William Balck – „Rozwój taktyki w ciągu Wielkiej Wojny” – recenzja i ocena

opublikowano: 2013-11-22 15:26
wolna licencja
poleć artykuł:
W ciągu ostatniego roku czytelnicy mieli okazję poznać wiele klasycznych prac dotyczących taktyki stosowanej podczas I wojny światowej. Większość z nich po raz pierwszy wydano w języku polskim jeszcze w II Rzeczypospolitej w doskonałych tłumaczeniach, przygotowanych zwykle przez oficerów Wojska Polskiego. Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza praca niemieckiego generała Williama Balcka.
REKLAMA
William Balck
Rozwój taktyki w ciągu Wielkiej Wojny
nasza ocena:
8/10
cena:
54,90 zł
Wydawca:
Tetragon
Tłumaczenie:
Tadeusz Różycki
Rok wydania:
2012
Okładka:
twarda
Liczba stron:
XIV, 222
ISBN:
9788363374082

Wznowiona przez wydawnictwo Tetragon książka Rozwój taktyki w ciągu Wielkiej Wojny, była jedną z najważniejszych i najpopularniejszych niemieckich prac okresu międzywojennego dotyczących tej tematyki. Doczekała się ona zresztą wkrótce po publikacji w 1920 roku tłumaczeń na hiszpański, rosyjski, polski, angielski i grecki. Jej autor, generał porucznik William Balck, już przed I wojną światową był autorytetem w dziedzinie taktyki. Zawdzięczał to przede wszystkim swoim książkom, a w szczególności wielotomowemu dziełu Lehrbuch der Taktik ([Podręcznik taktyki]), które wielokrotnie wznawiano i tłumaczono. W czasie Wielkiej Wojny Balck dowodził krótko brygadą na froncie wschodnim, a potem różnymi dywizjami na froncie zachodnim – m.in. 51 Dywizją Rezerwową walczącą nad Sommą. Był wielokrotnie odznaczany, w tym również najwyższym pruskim orderem „Pour le mérite”.

Zwrócić uwagę należy na to, że pierwsze niemieckie wydanie Rozwoju taktyki w ciągu Wielkiej Wojny pojawiło się w 1920 r., a drugie, zmienione i uzupełnione o ponad 70 stron, dwa lata później. Ze względu na to autor, zmarły już w 1924 r., pracując nad tą książką, mógł oprzeć się na jedynie nielicznych opracowaniach dotyczących taktyki stosowanej podczas I wojny światowej i bazować musiał w dużym stopniu na własnych obserwacjach oraz regulaminach.

Obecne wydanie jest reprintem polskiego tłumaczenia z 1921 roku, opartego na pierwszym wydaniu Entwicklung der Taktik im Weltkriege, przygotowanego przez Tadeusza Różyckiego, pracującego ówcześnie w stopniu majora w Sztabie Generalnym. Zostało ono poprzedzono krótkim słowem wstępnym Tadeusza Kutrzeby – w tym czasie podpułkownika Sztabu Generalnego, który we wrześniu 1939 r. wsławił się dowodzeniem Armią „Poznań”. W obecnym wydaniu dodano jeszcze wstęp autorstwa Jarosława Centka z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, zatytułowany Generał William Balck i jego analiza rozwoju taktyki w I wojnie światowej.

REKLAMA

Właściwą treść książki składa się z przedmowy autora oraz z dwunastu rozdziałów. Pierwszy z nich zajmuje się wzajemnym stosunkiem wyszkolenia pokojowego i rzeczywistości wojennej. Kolejne trzy omawiają odpowiednio: wojnę ruchową, pozycyjną na zachodzie w latach 1914–1917 oraz walki na wschodzie i we Włoszech. Rozdział piąty zatytułowany Technika na wojnie poświęcono m.in. wykorzystaniu samochodów, czołgów, technicznych środków łączności, gołębi pocztowych i psów meldunkowych, lotnictwa, broni chemicznej itd. Następna część książki omawia doświadczenia wyniesione z walki obronnej w wojnie pozycyjnej. Krótki rozdział siódmy przedstawia niemieckie metody prowadzenia natarć o celach ograniczonych, a ósmy zastosowanie karabinów maszynowych w głównych armiach walczących w I wojnie światowej. W części dziewiątej obszernie opisano natarcie piechoty w wojnie ruchowej, w tym m.in. wpływ warunków atmosferycznych oraz specyfikę walki w lesie i o miejscowości. Ostatnie trzy rozdziały poświęcone są odpowiednio: kawalerii, artylerii oraz działaniom w roku 1918. Pracę zamykają uzupełnienia wynikające z nowych publikacji wydanych po ukończeniu książki przez Williama Balcka. Godne uwagi są zawarte w tekście schematy i szkice przedstawiające bojowe szyki pododdziałów oraz fortyfikacje armii walczących na froncie zachodnim.

Należy więc stwierdzić, że praca Williama Balcka jest godna polecenia każdemu czytelnikowi zainteresowanemu taktyką stosowaną podczas I wojny światowej i z pewnością pozwoli lepiej zrozumieć, jak wyglądał ten konflikt, zwłaszcza na rzadko przedstawianym poziomie plutonów, kompanii i batalionów.

Redakcja i korekta: Agnieszka Kowalska

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Krzysztof Fudalej
Doktorant Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Absolwent Szkoły Nauk Ścisłych przy Instytutach PAN (licencjat z komputerowego modelowania zjawisk; kierunek studiów: matematyka, fizyka, chemia), Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego (magister fizyki) oraz Uniwersytetu Warszawskiego (magister historii). Obecnie pracuje w Wojskowym Biurze Badań Historycznych Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej. Główne zainteresowania badawcze to historia wojskowości i gospodarcza 1914–1945, a w szczególności doktryny wojskowe w Polsce i w Niemczech 1921–1939 oraz bombardowania strategiczne III Rzeszy.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone