Wizerunek Alana Turinga pojawi się na 50-funtowym banknocie w Wielkiej Brytanii
Zobacz także:
- Alan Turing - geniusz nieistniejący
- Enigma: komu zawdzięczamy złamanie niemieckich szyfrów?
- Gra tajemnic - reż. Morten Tyldum - recenzja filmu
- Nie tylko Enigma. Wywiad w czasie II wojny światowej
Alan Turing urodził się 23 czerwca 1912 w Londynie, a zmarł 7 czerwca 1954 w Wilmslow k. Manchesteru. Był brytyjskim matematykiem, ale zasłynął jako kryptolog i twórca koncepcji maszyny Turinga. Uchodzi za ojca sztucznej inteligencji. Niedawno Bank of England ogłosił, że jego podobizna będzie zdobiła pięćdziesięciofundowy banknot. Zastąpi on ten z wizerunkami twórców maszyny parowej - Matthew Boultona i Jamesa Watta.
Warto dodać, że banknot o takim nominale należy do najrzadziej używanych. Do obrotu trafi 23 czerwca 2021 roku, czyli w 109. rocznicę urodzin Turinga. Na awersie znajdzie się wizerunek genialnego matematyka na tle rysunku technicznego bomby Turinga. Zdjęcie kryptologa zostało wykonane w 1951 roku przez Elliott & Fry i stanowi dziś element Photographs Collection w National Portrait Gallery.
Na banknocie umieszczono także tabele i wzory matematyczne będące dowodem przedstawionym przez Alana Turinga w 1936 roku w pracy „On Computable Numbers, With an Application to the Entscheidungsproblem”. Jak podkreślają przedstawiciele Bank of England, ten artykuł jest powszechnie uznawany za podstawę informatyki. Postanowiono dodać także rysunek techniczny British Bombe oraz taśmę Ticker'a przedstawiającą datę urodzenia Alana Turinga (23 czerwca 1912) w kodzie binarnym.
Poniżej umieszczono podpis Alana Turinga, pochodzący z księgi gości w Bletchley Park w 1947 roku, gdzie pracował podczas II wojny światowej oraz cytat, który matematyk przytoczył podczas wywiadu dla gazety „The Times” 11 czerwca 1949 r., głoszący: „This is only a foretaste of what is to come, and only the shadow of what is going to be”.
Źródła:
www.bankofengland.co.uk, www.spidersweb.pl