Wykład Piotra Osęki o Marcu ’68 w Muzeum POLIN!

opublikowano: 2017-12-06 12:54
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Piotr Osęka, historyk i publicysta, już w ten czwartek 7 grudnia o godz. 18:00 w Muzeum POLIN w Warszawie przedstawi wykład "Syjoniści pisze się przez "Ż". Kampania antysemicka 1967-68 i Marzec '68". Jak doszło do wydarzeń z Marca '68?
REKLAMA

Niepokoje społeczne, wiece, propaganda, antysemicka nagonka, historia polskich Żydów przerwana po raz kolejny. Dlaczego nienawiść znowu trafiła na podatny grunt? Marzec '68 - jak to się stało? Czy zdołamy się przed tym obronić po raz kolejny?

W jaki sposób różnorodne zjawiska społeczne – partyjny nacjonalizm, protest intelektualistów, bunt młodzieży – nałożyły się na siebie, prowadząc do kryzysu politycznego w Marcu 1968? Jakie były najważniejsze wątki antysemickiej kampanii propagandowej, a także mechanizmy i skutki nagonki wymierzonej w polskich Żydów.

Wybuch wojny między Izraelem a państwami arabskimi w 1967 roku miał nieoczekiwane konsekwencje dla Żydów w Polsce. Jako "ukryci syjoniści" stali się celem antysemickiej nagonki, od dawna przygotowywanej przez nacjonalistyczne skrzydło w PZPR. "Kampania antysyjonistyczna" eskalowała wiosną 1968 roku, stając się instrumentem mobilizacji aparatu władzy przeciwko rewolcie studenckiej.

Wykład wygłosi dr hab. Piotr Osęka, historyk i publicysta, pracownik Instytutu Studiów Politycznych PAN. Zajmuje się dziejami politycznymi i społecznymi PRL, w tym mechanizmami propagandy. Autor licznych publikacji, m.in. Syjoniści, inspiratorzy, wichrzyciele. Obraz wroga w propagandzie marca 1968 (1999), Rytuały stalinizmu (2006), Marzec ’68 (2008), My, ludzie z Marca. Autoportret pokolenia ’68 (2015).

Wykład odbywa się w ramach cyklu „Życie przecięte" Żydzi w Polsce 1944-1968”. Jest to cykl wykładów inspirowany galerią POWOJNIE na wystawie stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, prezentujący różne aspekty historii Żydów w Polsce po II wojnie światowej. Ważnym wątkiem historii są uwarunkowania polityczne funkcjonowania społeczności żydowskiej i jej konfrontacja z antysemityzmem. Bo to właśnie polityka była determinantą kampanii antysemickiej lat 1967-68, która w praktyce zniszczyła życie żydowskie w PRL.

Wstęp wolny!

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku!

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone