Autor: Nauka w Polsce
Tagi: Newsy, Archeologia, Późne średniowiecze, Polska, Śląsk
Opublikowany: 2018-08-07 14:40
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Wieża rycerska w Gliwicach? Ciekawe odkrycia archeologów w dzielnicy Czechowice

Fragmenty naczyń z późnego średniowiecza, zdobione kafle piecowe oraz srebrną monetę – tzw. brakteat – znaleźli archeolodzy podczas prac wykopaliskowych w Czechowicach – dzielnicy Gliwic. Prawdopodobnie pochodzą z siedziby rycerskiej.
REKLAMA
Codex Manesse ; walka rycerzy (początek XIV w., domena publiczna).

Na trop grodziska badacze wpadli, studiując mapy tworzone metodą skaningu laserowego powierzchni ziemi – widoczny był na nich bardzo regularny, okrągły pagórek.

„Po oczyszczeniu powierzchni tego terenu, w kretowinach i innych zagłębieniach, natrafiliśmy na drobne fragmenty typowych naczyń późnośredniowiecznych. Po uzyskaniu zgody od wojewódzkiego konserwatora zabytków i Urzędu Miasta w Gliwicach, założyliśmy w tym miejscu wykop” – relacjonował kierujący badaniami Radosław Zdaniewicz, prezes górnośląskiego oddziału Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich.

Po założeniu wykopów sondażowych oprócz dużej ilości ułamków naczyń i żelaznych gwoździ badacze natrafili na ornamentowane kafle piecowe oraz srebrną monetę, tzw. brakteat. „Wszystkie te zabytki wskazują nam, że w XIV-XV w. znajdowała się tutaj jakaś zabudowa i teren ten był intensywnie wykorzystywany przez człowieka” – zaznaczył Zdaniewicz.

Archeolodzy, wspierani przez wolontariuszy oraz członków Stowarzyszenia Rozwoju Czechowic, odnaleźli też grudy glinianej polepy, jaką wylepiano ściany lub podłogę. „Wiele wskazuje na to, że w tym miejscu mogła się znajdować siedziba kogoś znaczącego, być może miejscowego rycerza, do którego należały dobra czechowickie. Mamy nadzieję, że kolejne wykopy, zapewne już w przyszłym roku, pozwolą dokładnie określić miejsce, gdzie stała. W mojej opinii w przeszłości istnieć tam mogła drewniana wieża rycerska wraz z dodatkowymi budynkami gospodarczymi, np. stajnią. Trudno na tę chwilę powiedzieć, co się z nią stało i w którym dokładnie punkcie ją wybudowano, bo badany przez nas pagórek ma dosyć spore rozmiary. Być może w ustaleniu dokładnej lokalizacji pomogą badania nieinwazyjne przy pomocy magnetometru” – dodaje Radosław Zdaniewicz.

Czechowice to najbardziej wysunięta na północ dzielnica Gliwic. Jej początki sięgają średniowiecza, choć na tym terenie odkryto nawet pradziejowe zabytki. Pierwsza wzmianka o Czechowicach pochodzi jednak z XIV w. – znalazły się w spisie wsi, które musiały płacić dziesięcinę na rzecz Kościoła.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl, autor: Anna Gumułka

Polecamy e-book Antoniego Olbrychskiego – „Pojedynki, biesiady, modlitwy. Świat średniowiecznych rycerzy”:

Antoni Olbrychski
„Pojedynki, biesiady, modlitwy. Świat średniowiecznych rycerzy”
Wydawca: Michał Świgoń PROMOHISTORIA (Histmag.org)
Liczba stron: 71
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-07-5
REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Nauka w Polsce
Powyższy materiał jest przedrukiem z serwisu internetowego „Nauka w Polsce” współtworzonego przez Polską Agencję Prasową i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Publikacji dokonano na zasadach określonych przez PAP S.A.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy