Władysław Bartoszewski zostanie patronem mostu w Siekierkach

Władysław Bartoszewski zmarł sześć lat temu, 24 kwietnia 2015. Był więźniem Auschwitz, oficerem Armii Krajowej, działaczem Polskiego Państwa Podziemnego, a także uczestnikiem powstania warszawskiego. Dwukrotnie sprawował urząd ministra spraw zagranicznych. Zasiadał także w Senacie. Uchodzi za symbol polsko-niemieckiego pojednania. Teraz jego nazwisko będzie nosił most w Siekierkach.

Most w Siekierkach przed zburzeniem (fot. domena publiczna)

Władysław Bartoszewski zostanie patronem historycznego mostu na Odrze, znajdującego się między miejscowościami Siekierki i Neurüdnitz.

Pamięć o Władysławie Bartoszewskim trwa nie tylko w Warszawie i Berlinie, ale również na pograniczu, wśród społeczności Pomorza Zachodniego i Brandenburgii – tłumaczy marszałek Olgierd Geblewicz.

Jak czytamy w komunikacie biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, Władysław Bartoszewski w 2002 roku otrzymał Międzynarodową Nagrodę Mostu / Internationale Brückepreis der Europastadt Gӧrlitz-Zgorzelec. Dyplomata angażował się w wiele społecznych, kulturalnych i edukacyjnych inicjatyw. Zapamiętano go m.in. jako promotora Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą i Collegium Polonicum w Słubicach.

Najdłuższy most na Odrze symbolizuje długą drogę do przyjaznych relacji między Polską a Niemcami. Chcielibyśmy, by ta dawna kolejowa przeprawa, po remoncie i z nowymi funkcjami, była i atrakcją turystyczną, i znakiem historii. By przypominała, że tu gdzie kiedyś były druty kolczaste i szlabany, teraz jest przyjazne, otwarte, bezpieczne miejsce. A jego patronem niech będzie Władysław Bartoszewski, który budował właśnie symboliczne, ale trwałe mosty między narodami – podkreśla marszałek województwa.

Most w Siekierkach (fot.Julian Nyča, CC BY-SA 3.0)

Jak wskazuje biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, most kolejowy w Siekierach od kilkudziesięciu lat nie jest eksploatowany. Jego długości to 785 m. Obiekt położony jest nad Odrą, na granicy polskiego woj. zachodniopomorskiego i niemieckiego landu Brandenburgia. Pierwszy most zbudowano w tym miejscu w 1892 roku i pełnił on funkcję mostu kolejowego. Podczas II wojny światowej budowla została zniszczona przez wojsko niemieckie. Po zakończeniu działań wojennych most odbudowano. Jednakże pociągi już z niego nie korzystały.

Działania zmierzające do przywróceniu obiektowi pierwotnej funkcji zainicjowano w 2004 roku. Kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej, zaczęto mówić o otwarciu tej transgranicznej trasy. Porozumienie udało się zawrzeć dopiero w 2018 roku. Na mocy ustaleń podpisanych przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego i Urząd Barnim-Oderbruch most miał stać się ścieżką pieszo-rowerową. Ruszyły też prace modernizacyjne. W niedługim czasie powstała ścieżka pieszo-rowerowa, miejsca odpoczynku dla turystów, platforma widokowa. Praca po polskiej stronie już się zakończyły. Niemiecka część inwestycji powinna być gotowa do końca tego roku.

Polecamy e-book Mariusza Sampa – „Sojusznik czy wróg? Relacje polsko-niemieckie w czasach Mieszka I i Bolesława Chrobrego”

Mariusz Samp
„Sojusznik czy wróg? Relacje polsko-niemieckie w czasach Mieszka I i Bolesława Chrobrego”
7,90 zł
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 92
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-39-6

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy