Wsi spokojna, wsi wesoła... Zaglądamy na przedwojenną polską wieś! [Video]

opublikowano: 2023-11-21 06:09
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Ponad 70% mieszkańców II Rzeczpospolitej żyło na wsi. Jak wyglądał standard ich życia? Z jakimi problemami mierzyła się przedwojenna wieś i czy rzeczywiście bieda aż piszczała? O tym dowiecie się, oglądając materiał opublikowany na kanale Fundacja Koncept Kultura!
REKLAMA
Żniwa na Sądecczyźnie, 1936 r.

Jedni ją idealizują, inni – uznają za symbol biedy i zacofania. Co jest pewne, to fakt, że życie na przedwojennej polskiej wsi do najłatwiejszych nie należało – i że w tamtych czasach wieś wsi zdecydowanie nie był równa. Stopień ich rozwoju zdeterminowany był głównie ich położeniem.

Na zachodzie i północy II Rzeczpospolitej zabudowania chłopskie charakteryzowały się na ogół solidną konstrukcją, dobrym materiałem budowlanym i względnie dużą powierzchnią domów. Tego samego nie można zdecydowanie powiedzieć o domostwach we wsiach położonych na wschodnich czy południowych rubieżach przedwojennej Polski. Im dalej na wschód, tym bardziej w panoramie kraju dominowały drewniane chałupy pokryte strzechą, służące za schronienie o wiele za dużej liczbie mieszkańców, niż były ich w stanie pomieścić.

Podobną różnicę można było zaobserwować w wielkości zbieranych plonów. Jak mieszkańcy wsi radzili sobie z trudnymi warunkami życia? I czym wyróżniały się wioski góralskie? O tym dowiecie się z materiału opublikowanego na kanale Fundacja Koncept Kultura!

Video dostępne poniżej:

Zobacz też: 

Polecamy e-book Michała Przeperskiego „Gorące lata trzydzieste. Wydarzenia, które wstrząsnęły Rzeczpospolitą”:

Michał Przeperski
„Gorące lata trzydzieste. Wydarzenia, które wstrząsnęły Rzeczpospolitą”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
86
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-934630-3-9

Książkę można też kupić jako audiobook, w tej samej cenie. Przejdź do możliwości zakupu audiobooka!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone