Wrześniowo-październikowe wydanie „Odkrywcy” 2023

opublikowano: 2023-09-14 05:00
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
„Odkrywca” zwiększa ilość stron w regularnej cenie. Czasopismo przechodzi z cyklu miesięcznego na dwumiesięczne. Sprawdźcie, jakie treści czekają na Czytelników w najnowszym wydaniu!
REKLAMA
Okładka wrześniowo-październikowego wydania miesięcznika „Odkrywca” (2023) - kliknij, aby powiększyć!

Będziemy dwumiesięcznikiem z większą liczbą stron!

O najważniejszej zmianie głosi tytuł tego wstępniaka. Zwiększamy liczbę stron do 76 i tym samym „Odkrywca” w regularnych wydaniach stanie się najpojemniejszy w swej długiej 25-letniej historii. Równocześnie zdecydowaliśmy się na cykl dwumiesięczny. Cenę numeru – mimo zwiększenia liczby stron – wciąż utrzymujemy na niezmiennym poziomie od kilku lat. Tak, wszystko drożeje, ale „Odkrywca” to wciąż dwie piętnastki, czyli 15,15 zł za numer. Wszyscy dotychczasowi prenumeratorzy otrzymają dokładnie taką samą liczbę numerów, na jaką się umówiliśmy, z większą liczbą stron, z tą różnicą, że prenumerata zostanie proporcjonalnie wydłużona w czasie – nie wymagamy od Was żadnej interwencji, pisania do nas czy telefonowania. Po prostu pamiętajcie, że „Odkrywca” będzie trafiał do waszych skrzynek pocztowych co dwa miesiące, a nie co miesiąc.

Szczególnie polecamy artykuły: 

Kliknij na obrazek, aby powiększyć!

Kolumny Bodo Ebhardta w studni Zamku Grodziec!  / ANDRZEJ DACZKOWSKI   

Gdy studzienna ekspedycja zeszła na głębokość około 10 metrów, pod nogami w szczelinie wypełnionej wodą pojawił się pierwszy zaskakująco regularny, obły kształt. Nie od razu było wiadomo, co to jest. Łukasz Orlicki zaczął ponownie oglądać rysunki studni z początku XX wieku. – A to nie jest kolumna podtrzymująca daszek studni? – zadał sam sobie pytanie.

Cofnijmy się teraz z 2023 roku aż do 1906. Wtedy rozpoczęła się przebudowa zamku Grodziec prowadzona przez znanego niemieckiego architekta Bodo Ebhardta. Objęła ona również średniowieczną studnię znajdującą się na dziedzińcu. Według projektu wieńczyć miał ją daszek oparty na stylizowanych, zdobionych kolumnach. Po 1945 kolumny zniknęły, a ich los pozostawał nieznany. Nie stały się elementem żadnej barwnej legendy, jednak mimo to na zamku Grodziec nie zapomniano o nich i wciąż liczono na odnalezienie. Świetnie uzupełniłyby projektowe rysunki: mielibyśmy bowiem i projekt, i końcowe wykonanie, które niekoniecznie musi być identyczne z projektem.

Kliknij na obrazek, aby powiększyć!

Fotogrametria dolnośląskich kopalń. zanurzenie w historii górnictwa / MARCIN STEMPNIEWICZ

Zacząłem się interesować fotogrametrią około 5 lat temu. Już wtedy byłem nurkiem jaskiniowym. Zawsze fascynowały mnie zamknięte, trudno dostępne, mroczne i tajemnicze przestrzenie. Połączenie eksploracji jaskiniowych z nurkowaniem szybko stało się dla mnie życiową pasją. Jak chyba każdy zapaleniec, nigdy nie mogłem się powstrzymać przed opowiadaniem w szerszym gronie o moim zajęciu. I prawie zawsze koniec był taki sam, uprzejme potakiwanie i kompletny brak zrozumienia w oczach rozmówcy. Może po prostu nie jestem mistrzem słowa (całkiem możliwe). A może chodzi o coś więcej? Lewitowanie w stanie bliskim do nieważkości, w otoczeniu którego nieregularny, fantazyjny kształt trudno jest opisać, w kompletnej ciemności rozproszonej jedynie światłem latarki i ze świadomością, że jestem w szczelinie przykrytej setkami tysięcy ton skały to coś, co ma swój medytacyjny urok, ale jest trudne do opisania komuś, kto nigdy nie wybrał się pod wodę.

Kliknij na obrazek, aby powiększyć!

Gdzie znajdują się srebrne plakiety ze Srebrnego Ołtarza w Darłowie? / MAREK DUDZIAK

Ołtarz powstał dzięki fundacji księcia Filipa II (1573–1618), największego mecenasa sztuki zasiadającego na tronie Gryfitów, dynastii władającej Pomorzem przez ponad pięć wieków. Powstawał w okresie od 1606 do 1636 roku, a więc w ciągu aż 30 lat. Jako wzór graficzny książę wybrał składający się z dwunastu scen, popularny wtedy cykl grafik powstały w latach 1596–1598, wykonany przez Hendricka Goltziusa. Ich główną treścią było odkupienie ludzkości przez mękę i śmierć Chrystusa. Pierwsze plakiety wykonał sprowadzony z Brunszwiku do Szczecina złotnik Johann Körver.

To początek niezwykłej opowieści, która dotrze aż do czasów drugiej wojny światowej i PRL.

Spis treści:

POSZUKIWANIA I ODKRYCIA

 • Kolumny Bodo Ebhardta w studni zamku Grodziec! / ANDRZEJ DACZKOWSKI
 • Niezwykły skarb z epoki brązu. Ukrywany w sekrecie przez kilka miesięcy! / ANNA MAJER
 • Bagno wotywne, czyli relacja z odnalezienia skarbów z powiatu chełmińskiego / RADOSŁAW MICHALAK, KUJAWSKO- POMORSKA GRUPA POSZUKIWACZY HISTORII
 • Fotogrametria dolnośląskich kopalń. Zanurzenie w historii górnictwa / MARCIN STEMPNIEWICZ
 • Kryptonim „Jaskółka”. Kulisy dramatycznego odbioru zrzutu lotniczego w Bieździadce. Część 2. / ANDRZEJ BORCZ
 • Gdzie znajdują się srebrne plakiety ze Srebrnego Ołtarza w Darłowie? Część 3. / MAREK DUDZIAK
 • Nieznane zdjęcia wraku pancernego z Koźmina Wielkopolskiego / DAMIAN PŁOWY

KULISY HISTORII 

 • Wrak żaglowca „Lady Elizabeth” / KRZYSZTOF KUBIAK
 • Zapomniany bohater wojny obronnej 1939 roku. Antoni Garmol marzył o długiej pracy ku chwale ojczyzny… / WŁODZIMIERZ A . GIBASIEWICZ
 • Żołnierz, który skonfiskował Niemcom pociąg pocztowy / PIOTR LEONOWICZ
 • Milicyjnym szlakiem… Krótki spacer po peerelowskim Gdańsku tropem długoletnich siedzib MO. Część 2. / KRZYSZTOF FILIP

FORTYFIKACJE 

 • Tajemnica betonowej płyty w Będowie / KRZYSZTOF MOTYL

WYSTAWY

 • Symbole narodowe w „Polskiej deklaracji o podziwie i przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych” z 1926 roku

KSIĘGARNIA ODKRYWCY

 • Nowości września

Najnowszy numer dostępny jest: 

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone