Wyrusz na wyprawę śladem bitew o Ardeny i Las Hürtgen

opublikowano: 2017-03-19 20:16
wolna licencja
poleć artykuł:
Interesujesz się historią II wojny światowej? Chcesz zobaczyć, w jakich miejscach doszło do ostatniej wielkiej bitwy na froncie zachodnim? Zapraszamy do udziału w wyprawie śladami walk w Ardenach i Lesie Hürtgen, organizowanej pod naszym patronatem.
REKLAMA

Organizatorem wyprawy jest Łukasz Włodarczyk, pasjonat historii II wojny światowej i autor profilu Wyprawy Śladami Bitew II Wojny Światowej na Facebooku. – Odkrywanie pól bitewnych to niesamowita przygoda – mówi Łukasz – Chciałem Was zaprosić na kolejne edycje wypraw śladami Bitwy o Ardeny – ostatniej wielkiej ofensywy Hitlera i o Las Hürtgen, jednej z największych rzezi na froncie zachodnim. To tereny historycznie kompletne, a program jest wypełniony atrakcjami od rana do zmroku. Pokażę Wam detale wielu starć: szczegóły taktyczne, lokalizacje miejsc ataku i pozycje obronne, tam gdzie walczył całe dywizje jak i małe oddziały. Zobaczycie siedem muzeów, czołgi i działa w terenie i w hangarach (blisko 100), bunkry, „lisie nory”, anegdotyczne miejsca. Wszystko to w programie, którego nie znajdziecie w przewodnikach, a który powstał z wielkiej pasji do historii, po setkach godzin analiz książek, archiwów, map i kilku podróży w tamte strony.

18 marca rozpoczęła się pierwsza z wypraw, kolejne planowane są na 30 kwietnia, 25 czerwca i 8 lipca – serdecznie zapraszamy! Więcej informacji: [email protected]">[email protected]">[email protected]

Program:

Dzień 1-2

  • Na inaugurację zobaczymy jedno z najlepszych w Europie muzeów broni pancernej – Auto & Technik Museum Sinsheim. Pancerny zawrót głowy: Pantery, Hetzery, Jagdpanther, StuG-i, kilkadziesiąt innych czołgów, działa, pojazdy, samoloty.
  • Odwiedzimy Luxemburg, gdzie swój marsz w kierunku Bastogne i Mozy rozpoczęła niemiecka 5 Armia Pancerna.
  • Pokaże Wam m.in.: detale kilku bitew, w tym pancernej w średniowiecznym Clervaux pomiędzy Shermanami i czołgami z niemieckiej 2 Dywizji Pancernej oraz Schumann's Eck, jedno z najkrwawszych miejsc niemieckiej ofensywy, las pełen lejów i fortyfikacji, gdzie ginęły setki żołnierzy obydwóch armii;
  • Wspaniałe National Museum of Military History Diekirch; Wiele dział, na czele z niemieckimi Pak-ami, rozsianych po małych miejscowościach oraz kilka Shermanów, z których każdy ma swoją, często tragiczną historię
  • Dwa ogromne cmentarze wojskowe: sterylny i monumentalny amerykański w Hamm, gdzie pochowany jest jeden z bogów wojny, gen. Patton i położony obok mroczny, niemiecki Sandweiler. 
  • Jak co dzień, odkryjemy wiele miejsc ze zdjęć archiwalnych.

Dzień 3-4

REKLAMA
  • Obrona Bastogne to jeden z najbardziej legendarnych motywów IIWŚ. Będziemy tam, gdzie razem ze 101 Dywizją Powietrznodesantową walczyły oddziały z 10 Dywizji Pancernej: Team O'Hara, Team Cherry i Team Desobry. Ten ostatni w Noville – miejscu jednego z najbardziej dramatycznych epizodów oblężenia miasta. Zobaczycie prawdziwe miejsca z kultowej książki i serialu „Kompania Braci”, m.in.: lisie nory w Bois Jacques, szczegóły bitwy o Foy (m.in. miejsce gdzie porucznik „Shifty” Powers stoczył słynny pojedynek z niemieckim snajperem), szpital Renée Lamiere oraz muzea: 101 Airborne Museum Le Mess, Bastogne War Museum – multimedialne, jedno z najbardziej nowoczesnych w Europie i Bastogne Barracks – miejsce kultowe, skąd gen. McAuliffie dowodził obroną miasta. Jego częścią są m.in. dwa hangary wypełnione ciężkim sprzętem z Panzer IV i StuG III na czele.
  • Zobaczymy Mardasson Memorial, najbardziej imponujący pomnik upamiętniający walczących w IIWŚ i niemiecki cmentarz wojskowy w Recogne.
  • Będą też miejsca związane z: przełamaniem okrążenia miasta przez słynną 4 Dywizje Pancerną (Sherman „Cobra King”"), anegdotycznym „Nuts!”, czyli odpowiedzią gen. McAuliffie na niemieckie ultimatum o poddaniu Bastogne i zrzutami zaopatrzenia – operacją „Repulse”.
  • Oddalimy się bardziej na północ od Bastogne, gdzie czeka na Was prawdziwe pancerne święto. Zobaczymy w plenerze: trzy Pantery, M10, kilka Shermanów i dział, pokażę Wam szczegóły bitew, które były cmentarzyskami czołgów m.in.: „Kocioł Celles”, Manhay-Grandmenil oraz Parker's Crossroads – jeden z symboli amerykańskiej defensywy w pierwszych dniach bitwy.
  • W przepięknym miasteczku La Roche-en-Ardenne odwiedzimy Musée de la Bataille des Ardennes.

Dzień 5

  • Najbardziej unikatowy punkt wyprawy – trasa ataku Kampfgruppe Peiper, najważniejszej formacji w planie Hitlera. Wyścig z czasem i jeden z najbardziej brutalnych epizodów walk na froncie zachodnim. Pokażę Wam m.in.: kilkadziesiąt kilometrów oryginalnej drogi niemieckich pancernych zagonów. Rozpoczniemy ją w Lanzerath na słynnej polanie i w lesie z „lisimi norami”, gdzie 18 osobowy oddział z 99 Dywizji Piechoty powstrzymywał niemieckich Fallschirmjäger. Zakończymy ją w miejscu upadku Peipera – La Gleize, gdzie stoi słynny Tiger II 213. Będą detale wielu pancernych bitew i zasadzek, pole niesławnej „masakry w Malmedy”, wspaniałe muzea Baugnez 44 i December 44 oraz miejsca ze słynnych filmów i zdjęć archiwalnych (zasadzka w Poteau, Kaiserbaracke).

**Dzień 6 **

  • Bitwa o mroczny las Hürtgen to najdłuższa i trzecia w historii najkrwawsza bitwa w historii US Army. Czeka na Was: cały dzień wędrówek po lesie naszpikowanych niemieckimi bunkrami z Linii Zygfryda. Zobaczymy wiele z nich, niektóre również od środka; „Hill 400”, wzgórze zdobyte przez słynny 2 Batalion Rangersów (podobnie jak Pointe du Hoc podczas D-Day). Jedna z najbardziej spektakularnych akcji tej bitwy, z której powróciło niewielu komandosów oraz dwa cmentarze wojskowe: amerykański Henri Chapelle i niemiecki w Vossenack.

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone