Wrzesień średniowiecza w Gliwicach

opublikowano: 2011-08-20 17:55
wolna licencja
poleć artykuł:
Rycerskie potyczki, salwa artyleryjska z bombardy, przemarsz orszaku dworzan przez miasto, pokazy musztry paradnej i bojowej, warsztaty tańca średniowiecznego, specjały kuchni staropolskiej i kramy tradycyjnych rzemieślników – to tylko niektóre z wielu średniowiecznych atrakcji wielkiego Jarmarku Księcia Siemowita, który odbędzie się w sobotę, 10 września, na przedpolu Zamku Piastowskiego w ramach IX Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego.
REKLAMA

Od 9 do 11 września, pod hasłem „Ukryte miasto. Śladami archeologicznej przeszłości Gliwic”, trwać będą Gliwickie Dni Dziedzictwa Narodowego, dla których inspiracją stały się odkrycia archeologiczne, jakich dokonano podczas prac wykopaliskowych na rynku śląskiego miasta. W jej trakcie muzealnicy spróbują ukazać, jak wyglądały dawne Gliwice i jak zmieniały się one wraz z upływem kolejnych stuleci.

Tegoroczne Dni Dziedzictwa rozpoczną się otwarciem w Zamku Piastowskim wystawy „Rynek – centrum średniowiecznego i nowożytnego miasta”. Prezentuje ona odkryte na gliwickiej starówce zabytki oraz wyniki badań prowadzonych wspólnie przez archeologów, historyków, numizmatyków, historyków sztuki i architektów. Jak mówi Monika Michnik, archeolog z Muzeum w Gliwicach, dzięki ich pracy udało się ustalić wiele nowych faktów dotyczących przeobrażeń i funkcjonowania centrum miasta od XIII do XVIII wieku.

Wystawa to nie jedyny sposób na zapoznanie się ze śladami najdawniejszej przeszłości Gliwic. W niedzielę 11 września odbędą się spacery z przewodnikami po miejscach, w których przeprowadzono odkrywki i badania archeologiczne. Uczestnicy będą mieli także szansę posłuchać o wynikach eksploracji Rynku czy też zajrzeć za fasady okalających go kamieniczek, które tworzą jedną z najbardziej malowniczych starówek na Górnym Śląsku. Przygotowane zostały trzy ścieżki edukacyjne:

– „Archeologiczna przeszłość Gliwic”

– „Badania archeologiczne na Rynku w Gliwicach”

– „Architektura gliwickiego Rynku”

Gliwickie Dni Dziedzictwa to jednak przede wszystkim Jarmark Księcia Siemowita. Ta bogata w wydarzenia impreza odbędzie się na przedpolach Zamku Piastowskiego w sobotę 10 września, a rozpocznie się z samego rana od przemarszu książęcego orszaku dworzan i rycerzy z heroldem, bębniarzem i dudziarzem dookoła Rynku. Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach, zapowiada, że na Jarmark przybędą z całej Polski najlepsi rzemieślnicy kultywujący prześwietne średniowieczne zawody i tradycje. Będzie cyrulik, medyk i bursztyniarz, będą też: kowal, płatnerz i dziegciarz, pszczelarz, piwowar, krajkarz i wielu, wielu innych. Odwiedzić będzie można również warsztat drukarski z prasą Gutenberga. Ponadto odbędą się: inscenizacje potyczek rycerskich i pokazy tańców dworskich oraz średniowiecznej mody i żonglerki, a także przedstawienia teatrów ulicznych. Będzie można także skosztować dawnych smakołyków i napitków, a czas umilać będzie muzyka dawna w wykonaniu zespołu Gratia Iuvenis.

Nasi milusińscy staną w szranki „Turnieju o nałęczkę księżniczki Ofki” oraz podążą ścieżkami edukacyjnymi po ponad dwudziestu różnych warsztatach, gdzie rzemieślnicy barwnie opowiadać będą o swoich starodawnych profesjach. Najmłodsi zdobędą opatrzone książęcą pieczęcią zaszczytne tytuły dworek, giermków bądź „znawców rzemiosł wszelakich”. Na Jarmarku nikt nudzić się nie będzie – mówią gliwiccy muzealnicy.

Zapraszamy do pobrania pełnego programu GDDiK 2011. Impreza odbywa się pod patronatem „Histmag.org”.

Korekta: Agnieszka Kowalska

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Roman Sidorski
Historyk, redaktor, popularyzator historii. Absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Przez wiele lat związany z „Histmagiem” jako jego współzałożyciel i członek redakcji. Jest współautorem książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009). Współpracował jako redaktor i recenzent z oficynami takimi jak Bellona, Replika, Wydawnictwo Poznańskie oraz Wydawnictwo Znak. Poza „Histmagiem”, publikował między innymi w „Uważam Rze Historia”.

Wszystkie teksty autora
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone