Widowisko historyczne „Walki o Miechowice 1945” za nami. Zobaczcie fotorelację z wydarzenia!
Rekonstrukcję historyczną przypominającą o wejściu Armii Czerwonej do Miechowic zorganizowało Stowarzyszenie Pro Fortalicium wspólnie z miastem Bytom, Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego i Muzeum Górnośląskim. Spiritus movens całego przedsięwzięcia jest Ireneusz Okoń, członek Stowarzyszenia Pro Fortalicium, który jest inicjatorem historycznej imprezy. To on czuwa nad jej realizacją, koordynując prace zmierzające do organizacji widowiska. Z kolei narratorem wprowadzającym widzów w historię masakry, jaka miała miejsce w Miechowicach, był Dariusz Pietrucha, prezes Stowarzyszenia Pro Fortalicium.
Wydarzenie miało miejsce w sobotę, 28 stycznia 2023 roku. Była to już siódma odsłona rekonstrukcji historycznej w bytomskich Miechowicach. To jedno z największych widowisk tego typu w Polsce. Obok rekonstruktorów w widowisku udział wzięli także aktorzy: Lech Dyblik, Marek Pyś i Henryk Gołębiewski. Zaangażowano także kaskaderów, a na arenie toczących się wydarzeń można było zobaczyć m.in. czołg T-34/85 z Muzeum Techniki Wojskowej z Zabrza i niszczyciel czołgów Marder II.
Zobaczcie zdjęcia z widowiska!
Choć była to już siódma odsłona wydarzenia, pojawiło się kilka niespodzianek. Rekonstrukcja ta co roku wygląda nieco inaczej. Organizatorzy dbają o to, aby przebieg widowiska zawsze był atrakcyjny dla widzów, dlatego też zmieniają pewne niuanse w scenariuszu. W tym roku, dzięki środkom pirotechnicznym, oglądając rekonstrukcję walk wojsk niemieckich z Armią Czerwoną, można było poczuć, że jest się w samym centrum wydarzeń. To żywa i niezwykle cenna lekcja historii. Organizatorzy widowiska przypominając o wydarzeniach ze stycznia 1945 roku, uzmysławiają grozę i ogrom tragedii, z jaką mierzyli się mieszkańcy „wyzwalanych” przez czerwonoarmistów terenów.
Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej
Warto dodać, że dziś, w ostatnią niedzielę stycznia w województwie śląskim obchodzony jest Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej 1945 roku, który ma na celu upamiętnienie mieszkańców Śląska - ofiar powojennych zbrodni Armii Czerwonej i władz komunistycznych.