Autor: Daria Czarnecka
Tagi: Recenzje, Książki, Inne dzieła kultury, Półwysep Iberyjski
Opublikowany: 2020-01-21 08:06
Licencja: wolna licencja

Wojciech Dutka – „Kurier z Toledo” – recenzja i ocena

Dla młodego dyplomaty wyjazd do pogrążonej w kryzysie Hiszpanii jest wybawieniem. W kraju pozostawia narzeczoną „z rozsądku” i żydowską kochankę, która jako jedyna zna jego najgłębiej skrywane uczucia. Wojna domowa przyniesie mu nie tylko osobiste zagrożenie, ale również niespodziewaną namiętność.
REKLAMA

Wojciech Dutka – „Kurier z Toledo” – recenzja i ocena

Wojciech Dutka
„Kurier z Toledo”
Ocena: 9
39,99 zł
Wydawca: Lira Publishing
Rok wydania: 2019
Okładka: miękka
Liczba stron: 352
ISBN: 9788366229563

Wojciech Dutka jest pisarzem, nauczycielem i historykiem. Na swoim koncie ma siedem powieści, ale największą sławę przyniosła mu książka „Czerń i purpura”, w której zmierzył się z opartą na faktach miłością za drutami KL Auschwitz. Doczekała się ona wznowienia oraz wielu pochlebnych recenzji (na marginesie należy również do moich ulubionych). Czy „Kurier z Toledo” powtórzy ten niewątpliwy sukces?

Hrabia Antoni Mokrzycki jest młodym, obiecującym dyplomatą. Jego inteligencja i zdolność analitycznego myślenia powodują, że wywiad decyduje się na powierzeniu mu misji w stojącej na skraju wojny domowej Hiszpanii. Na zlecenie ministra Becka ma zorientować się na ile Trzecia Rzesza i Związek Sowiecki są gotowi zaangażować się w konflikt. Wyjeżdżając hrabia pozostawia w kraju dwie kobiety: narzeczoną Monikę Skirmuntównę oraz kochankę Goldę. Zdecydowanie bliższa jest mu ta druga, z którą łączy go nie tylko fizyczność, ale również długie dyskusje na rozliczne tematy, gdzie co i rusz zaskakuje go jej inteligencja oraz przenikliwość sądów. Skirmuntówna zaś jest typową panienką z dobrego domu, z głową przesyconą romantycznymi ideami, głęboko religijną, pustą, próżną i samolubną.

Podczas swojej hiszpańskiej misji Mokrzycki pozna młodego anarchistę i adepta corridy Teo. Niespodziewanie pomiędzy mężczyznami wybuchnie płomienny romans, dzięki któremu hrabia przekona się czym jest właściwie prawdziwa miłość. Poruszając się w meandrach hiszpańskiego kryzysu, a później wojny niejednokrotnie będzie musiał postawić na szalę swoją reputację oraz powodzenia zadania, aby uratować ukochanego. Spotka się przy tym z wieloma znanymi ludźmi, jak Ernest Hemingway, Frederico Garcia Lorka, Simone Weil, Pablo Nerudę, generałów Quiepo del Llano i Franco oraz Karola Świerczewskiego „Waltera”. Każdy z nich wniesie do życia Mokrzyckiego jakąś nową refleksję.

Trzeba przyznać, że Wojciech Dutka ma dar do tworzenia postaci fikcyjnych oraz konfrontowania ich z postaciami historycznymi w sposób, który wydaje się całkowicie naturalny. Nie sposób dostrzec, który z bohaterów jest od początku do końca wymyślony. Są to też postacie pełne życia oraz tego wszystkiego, co nierozerwalnie wiąże się z człowieczeństwem: miłości, namiętności, kłamstwa, cierpienia, uniesień, uwikłań w konwenanse oraz presję środowisk... Zdecydowanie nie jest to dar powszechny wśród osób, które decydują się pisać opowieści osadzone w historycznych realiach.

Książkę czyta się nadspodziewanie dobrze. Chociaż wykorzystanie tematu ukrytego homoseksualizmu nie wydawało się aż tak obiecujące w kontekście powieści historycznej połączonej z literaturą sensacyjno-szpiegowską, to jednak autorowi udało się stworzyć niezwykle barwną opowieść. Wszystkiego w niej jest akurat, nie ma przesady w żadnym z prezentowanych wątków, a jest ich wbrew pozorom bardzo wiele.

„Kurier z Toledo” to zdecydowany powrót Dutki do wspaniałych powieści historycznych. Tym bardziej cieszy zapowiedź, że na czytelników czekają kolejne dwa tomy przygód hrabiego Mokrzyckiego. Miejmy nadzieję, że będą one tak samo frapujące.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Wojciecha Dutki – „Kurier z Toledo”!

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Daria Czarnecka
Socjolog i historyk, laureatka Konkursu im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny Roku 2012. Bibliofil nie nadający się już do leczenia. Z zamiłowaniem i pasją zajmująca się historią II wojny światowej i militariami, dodatkowo specjalistka od ludobójstwa (w teorii, nie w praktyce) i ścigania zbrodniarzy wojennych.

Wszystkie teksty autora

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy