Wyspa Wielkanocna – wyjątkowa wystawa w poznańskim muzeum etnograficznym

opublikowano: 2010-10-15 13:19
wolna licencja
poleć artykuł:
Od 16 października do 30 listopada w Muzeum Etnograficznym w Poznaniu prezentowana będzie wystawa „Rapa Nui – ludzie wśród posągów. Zaproszenie na Wyspę Wielkanocną”.
REKLAMA

Wyspa Wielkanocna znana jest na całym świecie, szczególnie z charakterystycznych posągów moai oraz naskalnych płaskorzeźb (petroglifów). Rapa Nui to także archaiczna kultura nadal pielęgnowana przez mieszkańców wyspy. Ich współczesne życie i postrzeganie świata stara się uchwycić autorka otwieranej w Poznaniu wystawy, Stephanie Pauly – niemiecka pisarka i fotografka od 1996 roku mieszkająca na Wyspie Wielkanocnej i starająca się przybliżyć jej tajemnice mieszkańcom Zachodu.

Fotograficzną część wystawy podzielono na cztery sekwencje rozpoczynające się od zdjęcia moai lub petroglifu. W pierwszej, zatytułowanej „W kręgu życia”, prezentowane są portrety mieszkańców Rapa Nui. Trzy kolejne zbiory fotografii pokazują: doroczny festiwal „Tapati” upamiętniający historię, mity i legendy tutejszej społeczności, artystycznie przetworzone zdjęcia mężczyzn oraz naturalną harmonię ludzkiego ciała i tradycyjnie pomalowane twarze mieszkańców wyspy.

Równie ważną częścią wystawy są nawiązujące do tradycyjnych wzorców współczesne wyroby artystyczne wykonane przez lokalnych twórców. Jest to jak dotąd największa w Polsce i jedna z największych w Europie prezentacja kultury Wyspy Wielkanocnej.

Ekspozycji towarzyszy cykl spotkań:

  • 16 października 2010, godz. 13.00: „Ludzie z Wyspy Wielkanocnej – historia i mity”. Prelekcja autorki wystawy Stephanie Elisabeth Pauly.
  • 17 i 24 października, godz. 12:00 oraz 29 października, godz. 18:00: „Rapa Nui – ludzie wśród posągów. Zaproszenie na Wyspę Wielkanocną” połączone z pokazem filmów dokumentalnych o historii i współczesnym życiu mieszkańców Wyspy Wielkanocnej. Spotkanie z Stephanie Elisabeth Pauly autorką wystawy.
  • 6 listopada, godz. 16.00: „Tajemnicza Wyspa Wielkanocna”. Spotkanie z Arturem Cieślarem połączone z pokazem multimedialnym.
  • 26 listopada, godz. 19.00: Z cyklu „Piątkowe wieczory w muzeum” spotkanie kuratorskie „Tajemnice Wyspy Wielkanocnej”.

28 listopada, godz. 16.00: Finisaż wystawy. „Tapati – współczesna manifestacja kultury tradycyjnej”. Prezentacja Stephanie Elisabeth Pauly.

Wystawa w Muzeum Etnograficznym w Poznaniu przy ul. Mostowej 7 (oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu) będzie otwarta od 16 października do 30 listopada.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Roman Sidorski
Historyk, redaktor, popularyzator historii. Absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Przez wiele lat związany z „Histmagiem” jako jego współzałożyciel i członek redakcji. Jest współautorem książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009). Współpracował jako redaktor i recenzent z oficynami takimi jak Bellona, Replika, Wydawnictwo Poznańskie oraz Wydawnictwo Znak. Poza „Histmagiem”, publikował między innymi w „Uważam Rze Historia”.

Wszystkie teksty autora
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone