Wręczono Nagrodę Historyczną m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego 2023

opublikowano: 2023-11-29 13:12
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
W niedzielę, 26 listopada, już po raz 15. wręczono Nagrodę Historyczną m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego. W tym roku jury nagrodziło książkę „Pińskie błota. Natura, wiedza i polityka na polskim Polesiu do 1945 roku” autorstwa Sławomira Łotysza. Swoją nagrodę przyznały też Młodzieżowe Kluby Historyczne im. Kazimierza Moczarskiego.
REKLAMA
Sławomir Łotysz został nagrodzony za książkę „Pińskie błota. Natura, wiedza i polityka na polskim Polesiu do 1945 roku” (fot. M. Grochocki, prawa zastrzeżone)

Znamy już laureata tegorocznej edycji Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego. Przypomnijmy, że została ona ustanowiona w grudniu 2018 roku uchwałą Rady Warszawy, aby uczcić pamięć Kazimierza Moczarskiego, dziennikarza i prawnika, autora „Rozmów z katem” - zapisu rozmów z Jürgenem Stroopem (likwidatorem warszawskiego getta, z którym dzielił jedną celę więzienia na warszawskim Mokotowie), demokraty i żołnierza Armii Krajowej, który po wojnie był więziony przez komunistów przez 11 lat. Należy jednak dodać, że stanowi kontynuację nagrody powstałej z inicjatywy Elżbiety Moczarskiej w 2009 roku, którą honorowano autorów najlepszych książek poświęconych najnowszej historii Polski. Wśród laureatów tego prestiżowego wyróżnienia znaleźli się m.in.: Timothy Snyder, Karol Modzelewski, Grzegorz Piątek czy Anna Wylegała, którą nagrodzono w 2022 roku za książkę „Był dwór, nie ma dworu. Reforma rolna w Polsce”.

Nagrodzona książka (fot. Radek Zawadzki, prawa zastrzeżone)

Nagroda Historyczna m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego 2023

Laureatem tegorocznej Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego został Sławomir Łotysz. Wręczenie wyróżnienia miało miejsce w niedzielę, 26 listopada, w Bibliotece Narodowej w Warszawie. W finałowej rywalizacji uczestniczyło 10 autorów. Ostatecznie jury w składzie:  Andrzej Friszke (przewodniczący), Antoni Dudek, Dobrochna Kałwa, Barbara Klich-Kluczewska, Jan Kofman, Andrzej Krzysztof Kunert, Anna Landau-Czajka, Tomasz Łubieński, Anna Machcewicz, Tomasz Makowski, Małgorzata Szejnert i Andrzej Wielowieyski zdecydowało, że uhonorowana zostanie książka „Pińskie błota. Natura, wiedza i polityka na polskim Polesiu do 1945 roku” autorstwa Sławomira Łotysza.

- To wielki wkład w naszą wiedzę o tak zwanych Kresach, ale też książka, która uwrażliwia na dzisiejsze problemy ekologiczne i lęki związane z katastrofą klimatyczną. »Pińskie błota« podsuwają perspektywę, która pozwala zobaczyć współczesne problemy w historycznym zwierciadle – uzasadniał werdykt prof. Andrzej Friszke, przewodniczący jury.

Zwycięzca otrzymał statuetkę, będącą repliką temperówki patrona nagrody – oraz pięćdziesiąt tysięcy złotych. Wydawcą książki „Pińskie błota” jest Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych „Universitas”.

Marta Grzywacz, autorka książki „Blizny. Prawdziwa historia »królików« z Ravensbrück” (fot. M. Grochocki, prawa zastrzeżone)

Podczas uroczystej gali młodzież z Klubów Historycznych im. Kazimierza Moczarskiego nagrodziła też „Blizny. Prawdziwą historię »królików« z Ravensbrück” Marty Grzywacz.

Fundatorem i organizatorem wydarzenia jest miasto stołeczne Warszawa, a współorganizatorem Dom Spotkań z Historią, Fundacja im. Kazimierza i Zofii Moczarskich, z kolei partnerem - Biblioteka Narodowa.

Nagrodzone książki (fot. Radek Zawadzki, prawa zastrzeżone)

Źródło:

www.dsh.waw.pl

Polecamy e-book Mateusza Rutkowskiego pt. „Wojna o młodych. Kościół i komuniści w walce o religię w szkołach średnich 1945–1961”:

Mateusz Rutkowski
„Wojna o młodych. Kościół i komuniści w walce o religię w szkołach średnich 1945–1961”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
80
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-61-7
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone