World Press Photo w Krakowie

opublikowano: 2006-11-06 22:34
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
W dniach 10.XI — 3.XII. w krakowskim Bunkrze Sztuki będzie można oglądać zdjęcia w ramach wystawy World Press Photo. Fotografie o charakterze reporterskim przedstawiają najważniejsze wydarzenia polityczne, społeczne i kulturowe roku ubiegłego.
REKLAMA

Wystawa — jak co roku — jest jedną z najbardziej popularnych i kontrowersyjnych ekspozycji w Polsce. Pobudza także do dyskusji i refleksji na temat wąskiej granicy, po której stąpają fotoreporterzy, a której nie wolno im przekroczyć.

Na wystawie można oglądać prace m.in. w kategoriach: Wydarzenia, Sprawy współczesne, Wydarzenia sportowe, Osobliwości sportu, Portrety, Sztuka i rozrywka. Za fotografię roku 2005 jury uznało zdjęcie przedstawiające matkę z malutką córeczką w obozie dla ofiar głodu w Tahoua (Niger). Zrobił je kanadyjski fotoreporter Finbarr O’Reilly.

Na wystawie pojawia się także polski akcent. W kategorii Sport wyróżniono reportaż o tradycyjnych zapasach w Indiach autorstwa Tomasza Gudzowatego i Judit Berekai z Węgier.

Wystawa World Press Photo co roku przemierza niemal cały świat. Wśród państw do których dociera można wymienić np. Nową Zelandię, Tajlandię, Chile, Filipiny, Peru czy Meksyk.

World Press Photo można oglądać także do 19. listopada w Górnośląskim Centrum Kultury, a także w dniach 24.XI — 17.XII. w opolskiej Galerii Sztuki Współczesnej.

O wystawie World Press Photo można przeczytać w także w nr 53. magazynu „Histmag”.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Renata Pernak
Studentka IV roku kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Poznańskiego Stowarzyszenia Studentów i Absolwentów Kulturoznawstwa. Współpracowała z Wielkopolskim Towarzystwem Kulturalnym zajmującym się wspieraniem inicjatyw mających na celu utrzymanie tożsamości regionalnej. Z magazynem historyczno-społeczno-kulturalnym „Histmag.org” ściśle związana od sierpnia 2006 do końca 2007 roku. Obecnie zgłębia tajniki muzealnictwa, wystawiennictwa i historii sztuki, od lat utrzymując, że muzeum to jej drugi dom.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone