Wielka smuta w pamięci historycznej Polaków i Rosjan. Nowy odcinek programu „Polihistor”

opublikowano: 2021-11-10 12:30
wolna licencja
poleć artykuł:
Czy królewicz Władysław miał szansę na długie panowanie w Moskwie? Czym tak naprawdę był tzw. „hołd ruski”? Co świętują Rosjanie 4 listopada? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznacie, oglądając nowy odcinek „Polihistora”!
REKLAMA

W jedenastym odcinku „Polihistora” – cyklu na kanale YT Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia – historyk CPRDiP dr Bartosz Gajos rozmawia z profesorem Hieronimem Gralą z Uniwersytetu Warszawskiego, specjalistą od historii Rusi i Rosji.

„[XIX-wieczny historyk Wasylij] Kluczewski zauważył, że Dymitr był świetnie przygotowany do odegrania roli syna Iwana Groźnego. Co więcej, dysponował pewnymi materialnymi dowodami swojego pochodzenia. Na przykład ten krzyż, który on pokazuje, ten z chrztu — więc ktoś musiał mu to dać. Skąd on go miał mieć? Zbiegły mnich Griszka Otriepjew, tak? Skąd on mógł to mieć? No tak, ale Otriepjewowie przecież są klientami Romanowów. De facto w dalszej perspektywie okaże się, że prawdziwymi beneficjentami wszystkich wstrząsów i zmian jest ród starych moskiewskich bojarów, od dawnych związanych z Kremlem, Zacharynów-Koszkinów-Romanowów” - opowiadał profesor Grala, dodając w innym miejscu — „Rzeczpospolita się w to poparcie [dla Dymitra] nigdy nie zaangażowała. [...] Zaangażowali się wbrew interesom Rzeczpospolitej, ale również wbrew opinii stanu szlacheckiego, niektórzy, nieliczni zresztą, przedstawiciele warstwy magnackiej. Przeciwko tej kandydaturze, przeciwko wspieraniu Samozwańca, będą wszystkie największe autorytety społeczeństwa szlacheckiego”.

Całej rozmowy możecie posłuchać poniżej:

Rozmowa dostępna jest również w formie podcastu na:

Spotify

Google podcasts

Apple podcasts

Materiał został zrealizowany w ramach dodatku tematycznego do Histmag.org: „Historia, ale jaka? O Rosji analitycznie, a nie mistycznie”, zrealizowanego we współpracy z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia
Materiał przygotowany przez specjalistów z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia – instytucji państwowej powstałej w 2011 r. i działającej na rzecz dialogu pomiędzy Polską a Rosją. Więcej: www.cprdip.pl

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone