Wojciech Lipoński – „Narodziny cywilizacji Wysp Brytyjskich” – recenzja i ocena

opublikowano: 2018-07-30 08:00
wolna licencja
poleć artykuł:
Co zmienił najazd Normanów na Brytanię? Czy na Wyspach Brytyjskich powstała odrębna cywilizacja?
REKLAMA
Wojciech Lipoński
„Narodziny cywilizacji Wysp Brytyjskich”
nasza ocena:
10/10
Wydawca:
Wydawnictwo Poznańskie
Rok wydania:
2017
Okładka:
twarda
Liczba stron:
814
ISBN:
9788379766543

Wyspy Brytyjskie mogą się poszczycić niezwykle długą i bogatą historią. Choć geograficznie stanowią część Europy, to jednak odmienność rozwijającej się tam kultury jest bardzo widoczna. Niektórzy badacze mówią w tym przypadku o istnieniu odrębnej cywilizacji – cywilizacji Wysp Brytyjskich.

Książki opisujące dzieje poszczególnych cywilizacji stanowią dla ich autorów ogromne wyzwanie. Trudno jest bowiem kompleksowo ująć wszystkie aspekty związane z powstawaniem i rozwojem danej cywilizacji. Napisanie takiej pracy wymaga od twórcy szerokiej wiedzy z zakresu wielu dziedzin, m.in. historii, geografii czy archeologii. Poprzedzone musi być lekturą wielu źródeł oraz opracowań dotyczących różnych aspektów rozwoju danej cywilizacji. Te i wiele innych trudności sprawiają, że niewielu naukowców podejmuje się tworzenia tego typu publikacji, a jeszcze mniejsza część z nich tworzy książki, które swoją treścią i podejściem do omawianego tematu zasłużyły na uznanie nie tylko środowiska naukowego, ale i przeciętnego czytelnika. Są jednak książki, które w sposób doskonały przybliżają czytelnikom taką tematykę. Do takowych pozycji należy z pewnością wydana w zeszłym roku (już po raz czwarty) książka Wojciecha Lipońskiego pt. „Narodziny cywilizacji Wysp Brytyjskich”.

„Narodziny cywilizacji Wysp Brytyjskich” – kompendium wiedzy.

Recenzowana pozycja na ponad 800 stronach opisuje dzieje Wysp Brytyjskich od czasów najdawniejszych do przybycia na wyspy Normanów z Wilhelmem Zdobywcą na czele. Książka podzielnia jest na pięć rozdziałów, z których każdy kompleksowo opisuje konkretną epokę w dziejach wysp. Począwszy od rozdziału I, w którym Lipoński opisuje najstarsze ślady osadnictwa na wyspach, wyjaśnia m in. genezę licznych budowli megalitycznych znajdujących się na tych terenach. W rozdziale II mowa jest o tym, jak mieszkańcy Wysp Brytyjskich radzili sobie pod rządami rzymskimi. Wreszcie rozdziały od III do V omawiają dzieje tych terenów we wczesnym średniowieczu: od najazdów Saskich, przez mozaikę ludów skandynawskich, na podboju normańskim skończywszy.

To właśnie te najazdy i kontakt z poszczególnymi kulturami przyczyniły się zdaniem autora do ukształtowania tego, co można określić mianem „Cywilizacji Wysp Brytyjskich”. Te wydarzenia z wczesnych dziejów Wysp Brytyjskich w dużej mierze ukształtowały ich późniejszą wyjątkowość i odmienność widoczną do dziś.

Każdy z wymienionych rozdziałów to rozbudowany wielowątkowy wykład, dotyczący nie tylko historii politycznej, ale także kultury, religii czy gospodarki w danym okresie. Autor nie zapomina też o kwestiach lingwistycznych, w tym wyjaśnianiu etymologii wielu nazw i słów. Lipoński pamięta też o podziale geograficznym i etnicznym Wysp. Pisząc o działalności Brytów poświęca też czas na omawianie równoległych czasowo dokonań Irlandczyków czy mieszkańców dzisiejszej Szkocji.

REKLAMA

„Narodziny cywilizacji…” – książka dla każdego

Książka Lipońskiego to dzieło uniwersalne, zwłaszcza przez wspomnianą wyżej wielowątkowość. Jest w niej coś ciekawego zarówno dla czytelnika zainteresowanego historią polityczną Wysp, jej kulturą, czy choćby historią języka. Ciekawe wątki znajdzie w niej pasjonat średniowiecza, miłośnik historii starożytnej, a także osoba szukająca odpowiedzi na pytania, na przykład o genezę powstania niektórych dzisiejszych nazw geograficznych. Książka (jak mówi o tym sam autor we wstępie) powstała na podstawie jego autorskich wykładów. Geneza ta jest doskonale wyczuwalna podczas lektury. Wszystkie rozdziały i podrozdziały stanowią pewną zamkniętą całość. Stanowią one odrębny szczegółowy wykład na temat danego okresu bądź problemu. Książki nie trzeba więc czytać „od deski do deski”, a osoba zainteresowana danym problemem może odnaleźć odpowiedzi w konkretnym miejscu bez potrzeby czytania i wertowania całej książki.

Na uwagę zasługuje też duże oczytanie autora. Wielokrotnie obok swojej własnej narracji przytacza on fragmenty źródeł, które wzbogacają lekturę. Wiele z nich tłumaczonych jest na język polski po raz pierwszy. Na kartach książki omawiane są też poglądy rozmaitych uczonych na dane zagadnienie, a nierzadko przywołane są też fragmenty publikowanych przez nich tekstów.

„Narodziny cywilizacji…” – książka uznana i lubiana.

Recenzowana pozycja została wydana po raz czwarty na przestrzeni 25 lat. Jak zauważa sam autor, jest to niezwykle osiągniecie, świadczące o uznaniu dla jego pracy. Nic dziwnego: „Narodziny cywilizacji…” to książka pisana językiem prostym i jednocześnie ciekawym. Zawiera ogrom informacji na temat Cywilizacji Wysp Brytyjskich, jednak ów ogrom nie przytłacza czytelnika. Wszystko, od narracji autora, przez cytaty ze źródeł i dzieł innych uczonych, po przypisy, ma tu swoje miejsce. Całości dopełniają bogaty materiał ilustracyjny i mapy, które pomagają lepiej zrozumieć omawiane w tekście problemy oraz rozbudowana bibliografia i tablice genealogiczne, znajdujące się na końcu książki. Dobrze wykonany indeks pozwala na szybkie poszukiwanie potrzebnych informacji. Solidna twarda oprawa zapewnia długą żywotność woluminu. Z kolei możliwość zakupienia pozycji w formie elektronicznej może znacząco ułatwić dostęp do niej ludziom nielubiącym dźwigać ze sobą książek w torbie czy plecaku.

Wszystkie te zalety sprawiają, że czytelnik nie nudzi się podczas lektury, a przy tym w łatwy i przystępny sposób przyswaja ogromną wiedzę. Tak łatwa w odbiorze książka jest z całą pewnością zasługą ogromnej wiedzy autora, który opanował też po mistrzowsku właściwe metody jej przekazywania. Nie dziwi więc kolejne wydanie, skoro wciąż nowe pokolenia czytelników chcą zapoznać się z dziejami cywilizacji Brytyjskiej. Stworzona przed laty pozycja ułatwiła to zadanie już wielu osobom i zyskała uznanie zarówno specjalistów, jak i przeciętnych odbiorców. Nowe uzupełnione wydanie sprawiło, że książka dalej jest aktualna.

„Narodziny cywilizacji Wysp Brytyjskich” to książka godna polecenia i niezwykle ciekawa. Fakt, że doczekała się ona już czwartego wydania świadczy jednak o jej zaletach lepiej, niż każda recenzja. Świadomość, że pomimo upływu lat praca ta dalej znajduje nowe rzesze odbiorców jest chyba największym komplementem dla jej autora.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Kamil Wełna
Ur. 1990 r., magister historii o specjalizacji nauczycielskiej, uczeń dr hab. Andrzeja Wypustka i dr hab. Małgorzaty Pawlak, doktorant w Zakładzie Historii Starożytnej Instytutu Historycznego UWr. Zajmuje się historią starożytnego Rzymu. Wśród jego zainteresowań badawczych znajdują się zagadnienia dotyczące wojskowości rzymskiej u schyłku republiki i w okresie wczesnego pryncypatu, działalność armii rzymskiej w Afryce Północnej od czasów Dioklecjana do najazdu Wandalów oraz militarne aspekty kultury ludów Barbaricum. Obecnie, pod opieką dr hab. Małgorzaty Pawlak przygotowuje rozprawę doktorską dotyczącą działalności armii rzymskiej w Afryce Północnej w okresie późnego Cesarstwa.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone