Wirtualne Muzeum Powstania - recenzja i ocena strony internetowej

opublikowano: 2006-08-30 20:00
wolna licencja
poleć artykuł:
Najnowocześniejsze muzeum historyczne w kraju otwiera swoje zasoby przed internautami. Na stronie http://wirtualnemuzeum.1944.pl znajdziemy prawdziwe Wirtualne Muzeum.
REKLAMA

Serwis ten, będący dziełem Fundacji Grupy TP i Wirtualnej Polski, przedstawia efekt pierwszego etapu prac, które do końca stycznia 2007 roku mają umożliwić internautom zapoznanie się z całością zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego. Już teraz warto zapoznać się z ze zgromadzonymi na stronie materiałami.

Znajduje się tu duża ilość opracowań historycznych nt. okresu przed wybuchem powstania, biogramy przywódców oraz kartki z kalendarza od końca lipca do końca sierpnia 1944 roku, relacjonujące najważniejsze wydarzenia powstania. Do naszej dyspozycji jest również galeria, dająca możliwość obejrzenia eksponatów muzealnych, zdjęć, dokumentów, a także filmowych wypowiedzi powstańców. Ostatnią z dostępnych atrakcji jest Wirtualny Mur Pamięci – doskonałej jakości zdjęcia rzeczywistego muru otaczającego teren muzeum, na którym wypisane są dane poległych powstańców. Dzięki wyszukiwarce odnalezienie konkretnej osoby jest bardzo proste.

Całość materiałów przedstawionych na stronie zaprezentowana jest w sposób przystępny i jednocześnie dokładny. Dzięki temu serwis posiada ogromną wartość merytoryczną i edukacyjną.

Graficznie strona prezentuje się bardzo dobrze: elegancka kompozycja połączona jest z historycznymi zdjęciami. Fotografie te, w zestawieniu z powstańczymi symbolami, nadają witrynie charakterystyczny klimat. Wzmocniony jest on przygrywającymi w tle powstańczymi melodiami (jeśli komuś się one nie spodobają, można je wyciszyć). Zastosowana do budowy strony technologia flash sprawia, że Wirtualne Muzeum prezentuje się efektownie, lecz, niestety, ogranicza funkcjonalność strony (uniemożliwia chociażby łatwe kopiowanie tekstu), a przede wszystkim sprawia, że serwis jest całkowicie niedostępny dla osób niewidomych, które mogłyby przecież korzystać z materiałów tekstowych i dźwiękowych. Okazuje się, że nawet autorzy sztandarowego dla polskiego muzeum projektu, pracujący w czołowych firmach sektora IT w Polsce, nie pamiętają o tak podstawowych rzeczach jak umożliwienie niepełnosprawnym korzystania z zasobów strony.

Poza właściwym „Wirtualnym Muzeum”, na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego (http://www.1944.pl/), również znajdują się cenne materiały historyczne. Są to m.in. Archiwum Historii Mówionej, czyli wspomnienia prawie 700 uczestników walk, rozbudowany zbiór opracowań historycznych, a także galeria i forum dyskusyjne. Oczywiście znaleźć tu można także liczne informacje na temat działalności muzeum.

Wirtualne Muzeum Powstania Warszawskiego jest inicjatywą nowatorską, przynajmniej jak na warunki polskie – ciekawe jest porównanie jej np. ze stroną Ermitażu. Na pewno warto śledzić dalszy rozwój prac nad serwisem http://wirtualnemuzeum.1944.pl.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone