Wnuk królowej straci prawo do tronu?

opublikowano: 2007-08-04 11:18
wolna licencja
poleć artykuł:
Peter Philips, wnuk brytyjskiej królowej, być może będzie musiał zrzec się praw do tronu. Tak się najprawdopodobniej stanie, jeśli zdecyduje się na poślubienie swojej kanadyjskiej narzeczonej.
REKLAMA

Peter jest synem najstarszej córki Elżbiety II, Anny, i jej pierwszego męża, kapitana Marka Philipsa. Wprawdzie młodzieniec jest dopiero dziesiąty w kolejce do korony, ale ewentualne małżeństwo z katolicką narzeczoną Autumn Kelly może pozbawić go nawet tego przywileju i związanego z nim splendoru.

Tygodnik katolicki „Tablet” w najnowszym numerze donosi bowiem, że panna Kelly została ochrzczona w obrządku katolickim. Stało się to 18 czerwca 1978 roku w parafii św. Jana Rybaka w Ponte-Claire na przedmieściach Montrealu. Wprawdzie tygodnik milczy o tym, czy wybranka serca księcia jest praktykującą katoliczką, ale nawet jeśli nie uczęszcza do kościoła, to w myśl postanowień Aktu o Sukcesji z 1701 roku nie mogłaby być żoną monarchy bądź następcy tronu. Akt zamyka zarówno panującemu, jaki dziedzicowi tronu możliwość poślubienia katolika (katoliczki).

Co ciekawe, w podobny sposób nie jest dyskryminowane żadne inne wyznanie. Teoretycznie u boku monarchy brytyjskiego mógłby zasiadać buddysta czy muzułmanin. Ten i inne dyskryminujące papistów akty prawne budzą wśród przedstawicieli brytyjskiej mniejszości katolickiej gorący sprzeciw. Podsycił go niedawno premier Gordon Brown, który zapowiedział, że nie zamierza zmieniać wielowiekowych praw.

Więcej na ten temat przeczytacie w brytyjskim „Timesie”.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Paweł Rodak
Absolwent politologii i student prawa na Uniwersytecie Warszawskim, współpracował z redakcją „Życia Warszawy” i branżowego miesięcznika poświęconego samorządowi terytorialnemu „Forum Samorządowe”. Obecnie pracuje w administracji rządowej, czym, jak mówi, zdradził swoją miłość do samorządu terytorialnego. Jest fanatycznym kibicem snookera i włoskiego futbolu. Do końca 2007 roku blisko współpracował z redakcją „Histmaga”.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone