Autor: Kamil Janicki
Tagi: Wydarzenia, Historia wojskowości, II wojna światowa, Polska, Pomorze Zachodnie i Ziemia Lubuska
Opublikowany: 2009-01-10 23:16
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Wielka historyczna inscenizacja w Wałczu

Ponad 110 aktorów, liczne efekty specjalne, a wśród wykorzystanego sprzętu m.in. lokomotywa parowa Tr-5, z wagonami krytymi i platformami z działkami Flak 20 mm oraz czołg T-34. Muzeum Ziemi Wałeckiej zaprasza na inscenizację walk z 1945 roku, która odbędzie się w niedzielę 15 lutego.
REKLAMA

Fotografia z ubiegłorocznej inscenizacji udostępniona przez organizatorów.

Inscenizacja ma na celu odtworzenie walk, do których doszło w dotąd niemieckim mieście Deutsch Krone (dzisiaj Wałcz) w 1945 roku, pomiędzy żołnierzami niemieckimi i nacierającą Armią Czerwoną wspieraną przez oddział Ludowego Wojska Polskiego.

Organizatorzy zapowiadają wykorzystanie m.in. następującego sprzętu z epoki: pociągu prowadzonego z lokomotywą parową Tr-5 z wagonami krytymi i platformami z działkami Flak 20 mm, czołgu T-34, transportera OT 810, transportera Halftrack, VW KDF, motocykli niemieckich DKW 350, motocyklu Moskwa, działa ZIS-3, działka rosyjskiego 45 mm, rosyjskiej rusznicy ppanc., moździerza rosyjskiego, moździerza niemieckiego, oryginalnego niemieckiego wozu konnego, wózków amunicyjnych.

Fotografia z ubiegłorocznej inscenizacji udostępniona przez organizatorów.

Inscenizacja odbędzie się w Wałczu w okolicach dworca kolejowego o godzinie 12:00 15 lutego 2009 roku. Poniżej scenariusz akcji, która zostanie zrekonstruowana:

Trwa ewakuacja mieszkańców Deutsch Krone, ludność cywilna koczuje na dworcu, oczekując na pociąg. Niemiecki szpital polowy przyjmuje kolejnych rannych. Trwa praca w sztabie, krążą łącznicy, przybywają oficerowie na naradę. Drezyną kolejową dostarczana jest amunicja i żywność dla obsady stacji.

Rozpoczyna się atak żołnierzy Armii Czerwonej. Po gwałtownym ostrzale artyleryjskim pojawia się zwiad motocyklowy oraz grupa żołnierzy, rozgrywa się krótka walka i Rosjanie opanowują całą stację. Niemcy bronią się jeszcze w bunkrze w pobliżu stacji. Po dłuższej wymianie ognia atakujący używają miotacza ognia. Podpalony bunkier eksploduje!

Rosjanie przejmują teren, wyprowadzają jeńców.

Tymczasem Niemcy kontratakują! Ogień z moździerza i działka przeciwpancernego, wsparty pojawieniem się niemieckiego transportera, spycha Rosjan na dalsze pozycje.

Z odsieczą przybywa oddział LWP. Niemiecki transporter zostaje trafiony wystrzałem z czołgu T-34. Polacy nacierają, oddziały radzieckie przechodzą do kontrataku. Niemcy bronią się desperacko, usiłując bezskutecznie zniszczyć czołg. Zmasowany atak z dwóch stron i strzał z czołgu, niszczący ich działo, zmusza Niemców do panicznej ucieczki.

Nagle pojawia się pociąg z działkami przeciwpancernymi na platformach i krytymi wagonami, z których wyskakują żołnierze Waffen-SS, włączając się do akcji.

Pociąg, trafiony pociskami z czołgu, eksploduje. Walka wre!

Niemcy strzałami niszczą polski czołg. Rosjanie i Polacy prą do przodu mimo ostrzału karabinowego, Rosjanie przejmują niemiecki działko przeciwpancerne i niszczą gniazdo karabinu. To decyduje o wyniku walk.

Zobacz też:

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy