Opublikowano
2017-07-06 16:14
Licencja
Wolna licencja

Wojsko Polskie w PRL i III RP [mapy]

(strona 3)

Jak rozlokowane było Ludowe Wojsko Polskie w okresie PRL? Gdzie stacjonują współczesne jednostki wojskowe Sił Zbrojnych RP? Czy polska armia wciąż szykuje się... do wojny na Zachodzie? Zapraszamy do obejrzenia map obrazujących ten problem, przygotowanych przez nasz portal.


Strony:
1 2 3 4 5 6

Siły Zbrojne Rzeczpospolitej Polskiej

Transformacja ustrojowa, rozwiązanie Układu Warszawskiego oraz wyjście z Polski oddziałów radzieckich zapoczątkowały zmiany w organizacji wojsk lądowych. Początkowo zachowały one dawną strukturę dywizyjno-pułkową, w połowie lat 90. pułki zmechanizowane i pancerne przeformowano na brygady, które stanowią związki taktyczne łączące różne rodzaje broni. Zmiana ta wiązała się z przystąpieniem Polski do NATO i dostosowania się do standardów organizacyjnych sojuszu. Zmianom struktury towarzyszyło też zmniejszanie stanu liczebnego armii. Proces ten zakończył się w latach 2009-2010, kiedy zlikwidowano przymusowy pobór do wojska i stworzono armię zawodową, liczącą ok. 100 tys. żołnierzy (z czego ok. 57 tys. służy w wojskach lądowych).

Mapa pokazuje aktualny stan rozlokowania poszczególnych jednostek wojsk lądowych Wojska Polskiego (chociaż w najbliższym czasie dojdzie do zmian w tym zakresie, m.in. przeniesienia dowództwa 16. DZ). Pokazano tu rozlokowanie wszystkich brygad do szczebla batalionów, by lepiej ukazać rozmieszczenie współczesnego wojska.

Obecnie polska armia składa się z trzech dywizji: 11. Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu (10. i 34. BKPanc oraz 17. BZ), 12. Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie (2. i 12. BZ oraz 7. BOW) i 16. Dywizji Zmechanizowanej w Elblągu (1. BPanc, 9. BKPanc, 15. i 20. BZ). Uzupełniają je samodzielne brygady: 6 BPD w Krakowie, 21. BSP w Rzeszowie i 25. BKPow w Tomaszowie Mazowieckim. Zlikwidowano także oddzielne okręgi wojskowe.

W ostatnim czasie wojska operacyjne uzupełniono także oddziałami Wojsk Obrony Terytorialnej, formowanymi z ochotników, mobilizowanych w razie potrzeby i szkolących się na okresowych ćwiczeniach. Docelowo brygada WOT powstać ma w każdym województwie (w województwie mazowieckim mają być dwie brygady), aktualnie formowane są dowództwa i bataliony na Podlasiu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu.

Wojska zmechanizowane

(aut. Marcin Sobiech / EXGEO Professional Map)

Mapa w większej rozdzielczości

Trzonem wojsk lądowych pozostają oddziały zmechanizowane, wyposażone bądź w stare Bojowe Wozy Piechoty, bądź w nowoczesne Kołowe Transportery Opancerzone „Rosomak”.

W wojsku obecnie istnieje osiem brygad zmechanizowanych, w tym pięć „klasycznych” – 17. BZ w Międzyrzeczu, 12. BZ w Szczecinie, 2. BZ w Złocieńcu, 20. BZ w Bartoszycach i 15. BZ w Giżycku. Brygadą zmechanizowaną (ze względu na swój skład) jest też 1. Brygada Pancerna w Warszawie-Wesołej, a także 21. Brygada Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie i 7. Brygada Obrony Wybrzeża w Słupsku. Dwie ostatnie jednostki mają charakter specjalistyczny – pierwszy przystosowana jest do działania w terenie górskim, druga zaś, chociaż nie jest stricte brygadą piechoty morskiej, ćwiczy elementy działań desantowych.

Każda brygada składa się z trzech batalionów liniowych (z wyjątkiem 21. BSP, która ma ich cztery). Część brygad posiada trzy bataliony zmechanizowane (zmotoryzowane), część natomiast dwa, uzupełnione dodatkowo batalionem czołgów.

We współczesnych wojskach lądowych funkcjonują także pułki rozpoznawcze, będące oddziałami lekkiej piechoty. Ulokowane są one w Lidzbarku Warmińskim (9. PR), Białymstoku (18. PR) i Hrubieszowie (2. PR).

Tekst ma więcej niż jedną stronę. Przejdź do pozostałych poniżej.

Kupuj świetne e-booki historyczne i wspieraj ulubiony portal!

Regularnie do sklepu Histmaga trafiają nowe, ciekawe e-booki. Dochód z ich sprzedaży wspiera działalność pierwszego polskiego portalu historycznego. Po to, by zawsze był ktoś, kto mówi, jak było!


Sprawdź dostępne tytuły pod adresem: https://histmag.org/sklep

Strony:
1 2 3 4 5 6
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Uwaga, wyświetliliśmy tylko ostatnio opublikowane komentarze. Zobacz wszystkie komentarze!

Dodam, że infrastruktura na zachodzie Polski to także efekt wykorzystania jeszcze przedwojennych poniemieckich baz a także poligonów, gdyż to właśnie Niemcom przed II WŚ te lokalizacje najbardziej "pasowały".
Nie wiem, dlaczego nie wspomniano o radzieckich jednostkach... ale to może jednak temat na inny artykuł.Odpowiedz

Gość: |

Naprzeciwko mojej jednostki w Biedrusku była rozlokowana 3 BA.
Nasze rakiety typu Dźwina były maleńkie w porównaniu z tymi u nich :)Odpowiedz

Gość: Piotr |

Zwróciłbym też uwagę na odległości lokowania poszczególnych związków taktycznych do potencjalnej linii frontu. Trzeba pamiętać, że zachodnia granica PRL nie była bezpośrednio przyległa do owej potencjalnej linii frontu, oddzielało je jeszcze terytorium NRD.
Obecnie nasza wschodnia granica jest teoretycznie oddzielona od Rosji przez terytorium Białorusi i Ukrainy - lecz czy jest to wystarczający bufor?Odpowiedz

Dywizjon przeciwlotniczy 12BZ znajduje się w Stargardzie, a nie w Szczecinie.
Jest jeszcze jeden argument który przemawia za tym aby przenieść część sił na wschód Polski. W województwach zachodnich nie ma już zbyt wielu chętnych do służby w wojsku, stąd duże trudności z ukompletowaniem jednostek. Natomiast na wschodzie jest wielu chętnych ale nie maja gdzie służyć.Odpowiedz

Fajne mapki ale należy poprawić niektóre podpisy bo wygląda jakby była opisywana zbyt pospiesznie i na kolanie i wkradło się kilka błędów w przynależności jednostek i pododdziałów. Tak na szybko jednostki pancerne PRL odwrotnie Dywizje 5 i 11. Oddziały zmechanizowana PRL 3 pz w 1 DZ nie w 3 DZ, natomiast 7 Dywizja to była 7DD (Dywizja Desantowa) a jest 7 DZ i 7 DOW, oddziały zmechanizowane RP w 12 BZ 2 i 3 bz wpisane są jako 7BOW .Odpowiedz
Tomasz Leszkowicz

Redaktor działu naukowego, członek redakcji merytorycznej portalu od października 2006 roku, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Doktorant w Instytucie Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk. Absolwent Instytutu Historycznego i Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Były członek Zarządu Studenckiego Koła Naukowego Historyków UW. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Publikował m.in. w „Mówią Wieki”, „Uważam Rze Historia”, „Pamięci.pl”, „Polityce” oraz „Dziejach Najnowszych”. Oprócz historii pasjonuje go rock i poezja śpiewana, jest miłośnikiem kabaretów, książek Ryszarda Kapuścińskiego i Hansa Helmuta Kirsta oraz gier z serii Europa Universalis.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org