Opublikowano
2013-09-30 10:17
Autor
Reklama
Licencja
Prawa zastrzeżone

Wirtualne Muzea Małopolski. Kultura w nowym wymiarze!

To przełom w prezentacji małopolskiego dziedzictwa i muzealnych zbiorów. Małopolska jako pierwszy region w Polsce oferuje tak szeroki, łatwy i atrakcyjny dostęp do zasobów kultury. 25 września wystartował portal Wirtualne Muzea Małopolski, który prezentuje w formacie 3D i 2D kilkaset eksponatów wybranych z kolekcji 35 muzeów.


Przejdź na stronę projektu

WMM to innowacyjny projekt, którego celem jest digitalizacja zbiorów muzealnych, utworzenie pierwszej w Polsce Regionalnej Pracowni Digitalizacji, a także portalu, na którym prezentowane są obiekty wybrane przez Radę Ekspertów projektu z kolekcji kilkudziesięciu muzeów z Małopolski, partnerów projektu.

Strona główna projektu

Na portalu małopolskie muzea odkrywają przed szeroką publicznością prawdziwe skarby kultury, których część do tej pory nie miała szans na tak innowacyjną prezentację. W serwisie znajdziemy 700 eksponatów, dla których do tej pory naturalnym środowiskiem były muzealne gabloty i magazyny. Udostępnienie większości z nich w internecie w postaci trójwymiarowych wizerunków pozwoli zapoznać się nie tylko z bogatą historią tych obiektów, ale także umożliwi ich obejrzenie w przybliżeniu i poznanie każdego, najdrobniejszego nawet szczegółu bez obawy o zniszczenie cennych przedmiotów czy naruszenie muzealnej etykiety.

Wirtualne eksponaty i poświęcone im materiały (pliki audio, filmiki zachęcające do kreatywnego spędzania czasu przy wykorzystaniu zasobów portalu, przekrojowe prezentacje opracowane przez specjalistów w danych dziedzinach i pasjonatów, przywołujące niezwykłe historie nt. eksponatów, czytane m.in. przez Annę Dymną, Jana Peszka, Krystynę Czubówną, Krzysztofa Globisza, i wiele innych materiałów) nie tylko rozbudzą wyobraźnię użytkowników serwisu, ale przede wszystkim staną się impulsem do odwiedzenia unikatowych kolekcji muzealnych Małopolski, a sam proces digitalizacji i utrwalania zbiorów przyczyni się do zachowania i spopularyzowania wyjątkowego dziedzictwa naszego regionu.

W wirtualnym wymiarze znajdziemy m.in. egipski sarkofag z mumią kapłanki bogini Izydy, włosy solne, naszywki z kombinezonu kosmicznego gen. Mirosława Hermaszewskiego czy kajak ks. Karola Wojtyły. To tylko wybrane przykłady z długiej i imponującej listy obiektów, które w łatwy sposób – za pomocą jednego kliknięcia – są dostępne przez 24 godziny na dobę, z dowolnego miejsca na świecie. Wystarczy wymienić, że swoje zbiory udostępnią w ten sposób, między innymi: Muzeum Narodowe i Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce czy Ośrodek Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej.

Podkreślmy, że jeszcze nikt w Polsce nie zdecydował się na zdigitalizowanie tak dużej liczby eksponatów i umieszczenie ich w jednym miejscu. To sprawia, że mamy do czynienia z nowatorskim i unikatowym projektem w skali całego kraju, a dzięki temu Małopolska staje się liderem digitalizacji obiektów muzealnych w Polsce.

Portal WMM tworzy nową jakość w zakresie poznawania muzealnych eksponatów – są one dostępne na ekranie naszego komputera, tabletu lub smartfona w postaci strony internetowej i aplikacji mobilnej. Dla użytkowników tych rozwiązań przygotowano wiele ciekawych niespodzianek. Każdy z nas będzie mógł skanować fotokody obiektów muzealnych, robić sobie zdjęcia z eksponatami w 3D, przeglądać katalogi z wirtualnymi eksponatami, tworzyć prywatne kolekcje dzieł sztuki, przeglądać prezentacje tematyczne i grać w fabularną grę Obrońcy czasu. Wirtualne Muzea Małopolski – jako pierwszy portal muzealny w Polsce – wykorzystują gamifikację do stworzenia innowacyjnej i atrakcyjnej formy kontaktu użytkowników z kulturą.

Niespotykanym dotąd rozwiązaniem jest zastosowanie audiodeskrypcji części eksponatów, dzięki której dostęp do nich mają także osoby niewidome i niedowidzące.

Warto podkreślić, że jednym z celów tego projektu jest także utworzenie pierwszej w Polsce Regionalnej Pracowni Digitalizacji.

Jej powstanie daje niepowtarzalną szansę na zachowanie zabytków, które mimo postępu techniki konserwacji zagrożone są całkowitą i bezpowrotną degradacją. Pomyślne zakończenie tego pilotażowego projektu otwiera przed małopolskimi muzeami szansę na kontynuowanie digitalizacji cennych obiektów.

Przypomnijmy: realizacja projektu rozpoczęła się w 2010 roku. Zaproszenia do udziału w nim otrzymały wszystkie muzea z naszego regionu, a umowy partnerskie podpisało 35 placówek.

Wybór eksponatów do digitalizacji nie był przypadkowy. To obiekty wytypowane przez muzea i zarekomendowane przez Radę Ekspertów.

„Wirtualne Muzea Małopolski” to innowacyjny projekt, realizowany w partnerstwie przez Departament Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego – Lidera projektu, i Małopolski Instytut Kultury – Partnera i głównego realizatora projektu, w porozumieniu z 35 małopolskimi muzeami. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007–2013 oraz budżetu Województwa Małopolskiego.

Portal „Wirtualne Muzea Małopolski” realizowany jest w oparciu o technologię wykonawcy firmy Comarch S.A. we współpracy z podwykonawcą MobileMS.

Przejdź na stronę projektu

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Prawa zastrzeżone – ten materiał jest chroniony przez przepisy prawa autorskiego.

Kopiowanie, przedrukowywanie (poza dozwolonymi prawnie wyjątkami) wyłącznie za zgodą redakcji: redakcja@histmag.org