Wieża rycerska w Gliwicach? Ciekawe odkrycia archeologów w dzielnicy Czechowice

opublikowano: 2018-08-07 14:40
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Fragmenty naczyń z późnego średniowiecza, zdobione kafle piecowe oraz srebrną monetę – tzw. brakteat – znaleźli archeolodzy podczas prac wykopaliskowych w Czechowicach – dzielnicy Gliwic. Prawdopodobnie pochodzą z siedziby rycerskiej.
REKLAMA
Codex Manesse ; walka rycerzy (początek XIV w., domena publiczna).

Na trop grodziska badacze wpadli, studiując mapy tworzone metodą skaningu laserowego powierzchni ziemi – widoczny był na nich bardzo regularny, okrągły pagórek.

„Po oczyszczeniu powierzchni tego terenu, w kretowinach i innych zagłębieniach, natrafiliśmy na drobne fragmenty typowych naczyń późnośredniowiecznych. Po uzyskaniu zgody od wojewódzkiego konserwatora zabytków i Urzędu Miasta w Gliwicach, założyliśmy w tym miejscu wykop” – relacjonował kierujący badaniami Radosław Zdaniewicz, prezes górnośląskiego oddziału Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich.

Po założeniu wykopów sondażowych oprócz dużej ilości ułamków naczyń i żelaznych gwoździ badacze natrafili na ornamentowane kafle piecowe oraz srebrną monetę, tzw. brakteat. „Wszystkie te zabytki wskazują nam, że w XIV-XV w. znajdowała się tutaj jakaś zabudowa i teren ten był intensywnie wykorzystywany przez człowieka” – zaznaczył Zdaniewicz.

Archeolodzy, wspierani przez wolontariuszy oraz członków Stowarzyszenia Rozwoju Czechowic, odnaleźli też grudy glinianej polepy, jaką wylepiano ściany lub podłogę. „Wiele wskazuje na to, że w tym miejscu mogła się znajdować siedziba kogoś znaczącego, być może miejscowego rycerza, do którego należały dobra czechowickie. Mamy nadzieję, że kolejne wykopy, zapewne już w przyszłym roku, pozwolą dokładnie określić miejsce, gdzie stała. W mojej opinii w przeszłości istnieć tam mogła drewniana wieża rycerska wraz z dodatkowymi budynkami gospodarczymi, np. stajnią. Trudno na tę chwilę powiedzieć, co się z nią stało i w którym dokładnie punkcie ją wybudowano, bo badany przez nas pagórek ma dosyć spore rozmiary. Być może w ustaleniu dokładnej lokalizacji pomogą badania nieinwazyjne przy pomocy magnetometru” – dodaje Radosław Zdaniewicz.

Czechowice to najbardziej wysunięta na północ dzielnica Gliwic. Jej początki sięgają średniowiecza, choć na tym terenie odkryto nawet pradziejowe zabytki. Pierwsza wzmianka o Czechowicach pochodzi jednak z XIV w. – znalazły się w spisie wsi, które musiały płacić dziesięcinę na rzecz Kościoła.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl, autor: Anna Gumułka

Polecamy e-book Antoniego Olbrychskiego – „Pojedynki, biesiady, modlitwy. Świat średniowiecznych rycerzy”:

Antoni Olbrychski
„Pojedynki, biesiady, modlitwy. Świat średniowiecznych rycerzy”
cena:
Wydawca:
Michał Świgoń PROMOHISTORIA (Histmag.org)
Liczba stron:
71
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-07-5
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Nauka w Polsce
Powyższy materiał jest przedrukiem z serwisu internetowego „Nauka w Polsce” współtworzonego przez Polską Agencję Prasową i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Publikacji dokonano na zasadach określonych przez PAP S.A.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone