Weekendowy przegląd prasy (11)

opublikowano: 2008-09-28, 21:54
wolna licencja
Monachium 1938, generał Wojciech Jaruzelski i amerykańskie plany wojny nuklearnej — to tylko niektóre z tematów historycznych poruszanych na łamach prasy popularnej w minionym tygodniu.
reklama

Dzienniki:

  • „Rzeczpospolita”

Znikają ulice Józefa Stalina

Eurodeputowani wzywają do jednakowego uczczenia pamięci ofiar stalinizmu i nazizmu. A w Belgii likwidują właśnie ostatnią ulicę Józefa Stalina.

Pastor i bezpieka

Ks. bp Janusz Jagucki, zwierzchnik Kościoła ewangelicko-augsburskiego, był od 1973 do 1990 roku zarejestrowany jako tajny współpracownik SB o pseudonimie Janusz - odkryła luterańska Komisja Historyczna zajmująca się lustracją.

  • „Gazeta Wyborcza”

Nowy polski święty - przetrwał wszystko, nawet krytykę kościoła

Głosił Boże miłosierdzie, narażając się na kościelne szykany - ks. Michał Sopoćko (1888-1975) będzie w niedzielę w Białymstoku wyniesiony na ołtarze.

Rosyjski publicysta: Jaruzelski - figura tragiczna

To, że generał jest figurą tragiczną, po prostu widać. Czarne okulary, za którymi skrywa chore oczy, nienaganny literacki rosyjski - o kilka poziomów lepszy niż język, jakim posługiwali się jego radzieccy rozmówcy, zauważalna nawet w cywilnym ubraniu wyprostowana postawa charakterystyczna dla polskiego oficera, który notabene swą karierę zaczynał na Syberii.

Prawdziwy koniec śląskich wojen

Kiedy do Kun'tic przyjeżdża lodziarz, biegnie tam gromadka dzieciaków z naszej strony. Kiedy samochód z lodami pojawia się w Sławniowicach, czeskie dzieci pędzą do nas.

  • „Polska”

Pociąg do Monachium

Przed siedemdziesięcioma laty w imię realizmu zachodnie demokracje poparły rozbiór Czechosłowacji. Jak się wkrótce przekonały, realpolitik od politycznego samobójstwa dzieli niekiedy niezwykle cienka granica.

Neville Chamberlain po powrocie z Monachium
  • „Dziennik”

Oskarżony za stan wojenny: Ty durniu!

Kolejne odroczenie rozprawy autorów stanu wojennego ze względu na chorobę - tym razem adwokata - wywołało oburzenie obserwujących proces. "Zdrajcy!" - słychać było w korytarzu. "Przestań się drzeć, ty durniu!" - odparował jeden z oskarżonych. Następna rozprawa 2 października, bo chora jest prawniczka Tadeusza Tuczapskiego.

Wybite zęby Urbana

Wróg publiczny numer jeden III RP wegetuje dziś na marginesie życia politycznego. Jednych przestał podniecać, a innych obrażać, bo nic ich nie obchodzą nawet największe obelgi kierowane przez niego pod ich adresem. Rozwój mediów ograniczył zaś jego oddziaływanie.

  • „Nasz Dziennik”

IPN, czyli bitwa o pamięć

reklama

Linia podziału jest dość prosta. Środowiska zwolenników "grubej kreski", niechętne lustracji i wyjaśnianiu białych plam w najnowszej historii Polski, określają niekiedy IPN jako "policję historyczną" na usługach "prawicowych" polityków. Z kolei zwolennicy poznania prawdy o naszej niedawnej przeszłości bronią prawa do badań przed chcącymi wprowadzić cenzurę politykami i ideologami "obozu postępu i demokracji", upatrując w IPN gwarancję przywracania Polakom pamięci.

Tygodniki

  • „Przegląd”

Aprobata dla agresji

Tajne raporty SPD: jak Niemcy reagowali na napaść na Polskę w 1939 r.

  • „Przekrój”

Krótka historia rynku

Prototypem dzisiejszej giełdy był targ. Już starożytni producenci i kupcy spotykali się tam, by handlować towarami.

  • „Najwyższy Czas”

Czas znieść „kłamstwo oświęcimskie”

W Polsce dla zachowania porządku publicznego trzeba uciekać się do ostateczności. To, co być może jest normalne w takim kraju jak Niemcy, będącym spadkobiercą agresora, czyli III Rzeszy – jest poniżające dla ofiar zbrodni nazistowskich, czyli Polski.

  • „Cooltura”

Przyjęliśmy rolę służebną

Za granicą – środowiska emigracji niepodległościowej, skupione wokół prezydenta Rzeczypospolitej i Rządu Polskiego na Uchodźstwie. Ostatni prezydent RP rezydujący w Londynie, Ryszard Kaczorowski, przekazał insygnia władzy państwowej II Rzeczypospolitej Lechowi Wałęsie Prezydentowi III RP, wybranemu w wolnych wyborach w 1990 roku.

  • „Polityka”

Grzyby nad Polską

Dziś instalujemy elementy amerykańskiej tarczy antyrakietowej. A jeszcze nie tak dawno, gdy należeliśmy do wrogich obozów, PRL była jednym z celów uderzeń atomowych USA.

Wygraliśmy resztką sił

Rozmowa z Lechem Wałęsą.

  • „Tygodnik Powszechny”

Wojna, której nie było

Bohaterska obrona Czechosłowacji, sojusz Polski z III Rzeszą i udział Polaków w ataku na ZSRR... Czy tak potoczyłaby się historia, gdyby jesienią 1938 r. Czesi i Słowacy odrzucili „monachijski dyktat” i podjęli walkę? Przedstawiamy hipotetyczny przebieg II wojny światowej.

Noblowskie tajemnice

Posiedzenia Komitetu Pokojowej Nagrody Nobla mają charakter poufny i nie są protokołowane. Nigdy się nie dowiemy, dlaczego Komitet wyróżniał postaci kontrowersyjne, a nie przyznał Nagrody Mahatmie Gandhiemu, Janowi Pawłowi II czy Irenie Sendlerowej.

Alfred Nobel

Kolejny przegląd prasy pojawi się na naszych stronach w przyszły weekend.

reklama
Komentarze
o autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu. Nauczyciel akademicki - prowadzi zajęcia z popularyzacji historii w internecie dla studentów historii UW.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2025 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone