Autor: Magdalena Mikrut-Majeranek
Tagi: Redakcyjne, Książki
Opublikowany: 2020-05-30 18:30
Licencja: wolna licencja

Wirtualne spotkanie autorskie z Kamilem Kartasińskim wokół dziejów Henryka Sienkiewicza

Gościem drugiego wirtualnego spotkania zorganizowanego przez portal Histmag.org był autor publikacji „Henryk Sienkiewicz jakiego nie znamy” - Kamil Kartasiński, doktorant Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego, publicystą i recenzentem książek na portalu Histmag.org.

Henryk Sienkiewicz to postać niezwykle barwna, lecz większość zna go jedynie ze szkolnych lektur. Wszak jego trylogia i „Krzyżacy” współtworzyły polską świadomość narodową, „W pustyni i w puszczy” przez dekady fascynowało młodych czytelników, a „Quo vadis” zachwyca rozmachem wczesnochrześcijańskiej epopei. Jego życiorys kryje wiele tajemnic, o których opowiedział Kamil Kartasiński.

Okazuje się, że Sienkiewicz słynął z zamiłowania do kobiet. Mówi się, że miał szczególną skłonność blondynek, a wręcz nie lubił brunetek. To jednak nie wszystko. Pomimo trudnych czasów, w jakich przyszło mu żyć, często odbywał zagraniczne podróże do Paryża, Londynu, a także za ocean. W latach 70. XIX wieku wybrał się do USA, gdzie nawiązał bliższą znajomość z Heleną Modrzejewską (znali się już wcześniej), wybitną polską aktorką, która odniosła wielki sukces za wielką wodą. Plotkowano nawet o ich romansie. Czy była to prawda? Aktorka zawładnęła sercem pisarza na tyle, że postanowił ją uwiecznić na kartach „Ogniem i mieczem” jako Helenę Kurcewiczówną, żonę Jana Skrzetuskiego. Sienkiewicz cieszył się niewątpliwie popularnością. Nawet papież Leon XIII z okazji 25-lecia jubileuszu pracy pisarskiej przesłał jubilatowi swoje błogosławieństwo. Kto jeszcze znajdował się w gronie jego znakomitych znajomych?

Ówcześni pisarze nie wznosili olbrzymich posiadłości i nie kupowali jachtów, a ich honoraria dalekie były dzisiejszych. Sienkiewicz nie należał też do osób pazernych. Nie przyjął nawet pewnej bajońskiej sumy, którą przekazał mu nieznany ofiarodawca tuż po zakończeniu prac nad „Panem Wołodyjowskim”. Co stało się z tymi pieniędzmi i dlaczego ich nie przyjął? O tym wszystkim dowiedziecie się z rozmowy z autorem e-booka.

Zobaczcie całą rozmowę!

Kamil Kartasiński
„Henryk Sienkiewicz jakiego nie znamy”
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 75
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-10-5

Zobacz też nasze pozostałe e-booki!

Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Redaktor naczelna Histmag.org. Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Magdalena Mikrut-Majeranek
redaktor naczelna
redakcja@histmag.org
telefon: 796 418 763
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy