Wstępne wyniki matury z historii 2009

opublikowano: 2009-06-29 21:02
wolna licencja
poleć artykuł:
Centralna Komisja Egzaminacyjna podała wstępne, orientacyjne wyniki tegorocznej matury. Maturę z historii na poziomie podstawowym zdało 97% przystępujących do egzaminu, rozszerzoną zaś 94%. WOS na poziomie podstawowym zdało 88%, a rozszerzonym 97%. Niestety średnie wyniki z matur nie są zadowalające.
REKLAMA

Dzień przed wręczeniem maturzystom oficjalnych wyników matur CKE opublikowało ogólne zestawienie wyników maturalnych zawierające ilość osób zdających, procent zdawalności oraz średni wynik z konkretnych przedmiotów.

W przypadku historii i WOS-u powtórzyła się prawidłowość z poprzednich lat, że pierwszy z przedmiotów ma nieco wyższą zdawalność niż drugi. Mimo to podstawową maturę z WOS-u wybrało ponad 75 000 osób, podczas gdy podstawową maturę z historii 18 500 abiturientów. Rozszerzony WOS zdawało w tym roku 39 520 osób, historię zaś 19 579.

Niezadowalające są średnie wyniki matury z dwóch wspominanych przedmiotów. Średnia z podstawowej matury z WOS-u wynosi 43%, zaś z rozszerzonej prawie 49%. Wyniki z historii są nieco wyższe i wynoszą odpowiednio 53,6% dla podstawowej i 47,11% dla rozszerzonej. Pokazuje to wyraźnie, iż duża część wyników oscylowała zaledwie wokół 50% i to mimo opinii o łatwości tegorocznej matury ze wspomnianych przedmiotów.

Zwłaszcza wyniki z WOS-u pozwalają zadać pytanie czy wybór tego przedmiotu na maturze jest faktycznie rozwiązaniem najlepszym, gdyż od kilku lat jest to jeden z najsłabiej zdawanych przedmiotów humanistycznych.

Najniższy średni wynik padł jednak z rozszerzonej informatyki i wyliczony został na 35,21% przy ogólnej zdawalności 77%. Mimo to przedmioty humanistyczne, pomimo ogólnie nieco lepszej zdawalności, prezentują jednak nieco niższy poziom średniej ocen.

Na stronach CKE odnaleźć można również oficjalny klucz, którym egzaminatorzy posługiwali się przy ocenianiu matury. Już jutro każdy z Was otrzyma swój indywidualny wynik. Liczymy, że podzielicie się nim z „Histmagiem”.

Zobacz też:

Polecamy książkę: „Historia. Poradnik maturalny”

Sebastian Adamkiewicz, Karolina Sikała
„Historia. Poradnik maturalny”
cena:
Okładka:
miękka
Liczba stron:
160
Format:
135x200
Redakcja:
Michał Świgoń
ISBN:
978-83-62329-12-0
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Sebastian Adamkiewicz
Publicysta portalu „Histmag.org”, doktor nauk humanistycznych, asystent w dziale historycznym Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, współpracownik Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii współzałożyciel i członek zarządu Fundacji Nauk Humanistycznych. Zajmuje się badaniem dziejów staropolskiego parlamentaryzmu oraz kultury i życia elit politycznych w XVI wieku. Interesuje się również zagadnieniami związanymi z dydaktyką historii, miejscem „przeszłości” w życiu społecznym, kulturze i polityce oraz dziejami propagandy. Miłośnik literatury faktu, podróży i dobrego dominikańskiego kaznodziejstwa. Współpracuje - lub współpracował - z portalem onet.pl, czasdzieci.pl, novinka.pl, miesięcznikiem "Uważam Rze Historia".

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone