Watykańskie archiwa z okresu II wojny światowej zostaną odtajnione

opublikowano: 2019-03-07 08:02
wolna licencja
poleć artykuł:
Watykan otworzy swoje tajne archiwa przed badaczami historii. Papież Franciszek wielokrotnie wspominał, że zdecyduje się na ten krok. Podczas jednego z przemówień wyznaczył datę graniczną, którą będzie 2 marca 2020 roku.
REKLAMA
Pius XII koronowany tiarą 2 marca 1939 roku (domena publiczna)

Powód? Akurat tego dnia przypada 80. rocznica wyboru kardynała Eugenio Pacellego na Stolicę Piotrową, a to dokumenty związane z jego pontyfikatem budzą dziś największe kontrowersje.

Kierowanie Kościołem rozpoczął w 1939 roku, a jako Pius XII został 260. papieżem. Zmarł w 1958 roku, a w maju 2007 roku komisja kardynałów i biskupów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych zdecydowała o jego beatyfikacji. Proces ten nie dobiegł jednak końca. Został zatrzymany przez Benedykta XVI w grudniu 2007 roku. Swoją decyzję papież argumentował mówiąc, iż postać Piusa XII niektórym może kojarzyć się ambiwalentnie. Dlaczego? Zdaniem środowisk żydowskich papież przemilczał zagładę Żydów i nie był zbyt stanowczy względem III Rzeszy. Obawiając się pogorszenia stosunków Watykanu z Izraelem, pomysł czasowo porzucono.

Warto zaznaczyć, że standardowo Watykan ujawnia archiwa po 70 latach od zakończenia pontyfikatu danego papieża. Tym razem stanie się to szybciej, bo po 62 latach. Papież Franciszek zaznaczył, że Kościół nie boi się historii. Niektóre dokumenty zostały już udostępnione, inne czekają w kolejce. Efektem pracy badaczy dziejów było opublikowanie liczących 12 tomów „Studiów i dokumentów Stolicy Apostolskiej dotyczących II wojny światowej”, zawierających łącznie 7998 stron. Naukowcy osiągnęli także pewien konsensusu, dochodząc do wniosku, że pewne milczenie Piusa XII nie było motywowane sympatią do nazizmu.

Uważa się, że odtajnienie watykańskich archiwów pozwoli obiektywnie przyjrzeć się pontyfikatowi oraz ocenić postać ojca świętego. Będzie to także miało wpływ na proces beatyfikacyjny Piusa XII, który zdaniem papieża Franciszka pełnił posługę w jednym z „najsmutniejszych i najmroczniejszych momentów XX wieku”.

Źródła: misyjne.pl, vaticannews.va, tvn24.pl

Polecamy e-book Pawła Rzewuskiego „Wielcy zapomniani dwudziestolecia cz.2”:

Paweł Rzewuski
„Wielcy zapomniani dwudziestolecia cz.2”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
59
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-934630-1-5
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone