Widowisko historyczne „Walki o Miechowice 1945” za nami. Zobaczcie fotorelację z wydarzenia!

opublikowano: 2023-01-29, 20:07
wszelkie prawa zastrzeżone
W bytomskich Miechowicach po raz kolejny przypomniano o dramatycznych wydarzeniach ze stycznia 1945 roku. W roku mija bowiem 78. rocznica Tragedii Miechowickiej. W tegorocznej odsłonie widowiska historycznego „Walki o Miechowice 1945” wzięło udział około 300 rekonstruktorów z 30 grup rekonstrukcyjnych z Polski, Czech i Słowacji.
reklama
(fot. M. Mikrut-Majeranek)

Rekonstrukcję historyczną przypominającą o wejściu Armii Czerwonej do Miechowic zorganizowało Stowarzyszenie Pro Fortalicium wspólnie z miastem Bytom, Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego i Muzeum Górnośląskim. Spiritus movens całego przedsięwzięcia jest Ireneusz Okoń, członek Stowarzyszenia Pro Fortalicium, który jest inicjatorem historycznej imprezy. To on czuwa nad jej realizacją, koordynując prace zmierzające do organizacji widowiska. Z kolei narratorem wprowadzającym widzów w historię masakry, jaka miała miejsce w Miechowicach, był Dariusz Pietrucha, prezes Stowarzyszenia Pro Fortalicium.

Wydarzenie miało miejsce w sobotę, 28 stycznia 2023 roku. Była to już siódma odsłona rekonstrukcji historycznej w bytomskich Miechowicach. To jedno z największych widowisk tego typu w Polsce. Obok rekonstruktorów w widowisku udział wzięli także aktorzy: Lech Dyblik, Marek Pyś i Henryk Gołębiewski. Zaangażowano także kaskaderów, a na arenie toczących się wydarzeń można było zobaczyć m.in.  czołg T-34/85 z Muzeum Techniki Wojskowej z Zabrza i niszczyciel czołgów Marder II.  

Zobaczcie zdjęcia z widowiska!

Choć była to już siódma odsłona wydarzenia, pojawiło się kilka niespodzianek. Rekonstrukcja ta co roku wygląda nieco inaczej. Organizatorzy dbają o to, aby przebieg widowiska zawsze był atrakcyjny dla widzów, dlatego też zmieniają pewne niuanse w scenariuszu. W tym roku, dzięki środkom pirotechnicznym, oglądając rekonstrukcję walk wojsk niemieckich z Armią Czerwoną, można było poczuć, że jest się w samym centrum wydarzeń. To żywa i niezwykle cenna lekcja historii. Organizatorzy widowiska przypominając o wydarzeniach ze stycznia 1945 roku, uzmysławiają grozę i ogrom tragedii, z jaką mierzyli się mieszkańcy „wyzwalanych” przez czerwonoarmistów terenów.

Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej

Warto dodać, że dziś, w ostatnią niedzielę stycznia w województwie śląskim obchodzony jest Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej 1945 roku, który ma na celu upamiętnienie mieszkańców Śląska - ofiar powojennych zbrodni Armii Czerwonej i władz komunistycznych.

Polecamy e-booka Konrada Ruzika „Oblicza leninizmu”

Konrad Ruzik
„Oblicza leninizmu”
cena:
11,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
129
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-51-8
reklama
Komentarze
o autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone