenia z wiadomościami historycznymi w sposób niewymuszony, daleki od sztuczności i naturalny. Tekst, pełen anegdot i ciekawostek, sprawia, iż lektura książki pozwala połączyć relaks i zabawę z nauką” – ocenia prof. dr hab. Przemysław Waingertner z Uniwersytetu Łódzkiego w swojej recenzji.

REKLAMA

„Niech sobie nie myślą, że jesteśmy kolaborantami. Protektorat Czech i Moraw, 1939-1945”, Krytyka Polityczna, stanowisko 47

Po sukcesie wielokrotnie nagradzanej „Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu” Piotr Majewski powraca z nową propozycją – „Niech sobie nie myślą, że jesteśmy kolaborantami. Protektorat Czech i Moraw, 1939-1945” „Najpierw są ludzie, którzy nie chcą być Quislingami. Wierzą, że prowadząc grę z Niemcami, ratują naród. Wypierają ich cyniczni kombinatorzy, a w końcu ton nadają prawdziwi renegaci. Gdzie przebiegagranica narodowej zdrady? Ile można mieć swobody pod okiem Heydricha i Franka? Niech czytelnik nie myśli sobie jednak, że ta książka to tylko historia kolaboracji. To także barwny opis,życia pod okupacją, wciągająca rozprawa o niemieckiej polityce i przejmująca relacja o zagładzie czeskich Żydów” – opisuje pozycję Maciej Łubieński.

„Terra Jak dobrze znasz świat?”, EGMONT, stanowisko 18

Zapytani o historyczną nowość przedstawiciele EGMONT-u postanowili zwrócić naszą uwagę na... grę planszową! Jest to jednak pozycja zdecydowanie warta uwagi, zarówno sprawdzająca wiedzę graczy z zakresu historii i geografii, jak i stymulująca rozwój wiedzy w tych dziedzinach. „Gra miała swoją premierę wczoraj, czyli w środę. Rozgrywka polega na tym, że z kart zabytków które dostaniemy do wyboru staramy się jak najtrafniej określić lokalizację, wysokość nad poziomem morza czy wiek danej budowli. Gra jest dosyć ciekawa, ponieważ jedni będą punktować w pytaniach geograficznych, a jeśli ktoś jest lepszy z historii, to lepiej poradzi sobie z pytaniami historycznymi” – opowiadał o grze nasz rozmówca.

„Światło ukryte w mroku”, Wydawnictwo Kobiece, stanowisko 48

Kolejny tytuł polecony nam przez Wydawnictwo Kobiece ma potencjał stać się fenomenem na miarę odkrycia historii Ireny Sendlerowej.

REKLAMA

„To nie jest pierwszy raz, kiedy amerykańska autorka odkrywa polską historię. Tak jak to było z Ireną Sendlerową, że to amerykańskie gimnazjalistki tak naprawdę odkryły jej życiorys, pisały o niej prace i wtedy cała Polska zaczęła się tym interesować. Tak jest i tutaj. Jest to powieść, ale oparta bardzo ściśle na faktach. Dwie siostry, jedna miała szesnaście lat, a druga osiem, w Przemyślu przechowywało trzynaścioro Żydów w domu w którym mieszkały. Młodsza z tych sióstr wciąż żyje. Zarówno ta siostra, jak i syn tej starszej siostry tę książkę czytali i potwierdzili, że wszystko tu jest zgodne z faktami” - opowiadała nam Agata Płatek z Wydawnictwa Kobiecego.

„Gierek i jego czerwony dwór. Partia, rodzina, towarzysze”, Wydawnictwo Lira, stanowisko 2/B

Wkrótce czeka nas premiera filmu poświęconego osobie Edwarda Gierka, tymczasem jednak warto sprawdzić książkę Iwony Kienzler „Gierek i jego czerwony dwór. Partia, rodzina, towarzysze”. „Nie milkną kontrowersje wokół osoby Edwarda Gierka. Czy był mężem opatrznościowym, budowniczym „drugiej Polski”, czy może twórcą atrapy dobrobytu, który wraz ze swoją ekipą pławił się w luksusie i chętnie korzystał z uroków władzy? o PRL-owskich prminentach plotkowano dużo i chętnie. Niewielu bowiem było w stanie oprzeć się niewątpliwym przywilejom, jakie daje władza” – zachęca do zakupu Wydawnictwo Lira.

„Gela. Skarb z Archiwum Ringelbluma”, Wydawnictwo Wielka Litera, stanowisko 40

Propozycja Wydawnictwa Wielka Litera, czyli „Gela. Skarb z Archiwum Ringelbluma”, to opowieść o przedwojennej warszawskiej malarce Geli Seksztajn, której talent zgasł na zawsze podczas powstania w getcie warszawskim, gdzie zginęła razem z córką i mężem. Jak czytamy na odwrocie „Prace Geli przetrwały wojnę ukryte w metalowej skrzynce i zakopane w piwnicy szkoły na terenie getta. Trafiły tam wraz z tysiącami innychdokumentów, zgromadzonymi przez członków konspiracyjnej organizacji Oneg Szabat. Jej obrazy nie mogłyby być dziś podziwiane, gdyby Emanuel Ringelblum nie wpadł na pomysł stworzenia archiwum, gdyby Izrael Lichtensztejngo nie ukrył, a Hersz Wasser (z pomocą Racheli Auerbach) nie zrobił wszystkiego,by po wojnie je odnaleźć i pokazać światu”.

„Elżbieta II Portret Królowej”, Zysk i S-ka, stanowisko 2/D

Angielska królowa Elżbieta II stała się synonimem długowieczności i pomimo podeszłego wieku nadal pozostaje w centrum zainteresowania. Książka Paoli Calvetti jest biografią najsłynniejszej królowej naszych czasów. „W swojej książce Paola Calvetti kreśli wyrazisty portret kobiety, która od dziesięcioleci jest symbolem brytyjskiej monarchii. Ukazuje jej niełatwą drogę od skromnej i nieśmiałej następczyni tronu do królowej w każdym calu” – czytamy na odwrocie.

POLECAMY

Kupuj świetne e-booki historyczne i wspieraj ulubiony portal!

Regularnie do sklepu Histmaga trafiają nowe, ciekawe e-booki. Dochód z ich sprzedaży wspiera działalność pierwszego polskiego portalu historycznego. Po to, by zawsze był ktoś, kto mówi, jak było!

Sprawdź dostępne tytuły pod adresem: https://sklep.histmag.org/

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Mateusz Balcerkiewicz
Redaktor naczelny portalu Histmag.org, archiwista Archiwum Akt Nowych w Warszawie, absolwent historii na Uniwersytecie Warszawskim. Redaktor naukowy i współtwórca portalu 1920.gov.pl. Hobbystycznie członek grupy rekonstrukcyjnej Towarzystwo Historyczne "Rok 1920" oraz gitarzysta.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy